Banka Slovenije: Strokovnjaki za reševanje sage sanacije bank

Darja Kocbek Darja Kocbek
13.10.2020 04:37
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stari grehi mučijo Banko Slovenije.
Robert Balen

V Banki Slovenije ugotavljajo, da je po šestih letih oziroma sedmih prišel čas, da se zgodba, povezana s sanacijo bank, v relativno kratkem času naposled konča. Zato se je guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle obrnil na strokovnjake, ki naj bi pripravili rešitve, ki bodo v skladu s pravnim redom v Sloveniji, s pogodbami EU in bodo širše družbeno sprejemljive.

Oteževalne okoliščine za Banko Slovenije

Strokovnjaki, ki so že potrdili, da bodo sodelovali v skupini, so nekdanji predsednik ustavnega in vrhovnega sodišča Franc Testen, profesor za področje civilnega in gospodarskega prava na ljubljanski pravni fakulteti Miha Juhart, nekdanji sodnik na splošnem sodišču EU, specializiran za bančno pravo EU, Miro Prek in profesor za finančno in ekonomsko pravo na luksemburški univerzi in član Evropskega bančnega organa Andre Prüm. Ustrezne podatke in informacije bosta skupini kot podporna člana zagotavljala člana z ministrstva za finance in Banke Slovenije.

Vasle je spomnil, da sodno varstvo nekdanjim imetnikom podrejenega dolga še vedno ni ustrezno urejeno. Ustavno sodišče je izvajanje zakona, ki naj bi urejal to področje, preteklo leto zadržalo kot potencialno neskladnega z ustavo. V zvezi s policijsko preiskavo v Banki Slovenije je Evropska komisija zaradi zasega dokumentov Evropske centralne banke (ECB) sprožila postopek zaradi kršitev prava EU pred sodiščem EU.

Boštjan Vasle, guverner Banke Slovenije: "Revizija računskega sodišča se izvaja tako, da posega v neodvisnost Banke Slovenije."
Robert Balen

Izvajanje določila zakona o Banki Slovenije, ki revizijo procesa bančne sanacije nalaga računskemu sodišču, pa je ustavno sodišče pred časom zadržalo, da bi ugotovilo njegovo skladnost z ustavno ureditvijo v Sloveniji. "Takšne razmere tudi bistveno otežujejo delo Banke Slovenije – bremenijo naše poslovanje in otežujejo izvajanje naših nalog. Škodijo pa tudi ugledu države," pravi guverner Vasle. Skupino neodvisnih, uglednih strokovnjakov, ki bodo pripravili nabor predlogov za celovito ureditev omenjenih odprtih vprašanj na podlagi svojega poglobljenega razumevanja ne samo razmer na ožjem strokovnem področju, ampak tudi z vidika delovanja celotne družbe, se je odločil ustanoviti, ker se zaveda, da v Banki Slovenije kot stranka v postopku pri reševanju tega vprašanja ne morejo biti popolnoma nepristranski. "Verjamem, da bodo predlogi tako oblikovane skupine pripomogli k dvigu strokovne ravni razprave in h konstruktivnemu pristopu k reševanju odprtih vprašanj," je še pojasnil Vasle.

Vložili zahtevo za presojo ustavnosti

V zadnjih dveh letih v Banki Slovenije poteka tudi revizija računskega sodišča o izvajanju nadzorstvene funkcije Banke Slovenije. "V sklepni fazi tega procesa ocenjujemo, da se izvaja tako, da posega v neodvisnost Banke Slovenije. Zato sem se odločil, da ponovno zaščitimo neodvisen položaj, ki nam ga zagotavljata ustava in pogodba o delovanju EU. V Banki Slovenije smo tako vložili zahtevo za presojo ustavnosti določb zakona o Banki Slovenije v delu, ki računskemu sodišču omogoča nadzor nadzorniških praks Banke Slovenije. Ta vključuje tudi predlog za začasno zadržanje izvajanja teh določb," pravi prvi mož Banke Slovenije.

Po njegovih besedah si računsko sodišče ta člen razlaga preveč ohlapno, saj ne presoja le, ali je Banka Slovenije izvedla vse predpisane postopke, ampak posega tudi v njene strokovne odločitve. Tako ohlapna razlaga pristojnosti računskega sodišča bi po oceni Banke Slovenije negativno vplivala na njene prihodnje vsebinske odločitve.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta