Bele zime so le še spomin

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ko so bile zime še bele. Tako je bilo leta 1960. Foto: Jože Gal/Arhiv Večera
Jože Gal/Arhiv Večera

Čeprav je zadnji del jeseni temačen in tudi zima se nadaljuje v najtemnejši del leta, nam to obdobje polepšata pričakovanje prednovoletnega časa in tudi pričakovanje, kakšna bo zima. Za nas, kolikor toliko preskrbljene ljudi, je zima lahko lep letni čas. Mraz ima svoj čar, če se lahko, kadarkoli nas preveč zazebe, zatečemo v topel prostor in se pogrejemo.{api_embed_photo_L30}606845{/api_embed_photo_L30}

Sneg vsaj malo posvetli sicer bolj temačno pokrajino in, vsaj na začetku, očisti naše okolje tako vizualno kot zvokovno. Če je dovolj snega, se zvoki kar neka razgubijo, absorbirajo v snežni odeji. Od tod ta zimski mir, ko narava počiva. Naše zime naj bi bile vsaj približno snežene, a to že nekaj časa niso več. A še vedno je v nas želja po snegu, po pravi zimi. Dokler v naših spominih živijo snežene zime, si jih bomo verjetno želeli. Pa čeprav nam blage zime lahko konkretno zmanjšajo stroške za ogrevanje, suhe zime so prav prijetne za vse, ki se dnevno vozijo nekoliko dlje v službo, čiščenje snega in pluženje cest pa tudi ni nekaj, kar bi si prepogosto želeli doživeti.

Naš izbor idealne zime je verjetno res zelo ozek. Naj zapade dovolj snega, pa ne prevečkrat, naj bo potem hladno, da ne bo samo teklo po cestah in morda ponoči zmrzovalo in ustvarjalo poledico, da se bo sneg obdržal in se bo dalo smučati, sankati, tudi sprehajati se po snegu … Skratka, zlepa nismo zadovoljni. In povrhu vsega so take zime vse redkejše. Kdaj smo jo sploh nazadnje imeli? Dobro vprašanje! Morda v hribih še, po nižinah pa … Ste morda sploh kdaj doživeli minus 20 stopinj? Pa ne na kakšnem višje ležečem smučišču, ampak doma! Ali vsaj minus 15, da ne bom prezahteven. Zima postaja letni čas, ki si za ljudi pred denimo 50 leti ne bi zaslužila tega imena. Še vedno je zima, saj ni ne pomlad niti jesen, a res se je precej spremenila. V Sahari so odkrili ostanke davnih civilizacij in časov, ko tam še ni bilo puščave. Ali bodo čez dovolj dolgo časa pri nas odkrivali zarjavele ostanke smučarskih žičnic ali vsaj teptalnikov snega? Včasih je veljalo, da je smučanje slovenski nacionalni šport. Zdaj to skoraj zagotovo ne velja več. Kako pa naj se otroci dričajo po bregovih za njihovimi domovi? Preden se preoblečejo in pripravijo opremo, sneg že skopni! Smučišča postajajo za ljudski šport počasi predraga, saj narava ne poskrbi več za vse, ampak ji moramo vse bolj pomagati, to pa stane. Pa dobro, samo smučanje res ni pogoj za kvalitetno in bogato življenje in očitno narod smučarjev vse bolj postaja narod kolesarjev. Ali lahko torej ob tem sklepamo, da se podnebne spremembe kažejo tudi v spremembi športnih aktivnosti?

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta