Po znižanju cen v prvem četrtletju tega leta so cene novih stanovanjskih nepremičnin v drugem četrtletju ponovno zrasle. Nove stanovanjske nepremičnine, vključno s stanovanji in družinskimi hišami, so se, kot kažejo podatki Statističnega urada Republike Slovenije, v primerjavi s prejšnjim četrtletjem podražile za skupno 9,1 odstotka. Cene novih stanovanj so zrasle za 9,7 odstotka, medtem ko so cene novih družinskih hiš poskočile za 3 odstotke.
Znatna rast cen novih stanovanj kljub kratkotrajni pocenitvi v prvem delu leta kaže na nadaljevanje trenda zviševanja, po katerem povpraševanje po novogradnjah ostaja visoko, na kar nas opozori tudi Mojca Žižek Mesarec, vodja mariborskega nepremičninskega podjetja Galea nepremičnine. Razlog je konstantno veliko zanimanje po novogradnjah v Ljubljani, Kopru, Celju, Mariboru, gradi pa se ne dovolj in tudi prepočasi.
Zmernejša rast cen rabljenih nepremičnin
Najnovejša analiza nepremičninskega trga je pokazala, da so cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin rasle že tretje četrtletje zapored, vendar precej bolj zmerno. Rabljene stanovanjske nepremičnine, vključno s stanovanjskimi enotami in hišami, so se podražile za 1,1 odstotka. Znotraj te kategorije so se cene rabljenih družinskih hiš povečale za 1,4 odstotka, cene rabljenih stanovanj pa za 1 odstotek. Najbolj izrazit dvig cen rabljenih stanovanj je bil pričakovano v Ljubljani, kjer so se cene povišale za 1,2 odstotka. V preostali Sloveniji so cene zrasle za 0,9 odstotka, medtem ko je bil v Mariboru zabeležen nekoliko manjši dvig cen, za 0,8 odstotka.
- Najbolj izrazit dvig cen rabljenih stanovanj je bil pričakovano v Ljubljani, kjer so stanovanja dražja za 1,2 odstotka.
- V Mariboru zabeležen nekoliko manjši dvig cen, za 0,8 odstotka.
- V preostali Sloveniji so cene zrasle za 0,9 odstotka.
- Cene novih stanovanj so zrasle za 9,7 odstotka, medtem ko so cene novih družinskih hiš poskočile za 3 odstotke.
Glede na medletno primerjavo so se stanovanjske nepremičnine podražile za 6,7 odstotka, je še razbrati iz podatkov statističnega urada. Med vsemi nepremičninami so bile najvišje podražitve zabeležene pri novih stanovanjih, katerih cene so poskočile kar za 18,2 odstotka. Rast cen je bila opazna tudi pri rabljenih stanovanjih, ki so se podražila za 7,6 odstotka. Nove družinske hiše so se medletno podražile za 4,3 odstotka, rabljene pa za 3,8 odstotka.
Nepremičnine pri nas in čez mejo
Novogoriškim družinam, ki že nekaj let kupujejo stanovanja v goriški občini, so se v zadnjih časih pridružila še podjetja iz Slovenije, ki v Gorici in okolici iščejo industrijske in obrtne hale. Spreminjajoče se razmere na čezmejnem nepremičninskem trgu so bile predmet tudi na dnevnem redu posveta, ki ga je v Trgovskem domu v Gorici organiziralo Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ) s podporo javne agencije Spirit Slovenija. Novogoriško občino je na posvetu zastopal podžupan Anton Harej, ki je načel eno izmed osrednjih tem posveta. Ugotavljal je namreč, da je v Novi Gorici premalo stanovanj in da veliko družin iz Slovenije kupuje nepremičnine na italijanski strani državne meje. S številkami je v nadaljevanju postregel Pierluigi Sardelli, predsednik goriške sekcije združenja nepremičninskih agentov FIAP. V goriški občini predvidevajo, da bo do konca leta sklenjenih od 450 do 500 nepremičninskih pogodb. "Pričakujemo, da naj bi jih približno sto sklenili slovenski državljani, kar bo približno enako kot lani. Med kupci iz Slovenije so v glavnem družine. Mnogi imajo otroke, ki obiskujejo šole v Italiji, nekateri pri nas delajo, večinoma zelo dobro poznajo italijanski jezik in sploh italijanske razmere. Za nakup v Gorici se odločijo predvsem zaradi cene in ponudbe," je pojasnil Sardelli in opozoril, da se je v zadnjih letih ponudba stanovanj v Gorici precej znižala. "Pred leti je bilo v Gorici naprodaj po 400 stanovanj, zdaj jih je približno 250," je še povedal Sardelli, ki pričakuje, da se bo s krčenjem ponudbe zvišala cena. Stanovanje v Gorici stane približno 900 evrov na kvadratni meter. Da so cene v Novi Gorici precej višje, sta potrdila Matjaž Jakončič in Boris Kravanja iz družbe Re/Max. V Novi Gorici stane stanovanje od 2000 do 2500 evrov na kvadratni meter. "V Gorici so cene nižje, je pa res, da so stanovanja starejša, predvsem v centru. V obnovo je treba vložiti več, vendar se nakup kljub temu še vedno splača," je opozoril Jakončič.
Danijel Radetič, Primorski dnevnik
Prodaja še vedno slabša od lanske
Višanje cen po besedah Mesarčeve ni presenečenje. "Je pa res, da kupci ne kupujejo več brezglavo, ampak so bolj premišljeni, kar se pozna tudi pri številu sklenjenih poslov," ugotavlja in pravi, da je za bolj preudarno izbiro med kupci kriva tudi zelo skromna ponudba nepremičnin na trgu. Na promet sicer zadnje čas vpliva tudi zniževanje obrestnih mer pri bančnih posojilih, še doda.
In kaj o prometu razkriva statistika? V drugem četrtletju tega leta je bila skupna vrednost prodanih stanovanjskih nepremičnin 336,1 milijona evrov, kar je skoraj enako kot v prvem četrtletju (340,4 milijona evrov), a za približno šestino manj kot v enakem obdobju lani (401,5 milijona evrov). Skupno je bilo prodanih 2069 stanovanjskih nepremičnin, kar je približno enako kot v prejšnjem četrtletju, vendar za petino manj kot v enakem obdobju prejšnjega leta, ko je bilo prodanih 2576 nepremičnin. Od skupnega števila prodanih nepremičnin je bilo kar 1983 rabljenih stanovanjskih nepremičnin, katerih prodajna vrednost je bila 306,3 milijona evrov. Novih stanovanjskih nepremičnin je bilo prodanih le 86, kar predstavlja manjši delež celotne prodaje. Skupna vrednost teh transakcij je znašala približno 29,8 milijona evrov. Kljub manjšemu obsegu prodaj v primerjavi z minulim letom so cene, zlasti novih stanovanjskih nepremičnin, v naraščanju, kar kaže na trdnost trga in stalno povpraševanje po nepremičninah.
Kaj je pričakovati jeseni?
Nepremičninska posrednica Mojca Žižek Mesarec kakšnih večjih cenovnih pretresov na trgu nepremičnin v jesenskih mesecih ne pričakuje. "Dejstvo je, da se cene ne umirjajo in ni pričakovati, da bi se tudi v prihodnje," poudarja. Po njenih besedah je po poletnem zatišju tudi dogajanje na trgu bolj živahno, kar pa tudi obeta boljši promet, ki je po njenih besedah bil tudi čez vse leto stabilen. "Kaj pa bo prineslo leto 2025 na domačem nepremičninskem trgu, je vprašanje, katerega odgovor tudi nepremičninski posredniki težko pričakujemo," je še zatrdila.