Rok Marolt, direktor Javne agencije za civilno letalstvo (CAA), nam je potrdil, da je bil Izet Rastoder, ki je včeraj na javni dražbi kupil dovoljenja za opravljanje letalskih prevozov Adrie Airways ter njeno spričevalo letalskega prevoznika AOC, konec novembra lani na CAA na uradnem sestanku še v vlogi interesenta, na katerem se je pozanimal, kakšne obveznosti ga čakajo ob morebitnem nakupu. Včerajšnji nakup opisuje kot ogrodje, bližnjico do pridobitve spričevala letalskega prevoznika, saj je pot krajša, kot če bi začeli povsem novo proceduro za pridobivanje novega AOC. Rastoder lahko sicer kupljeno dovoljenje proda naprej nekomu tretjemu.
Po pisanju Financ naj bi Rastoder, ki je sicer po rodu Črnogorec, pri svojih letalskih podvigih računal tudi na pomoč države v navezi z letalskim prevoznikom Montenegro Airlines. Ta ne more sam imeti letalske družbe v EU, saj morajo po zakonodaji EU biti večinski lastniki letalskih družb državljani Unije. Finance pišejo še, da naj bi se o možnem sodelovanju z državo Rastoder po neuradnih informacijah pogovarjal z Neno Dokuzov, donedavno šefinjo državnega centra vesoljskih tehnologij Noordung. Gospodarsko ministrstvo Zdravka Počivalška jim je pojasnilo, da bo o morebitnem sodelovanju države odločalo pristojno ministrstvo oziroma vlada., neuradno pa naj bi država od Rastoderja zahtevala tudi, da v ime letalskega prevoznika vključi Slovenijo, saj da bi to upravičilo promocijski denar.
Prvi kamen v mozaiku
Spričevalu letalskega prevoznika AOC, ki je bilo Adrii začasno odvzeto, je Agencija za civilno letalstvo podaljšala rok za odpravo pomanjkljivosti od konca lanskega leta do 30. septembra 2020. Potem bo spričevalo propadlo. Pridobitev AOC bi morebitnemu kupcu omogočila izvajanje komercialnih poletov, vendar bo pred tem moral odpraviti vsa neskladja. "Do 30. septembra morajo biti vsa neskladja zaprta. Ni dovolj, da se šele na ta datum pričnejo reševati. Mi pričakujemo, da bodo do tega datuma vse zahteve, ki so s tem povezane, izpolnjene in bo AOC začel veljati," pravi Marolt.
Ker so na agenciji ocenili, da v dveh mesecih ne (z)more nihče urediti vseh potrebnih stvari: najeti letala, skleniti pogodbe o vzdrževanju, izšolati posadke, najti odgovorne osebe, pripraviti oziroma popraviti priročnike, tudi niso AOC podaljšali zgolj do 30. marca letos, ampak so predvideli več časa. "Ko bomo AOC izdali, lahko že naslednji dan družba leti in prevaža potnike. Rastoderju sem povedal, da ko bo izpolnil pogoje, to ni enkratni dogodek. Vse mora izpolnjevati vsak dan. To je namen certifikacije. Vse certifikate, ki jih izdamo, smo dolžni tudi nadzirati," razlaga Marolt.
Kdo je Izet Rastoder
Kot je poročala TV Slovenija, je premoženje Izeta Rastoderja ocenjeno na približno 80 milijonov evrov. Poslovnež, ki je znan predvsem po trgovanju z bananami, ki jih od leta 2003 dobavlja iz Latinske Amerike in distribuira po državah nekdanje Jugoslavije in nekaterih drugih trgih, je v zadnjih letih postal pomemben igralec na trgu nepremičnin, donosen posel pa je očitno videl tudi v predelavi odpadkov, saj je 26. aprila lani plačal kupnino za Mariborsko Gorenje Surovino.
Družba Rastoder je največji trgovec z bananami na Balkanu in šesti na svetu. Kupuje jih v glavnem v Ekvadorju in Kostariki, poleg Evrope jih prodaja v Severni in Južni Ameriki, v arabskih državah in Rusiji