Anketa: Skoraj vsak tretji Slovenec v epidemiji odlaša z obiskom zdravnika

STA, A.L.
08.12.2020 16:24
Skoraj vsak tretji Slovenec zaradi razmer odlaša s klicem ali obiskom zdravnika, je pokazala anketa, ki jo je v sklopu raziskave #Novanormalnost konec novembra pripravil Valicon. Sedem odstotkov jih ocenjuje, da so bili zaradi epidemioloških razmer v zdravstvenih ustanovah obravnavani z odlogom in da se je zato njihovo stanje poslabšalo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Sašo Bizjak

V času vse od spomladanskega pojava novega koronavirusa je zdravniško pomoč do zdaj potrebovalo skoraj dve tretjini vprašanih, med njimi 43 odstotkov osebnega zdravnika, 30 zobozdravnika, osem odstotkov pa pomoč na urgenci. Ker so nekateri potrebovali dve ali celo vse tri oblike pomoči, je seštevek višji od 62 odstotkov.

Okoli 29 odstotkov teh je s klicem ali obiskom odlašalo zaradi posebnih epidemioloških razmer, dodatnih 15 odstotkov pa ni odlašalo nič bolj, kot bi tudi sicer. Nekaj več kot polovica vprašanih (56 odstotkov) s klicem ali obiskom zdravnika ni odlašala. Največ ljudi je sicer zaradi aktualnih razmer odlašalo z obiskom zobozdravnika.

Največ prestavljenih terminov zaznali pri obiskih zobozdravnika

Dobra tretjina vseh, ki so v preteklih mesecih potrebovali zdravniško pomoč, pravi, da so jim obisk preložili na poznejši čas, slaba desetina pa, da sploh niso dobili termina. Po ocenah Valicona je tako v celotni populaciji dobra četrtina takih, ki so želeli neko obliko zdravniške pomoči, a so do nje prišli z zamudo. Največ prestavljenih terminov so zaznali pri obiskih zobozdravnika.

Med tistimi, ki so jih prenaročili ali pa termina sploh niso dobili, je vsak četrti poročal o občutnejšem poslabšanju stanja. Doslej je tako zaradi epidemije med prebivalci Slovenije sedem odstotkov oziroma približno 120.000 ljudi, ki se jim je zdravstveno stanje, zaradi katere so pričakovali zdravniško pomoč, občutneje poslabšalo, ker niso prišli na vrsto pravočasno.

Valicon z omenjeno raziskavo #Novanormalnost spremlja ključne indikatorje odziva javnosti na ukrepe in doživljanje vsakodnevnega življenja v novih razmerah. V tokratni raziskavi, ki so jo opravili med 27. in 29. novembrom, je sodelovalo 539 ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta