Avtoprevozniki opozarjajo: Lahko pride do pomanjkanja blaga na slovenskih trgovskih policah

Igor Selan
08.11.2021 05:00

Slovenski avtoprevozniki so v stiski, ekonomičnost poslovanja dušijo naraščajoče cene goriva in pomanjkanje delovne sile. Primanjkuje 2000 voznikov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Za prevoze s kombiji kadre v Sloveniji še dobijo, za mednarodne špedicije, ki zahtevajo nomadski način življenja in veliko odsotnosti od doma, pa Slovenci niso več pripravljeni, pravi direktor družbe Transport Frangež Srečko Frangež. Foto: Sašo BIZJAK

Saso Bizjak

Avtoprevozniki že več tednov opozarjajo, da se soočajo z naraščajočimi cenami pogonskih goriv in pomanjkanjem voznikov, kar bi lahko vodilo celo v moteno oskrbo različnih dobrin. Državo zato pozivajo k zajezitvi cen pogonskih goriv vsaj za čas krize in k podpisu sporazuma o zaposlovanju delovne sile iz tretjih držav. Cene nafte so namreč v zadnjem obdobju narasle za 40 odstotkov, cene plina še precej bolj, za kar 67 odstotkov, dodatek za čistejši izpuh AdBlue pa celo za 110 odstotkov. Ob tem po besedah predsednika sekcije za cestni prevoz blaga pri Gospodarski zbornici Slovenije Milana Slokarja v Sloveniji primanjkuje do 2000 voznikov, zato so državo pozvali, naj nemudoma podpiše sporazum z neko tretjo državo in prične uvažati delovno silo. Z vprašanji glede delovne sile smo se obrnili na tri ministrstva, a odgovora nismo dočakali. Z ministrstva za infrastrukturo so namreč sporočili, da naj vprašanja naslovimo na ministrstvo za gospodarstvo, s tega pa, da naj se obrnemo ali na ministrstvo za infrastrukturo ali na ministrstvo za delo. Slednje se na naša vprašanja ni odzvalo.

"Zažiramo se v ekonomičnost poslovanja"

Kako dvig cen in pomanjkanje delovne sile vplivata na njihovo poslovanje, smo povprašali tudi nekaj največjih avtoprevoznikov z vzhoda države. "Smo pod res hudim cenovnim pritiskom, globoko se zažiramo v ekonomičnost poslovanja. Cene smo dvignili za deset odstotkov, a bi jih morali vsaj za dvajset, če bi želeli kompenzirati dvig vseh stroškov. Ne govorim le o gorivu, ampak tudi o kadrih. Vlagamo namreč maksimalne napore v to, da bi obdržali voznike, čim bolj zmanjšali fluktuacijo, a če jih hočeš zadržati, je treba ponuditi več, to pa spet pomeni pritisk na naše cene. Treba je vedeti, da se slovenski prevozniški trg polni z Balkana, a se ta bazen počasi izčrpava," razlaga Milan Kolarič, direktor Ko Transa iz Muretincev, ki ima v voznem parku okrog 90 tovornjakov in zaposluje 95 voznikov. Kolarič sicer ne verjame, da bi lahko zaradi omenjenih težav prišlo tudi do pomanjkanja blaga v trgovinah, lekarnah ali na bencinskih črpalkah: "Osebno ocenjujem, da je to pretirana ocena, smo vendarle toliko majhni, da preskrba slovenskega trga ni odvisna le od nas. Kvečjemu bi se to lahko zgodilo, če bi prišlo do strukturnih zamikov na tujih trgih."

Razliko pokrivajo iz prihrankov

Nekoliko drugače razmišlja Srečko Frangež, direktor družbe Transport Frangež iz Cirkovc, ki prav tako operira z okrog 90 tovornjaki in vozniki: "Bojim se, da do pomanjkanja blaga lahko pride, to so domino efekti. Plačilna nedisciplina v povezavi s povišanjem cen bi se lahko končala s stečajem številnih transportnih podjetij, rezultat tega pa bi lahko bile motnje v dobavnih verigah." Kot še pravi Frangež, z dinamiko višanja cen ne morejo slediti enormni rasti cen goriv, posebno če bi se ta še nekaj časa nadaljevala. "Slovenski prevozniki imamo od dve- do štiriodstotne marže. Podražitve goriva do 30 ali 50 odstotkov pomenijo, da bi morali cene dvigniti za vsaj 15 odstotkov. Glede na to, da ustvarjamo manj kot pet odstotkov dodane vrednosti, je jasno, da razliko pokrivamo iz prihrankov. Ampak na dolgi rok to ni mogoče." Frangež sicer meni še, da ima država pri omejitvi rasti cen goriv zvezane roke: "Trošarine so že zdaj najnižje glede na priporočila EU, zato bi se morali to dogovoriti na ravni EU. Prav tako glede kadrov. Za pomanjkanje je namreč kriva širitev EU na vzhod, ko so velike zahodne transportne firme, da bi si zmanjšale stroške, odprle filiale v vzhodnih državah. Plače voznikov so zaradi tega padle, zdaj pa je to težko popravljati, ker pri takem pritisku zaradi cen goriva denarja za višje plače nimamo od kod vzeti."

Onemogočena rast

Da bi se lahko težave le še stopnjevale, meni tudi Sebastjan Kolednik, direktor Špedicije Goja s Ptuja, z več kot 80 vozili in 120 zaposlenimi. "Evropski kupci zmanjšujejo poslovanje s Kitajsko, to pa za cestni prevoz v EU pomeni nadaljnjo rast. Ker se že zdaj soočamo s pomanjkanjem voznikov, bo to pomenilo, da ne bomo mogli izkoristiti vseh priložnosti na trgu. Ob tem zaradi rasti cen goriva ne moremo vlagati v razvoj, ampak lahko zgolj obnavljamo sedanji vozni park." Tudi Kolednik meni, da bi lahko sedanja situacija privedla do pomanjkanja blaga na slovenskih trgovskih policah: "Kot se je v koronakrizi poznal izpad kitajskega trga, ko ni bilo vsega blaga, se lahko to zgodi tudi zdaj."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta