Ali mladi vozniki res storijo največ napak v prometu?

Z napakami vemo, kako je. Ene so manjše, druge večje. Ene ne pustijo posledic, spet druge z nami ostanejo celo življenje. Žal so lahko nekatere napake tudi usodne. Sploh v prometu. Vse, kar lahko storimo za mirnejši spanec, pa je, da tudi mlade voznike ustrezno izobražujemo in zavarujemo. K sreči obstajajo namenska zavarovanja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Zavarovalnice Triglav

Zavarovalnice in druge organizacije v državi izraz mladi voznik uporabljajo za vse voznike, ki imajo vozniško dovoljenje manj kot tri leta, ne glede na njihovo starost, pa tudi za voznike, ki vozijo s spremljevalcem.

Mladi vozniki obojega seveda nimajo v izobilju, niti ne morejo imeti. Pri večini voznikov začetnikov je velik dejavnik tudi mladost. Ta je povezana z razposajenostjo, raztresenostjo, občutkom nepremagljivosti, preizkušanjem meja in precenjevanjem lastnih sposobnosti, zato v prometu beleži slabše rezultate – nesreče. Seveda niso vsi mladi vozniki neodgovorni, a večini manjka izkušenj, ki so nujne za pravilno reagiranje v kritičnih situacijah.

Statistika ni na strani mladih

Statistično gledano sta najpogostejša vzroka za nesrečo pri mladih izguba nadzora nad vozilom in neprilagojena hitrost. Nesreče se največkrat zgodijo ponoči. Javna agencija RS za varnost v prometu ugotavlja, da so vozniki, stari med 18 in 24 let, v povprečju več kot trikrat bolj pogosto udeleženi v nesrečah od povprečnega voznika. Prav tako pogosteje prekoračijo omejitev hitrosti – tako v naseljih kot izven njih. To botruje že omenjenima najpogostejšima razlogoma za nesreče, problematična je raba mobilnih naprav v prometu in posledično zmanjšanje zaznavanja okolice, pri prometnih nesrečah z mladimi udeleženci in vozniki pa je žal pogosto prisoten tudi alkohol, občasno celo droge. Včasih se te nesreče končajo zelo klavrno.

Kaj storiti? Slovenska zakonodaja po vzoru drugih držav EU uvaja strožja pravila za mlade voznike, prav z namenom, da bi jih strožji predpisi spodbudili k varni vožnji. Voznik začetnik za volanom v organizmu ne sme imeti alkohola. Prav tako mu vozniško dovoljenje preneha veljati, če v dveh letih doseže ali preseže 7 kazenskih točk. Zelo dobrodošlo je tudi dodatno usposabljanje mladih voznikov – t. i. program dodatnega usposabljanja, saj mora voznik začetnik prilagojen tečaj varne vožnje opraviti med pol leta do dveh let po pridobitvi vozniškega dovoljenja.

Arhiv Zavarovalnice Triglav

Dražja zavarovanja

Slabša statistika mladih voznikov vpliva tudi na premijo avtomobilskega zavarovanja. A zavarovanje za mladega voznika ni obvezno in zaradi odsotnosti tega ne bo v prekršku. Toda če bi povzročil nesrečo, bi zavarovalnica pri zavarovanju avtomobilske odgovornosti oškodovancu škodo povrnila v celoti, lastnik vozila pa bi moral del škode – 30 odstotkov – vrniti zavarovalnici.

Zato so v Zavarovalnici Triglav uvedli samostojno zavarovalno polico oziroma t. i. zavarovanje mladi voznik, ki krije morebitno škodo, ki jo povzroči mladi voznik. Tovrstno zavarovanje krije 30-odstotno doplačilo avtomobilske odgovornosti ter zavarovanje voznika za škodo zaradi telesnih poškodb, pri vozilih s kasko zavarovanjem pa je na voljo tudi doplačilo za zavarovanje le-tega. K sreči je zavarovalna premija določena v fiksnem znesku, in sicer 65 evrov za zavarovanje avtomobilske odgovornosti in poškodb voznika, doplačilo za kasko zavarovanje pa znaša 80 evrov.

Arhiv Zavarovalnice Triglav

Z delavnicami in varno vožnjo do znižanja višine premije

Zgoraj omenjena zneska je mogoče tudi znižati. V Zavarovalnici Triglav so za mlade voznike pripravili brezplačno Delavnico Triglav mladi. To opravijo isti dan kot zakonsko predpisani Program dodatnega usposabljanja za voznika začetnika, in sicer kot dodatno praktično vajo na poligonu. S tem pridobijo 10 odstotkov popusta na zavarovalno premijo za zavarovanje mladega voznika.

Zavarovalnice seveda spodbujajo varno vožnjo vedno in povsod, med vozniki vseh starosti zelo priljubljena mobilna aplikacija “Drajv” pa varno vožnjo še dodatno nagradi. Z njeno uporabo lahko pridobite do 25 odstotkov popusta pri zavarovanju mladega voznika.

Vsekakor pa preverite še nabor ostalih možnosti za ugodnejše avtomobilsko zavarovanje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.