6 milijonov premoženja v stečajni masi Adrie Airways

STA, Gr. G.
04.02.2020 23:31

Stečajni upravitelj ocenjuje, da bi lahko bil zahteven in obsežen stečajni postopek zaključen do konca leta 2024.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Gregor Grosman

Stečajna masa letalskega prevoznika Adria Airways znaša okoli 6,2 milijona evrov. Več kot polovico obsega stavbna pravica na upravni stavbi na brniškem letališču, med premoženjem pa so še blagovna znamka, simulator letenja ter delež v Adrijini letalski šoli, kaže danes objavljeno otvoritveno poročilo.
Stečajni upravitelj Janez Pustatičnik poudarja, da gre za zelo obsežen in zahteven stečajni postopek, in sicer tako z vidika panoge kot z vidika terjatev in ugotavljanja premoženja. Ocenjuje, da bi bil lahko stečaj končan do konca leta 2024.
"Glavno oviro za zaključek stečajnega postopka bodo glede na znana dejstva predstavljali pravdni postopki, številne izterjave in postopki, ki bodo sproženi v Sloveniji in tujini. Če bodo zaključeni prej kot ocenjeno, bodo tudi vse ostale aktivnosti izvedene v krajših rokih," je v poročilu, objavljenem na spletni strani Ajpesa, zapisal Pustatičnik.
Stečajna masa glede na otvoritveno bilanco je 6,23 milijona evrov. Najvrednejša je stavbna pravica na poslovni stavbi Adrie Airways s pripadajočimi zemljišči, na katerih je med drugim parkirišče, ki je namenjeno za oddajo. Likvidacijska vrednost stavbne pravice je ocenjena na 3,15 milijona evrov.

Gregor Grosman
Pri infrastrukturi je država položaj poslabšala glede osnovne infrastrukture, na kar je vplival stečaj letalskega prevoznika Adria Airways, ki je poslabšal kakovost letalskega prometa.
Reuters
Fraport

Za letalsko šolo se zanima Boscarol

Otvoritveno poročilo je danes objavil tudi stečajni upravitelj družbe Adria Airways letalska šola Blaž Poljanšek. V stečajni masi je po oceni okoli 172.000 evrov. Največ odpade na štiri športna letala, in sicer tri letala proizvajalca Czech Sport Aircraft in eno letalo proizvajalca Piper, njihova likvidacijska vrednost je ocenjena na skupno okoli 109.000 evrov. Družba ima tudi certifikate za usposabljanje za poklicne in športne pilote.
Po osnovnem seznamu preizkušenih terjatev, prav tako objavljenem danes na Ajpesu, je priznanih za okoli 448.000 evrov terjatev do družbe. Največji upnik je Adria Airways z za okoli 111.000 evrov priznanimi terjatvami. Je pa upravitelj Adrii Airways prerekal prijavljeno terjatev v višini 120.000 evrov zaradi posojila in s tem povezano ločitveno na omenjenih štirih letalih. Kot je pojasnil upravitelj, je bila družba ob prejetju posojila insolventna in upnik kot edini družbenik bi moral kot dober gospodarstvenik stečajnemu dolžniku zagotoviti lastni kapital. "Tako posojilo se v stečajnem postopku šteje za premoženje družbe, in ne kot terjatev," je zapisal Poljanšek.
Zanimanje za nakup Adrijine letalske šole je izrazil Ivo Boscarol, čigar družba Pipistrel proizvaja ultralahka letala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta