Abanka z včerajšnjim prenosom računov njenih komitentov na Novo KBM dokončno odhaja v zgodovino. Eni so imeli težave, drugi ne

Damijan Toplak
05.01.2021 06:15
Do včeraj popoldne je potekal prehod na novi informacijski sistem nekdanjih komitentov Abanke, ki so od novega leta "priklopljeni" na informacijski sistem Nove KBM.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

 
Tadej Regent

"Prehod strank nekdanje Abanke in njihovih računov na informacijske sisteme Nove KBM je potekal po načrtih in v skladu z zastavljeno časovnico. Vse stranke (Nove KBM in nekdanje Abanke) lahko vse bančne storitve, vključno s spletno in mobilno banko, opravljajo že od jutra," so na naša vprašanja o morebitnih težavah s prehodom nekdanjih komitentov Abanke na IT-sistem Nove KBM odgovorili v slednji. Strankam so za dodatne informacije in podporo pri spremembah, o katerih so jih sicer redno obveščali od oktobra lani, na voljo tudi na elektronskem naslovu info@nkbm.si, ter v kontaktnem centru na brezplačni telefonski številki 080 17 70, veliko uporabnih informacij je dostopnih na njihovi spletni strani. Na Novo KBM so iz Abanke prenesli skoraj 400 tisoč poslovnih in osebnih računov, imata pa banki po novem skupaj v Sloveniji približno 22-odstotni tržni delež po bilančni vsoti, ali le odstotno točko manj od največje, NLB.

"Mešala" sta se mu poslovni in osebni račun

Strankam je zdaj na voljo največja fizična poslovna mreža bančnih točk z več kot 90 poslovalnicami, okoli 400 bankomati ter več kot 450 poštami po vsej Sloveniji. Stranke Nove KBM bodo lahko uporabljale tudi poslovalnice nekdanje Abanke in obratno. "Poslovanje strank nekdanje Abanke je bilo preneseno na nagrajene aplikacije spletnega oziroma mobilnega bančništva Nove KBM. Zdaj lahko uporabljajo tudi širok nabor avtomatiziranih storitev, ki jih omogoča kontaktni center Nove KBM. Storitev mobilne denarnice, ki je bila v preteklosti na voljo kot Abadenarnica, je v novi obliki na voljo tudi strankam Nove KBM kot mDenarnic@ in ponuja številne funkcionalnosti, npr. takojšnja plačila Flik in potrjevanje spletnih nakupov s plačilnimi karticami, ki bodo poskrbele za še hitrejša in preprostejša mobilna plačila," navajajo v drugi največji slovenski banki.

Dosedanji komitent Abanke Jan Poniž, pa nam je zaupal, da so se težave ob prenosu njegovih bančnih računov na Novo KBM začele pojavljati že med novoletnimi prazniki. Med drugimi spletna banka ni delovala, kar se je dogajalo še včeraj, ko ga je med uporabo spletne banke "metalo ven", pa ni potekla uporabniška seja. Največ težav pa je imel pri plačevanju z novimi debetnimi karticami Visa, ki so jih dobili namesto prejšnjih kartic BA Maestro. Težave je imel tudi pri spletnih plačilih, tudi v kombinaciji z mobilno denarnico, ki jo je po novem nujno uporabljati, ter je delovala s težavami. Pa tudi osebni in poslovni račun sta se mu v spletni banki "mešala", in tudi spletna banka pri Abanki se mu je zdela preglednejša. Drugi dolgoletni komitent Abanke pa je dejal, da večjih težav pri prehodu na Novo KBM ni imel, meni pa, da verjetno starejše komitente moti to nenehno nameščanje gesel, sploh, ker so manj vešči uporabe spletne banke. Spletna banka Nove KBM, ko se je je navadil, se mu zdi bolj pregledna.

Pri Novi KBM večjih težav niso zaznali

Na Novi KBM večjih težav pri prenosu računov na novi informacijski sistem niso zaznali, pravijo pa, da so s 1. januarjem letos vse banke EU pri spletnih nakupih prešle na dvojno potrjevanje in pa na obvezno uporabo mobilne denarnice (prej je bil to SMS-žeton), do katere se dostopa z geslom, prstnim odtisom ali obraznim prepoznavanjem, kar poveča varnost spletnih nakupov in preprostost uporabe. Ni pa nujno, še menijo v Novi KBM, da so vsi spletni trgovci že osvojili ta protokol, in potem se lahko pojavljajo težave. Za komitente Abanke pa je novost, da morajo dosedanjo Abadenarnico zamenjati z aplikacijo mDenarnic@. Z mobilnimi denarnicami se lahko opravijo brezstični nakupe tudi v klasičnih trgovinah s POS-terminalom, torej ne potrebujemo več fizičnih denarnic, temveč zgolj mobilni telefon.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta