ZPS svetuje: Preudarno pristopite k prazničnim nakupom

P.K.
08.12.2020 06:00
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) v predprazničnem obdobju opozarjajo na negativne posledice prekomernega nakupovanja: suša v denarnici, pretirano potrošništvo in kup odpadkov. Ponujajo nasvete, ki bodo potrošnikom v pomoč pri izbiri daril in drugih prazničnih nakupih.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pri ZPS izpostavljajo, na kaj moramo biti pozorni, ko nakupujemo darila prek spleta.
Profimedia

Pri ZPS svetujejo, da se pred nakupi usmerite v izdelavo dobrega potrošniškega načrta. Naredite seznam ljudi, ki jih nameravate obdariti in vnaprej določite znesek, ki ga boste namenili za nakup daril. Bodite kar se da natančni in določite celotni znesek ter znesek za vsakega obdarovanca posebej.

Načrtujte v treh korakih:

1. Določite si vsoto, ki jo lahko porabite za celoten nakup. "Uporabite lahko predplačniško kartico, če jo že imate, in nanjo naložite novoletni proračun," svetujejo pri ZPS.

2. Naredite seznam bližnjih, ki bi jih radi obdarili, in izberite preprosta darila, ki bodo obdarovancu nekaj pomenila. 

3. Zmerni bodite tudi pri kosilih in večerjah; hrane je lahko manj, saj se le redko zgodi, da bi si januarja rekli: "Ko bi decembra vsaj jedel in pil več, kot sem."

Goljufov je na spletu veliko. Na ZPS svetujejo, da kupujte pri preverjenih spletnih prodajalcih in bodite pozorni na to, kam vpisujete osebne podatke in podatke o plačilnih karticah.
Profimedia

Nakupi prek spleta

Pri ZPS izpostavljajo, na kaj moramo biti pozorni, ko nakupujemo darila prek spleta.

Še posebej bodimo pozorni na tri komponente:

1. Časovnica: Pomembno je, kdaj naročimo izdelek, saj bo spletnih nakupovalcev veliko, kar pomeni, da bodo imeli dostavljavci veliko dela. "Darila naročite pravočasno, najkasneje do sredine meseca, sicer se lahko zgodi, da bodo prišla prepozno," svetujejo.

2. Varnost plačil: Na ZPS svetujejo, da kupujte pri preverjenih spletnih prodajalcih in bodite pozorni na to, kam vpisujete osebne podatke in podatke o plačilnih karticah. Goljufov je na spletu veliko.

3. Prepoznajte prevaro: Če se nam ponudba zdi predobra, da bi bila lahko resnična, je to že znak za alarm, opozarjajo pri ZPS. "Ne nasedajte lažnim trgovinam in preverite, ali ima prodajalec objavljen kontakt, kako izgleda spletna stran, je kdo o njej na spletu že kaj napisal, kakšne so izkušnje drugih potrošnikov."

Tu je še nekaj nasvetov, ki vam bodo prišli prav pri opravljanju božnično-novoletnih nakupov:

1. Nakupujte brez zadolževanja

Vsekakor kakršnokoli zadolževanje za darila in druge decembrske izdatke pri ZPS odsvetujejo. "Letošnje in prihodnje leto sta finančno negotovi, več prihrankov in manj dolgov naj bo moto za zdrave finance. Če se že morate zadolžiti, izberite pametno!"

2. Izberite alternativne vire financiranja 

Ena od možnosti so kartice z odloženim plačilom, pri katerih plačilo premaknete v naslednji mesec, obresti pa vam ni treba plačati. "Ker govorimo o novoletnih izdatkih, za katere so zneski nižji, lahko z dobrim načrtovanjem brez večjih težav vse stroške pokrijete na ta način – nekaj sproti in preostanek januarja," svetujejo pri ZPS.

3. Posojilne kartice so drage in nepregledne

Posojilna kartica (revolving, nakupovanje na kredit) je oblika kredita, kjer vsak mesec odplačate določen odstotek izkoriščenega limita (od 5 do 100 odstotkov), na preostanek dolga pa plačate obresti. 

4. Redni limit je lahko dostopen, a nevaren

Redni limit je pri večini bank avtomatično vključen v osebni račun in omogoča izposojo nekaj sto evrov. Odobritev je brezplačna, zato se taka izposoja denarja brez dodatne dokumentacije zdi zanimiva. In tudi je, če lahko limit hitro vrnemo. Za mnoge pa koriščenje limita postane nekaj samoumevnega in stanje "minus 300 evrov" hitro postane normalno, opozarjajo pri ZPS in dodajajo: "Pozor - limit ni brezplačen."

5. Izredni limit pomeni višji zneski in dodatne stroške

Za odobritev izrednega limita bo banka preverila vašo kreditno sposobnost, najvišji znesek, ki ga lahko dobite, je običajno trikratnik vaših mesečnih prihodkov. Izredni limit banka praviloma odobri za eno leto. Če vam ga ne uspe poplačati, ga morate podaljšati in ponovno plačati stroške odobritve. Banka lahko zahteva tudi plačilo zavarovanja limita.

Ali ste vedeli, da boste za 1500 evrov izkoriščenega izrednega limita na letni ravni plačali približno 150 evrov obresti, opozarjajo pri ZPS.

Krediti omogoča hiter najem in počasno odplačilo

Ne hitite, primerjajte ponudbe, svetujejo pri Zvezi potrošnikov Slovenije. "Močno oglaševani hitri krediti so običajno dražji od klasičnih gotovinskih kreditov, saj so obrestne mere višje, višji so lahko tudi drugi stroški. Nevarnost hitrih kreditov je prav v njihovi hitrosti – potrošniki se za izposojo denarja prek hitrega kredita pogosto odločijo brez premisleka in primerjave z drugimi ponudniki."

Izposoja denarja pri nebančnem ponudniku je lahko tvegana

Če vam banka ne odobri kredita in razmišljate o najemu pri nebančnem ponudniku oziroma podjetju, bodite zelo previdni. Ti krediti so lahko bistveno dražji, pogodbe pa pogosto oderuške zaradi (pre)visokih obresti in drugih stroškov.

Vsekakor se izognite ponudnikom, ki nimajo ustreznega dovoljenja za potrošniško kreditiranje. Izkazujejo ga z nalepko Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo, ki mora biti na vidnem mestu, opozarjajo pri ZPS. "Nikoli si denarja ne izposojajte od fizičnih oseb, ki se s tem ukvarjajo poslovno. Denar vam bodo posodili tudi, če ste brez prihodkov, le da imate premoženje (stanovanje, hiša, avto ...), a boste to premoženje tudi izgubili, če denarja ne boste pravočasno vrnili," še dodajajo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta