Ali veste, koliko sme znašati najvišja cena plina?

Oglasno sporočilo Oglasno sporočilo
29.09.2022 00:00

Vlada Republike Slovenije je izdala Uredbo o določitvi cen zemeljskega plina, s katero je določila najvišje dovoljene maloprodajne cene plina iz plinskega sistema.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Poleg tega je znižala trošarino, ukinila takso za CO2 in znižala stopnjo DDV z 22 % na 9,5 %.

Z uredbo je vlada navzdol zamejila maloprodajno ceno za zaščitene odjemalce. To so v prvi vrsti gospodinjski odjemalci in skupni gospodinjski odjemalci, torej končni gospodinjski odjemalci, ki oskrbujejo s toploto več gospodinjstev preko skupne kurilne naprave v njihovi lasti ali solasti. Med zaščitene odjemalce spadajo tudi osnovne socialne službe. Omejitev cene pa velja tudi za male poslovne odjemalce.

Najvišje dovoljene tarifne postavke cene za plin so:

  • za gospodinjstva in za skupne gospodinjske odjemalce znašale 0,07300 €/kWh (brez DDV),
  • za male poslovne odjemalce in osnovne socialne službe pa 0,07900 €/kWh (brez DDV).

Vlada je poleg regulacije cen za plin sprejela še dodatne ukrepe za znižanje računa zaščitenih kategorij, in sicer ohranitev 50% znižane stopnje trošarin, in znižala stopnjo DDV z 22 % na 9,5 %. Nižja stopnja velja za vse, tako za gospodinjske kot poslovne odjemalce.

Poleg tega je Vlada RS v septembru ukinila takso za CO2, kar bo dodatno povišalo vaš letni prihranek.

Arhiv naročnika

Skladišča plina

Skladišča se navadno polnijo v poletnih mesecih, pozimi pa se iz njih črpajo potrebne količine plina. Svet Evropske unije je konec junija sprejel uredbo, ki določa, da morajo biti podzemna skladišča plina do 1. novembra 2022 napolnjena do najmanj 80 % njihovih zmogljivosti. Ciljna 80% zasedenost skladišč je bila dosežena že 29. avgusta. Čeprav so skladišča zasedena že več kot 80%, se še polnijo.

Arhiv naročnika

Viri plina

Struktura uvoženega plina po virih se je v zadnjem obdobju bistveno spremenila. Evropska unija je bistveno zmanjšala odvisnost od dobav iz Rusije. Vse manj plina namreč uvaža iz Rusije, občutno pa se je v Evropsko unijo povečal dotok iz drugih virov (UZP – utekočinjeni zemeljski plin, Norveška, Alžirija ...).

Za zaščitene odjemalce (gospodinjstva ...) se porabi le 19 % vsega plina v Sloveniji, večino ga porabi industrija. Prioritetno je treba zagotoviti plin za zaščitene odjemalce (gospodinjstva ...), zanje ga ne sme nikoli zmanjkati.

Arhiv naročnika
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.