Zanimanja za cepljenje med mladimi praktično ni ali pa je izredno majhno. Na državni ravni je cepljenih 4,2 odstotka mladih med 12 in 18 leti, na območju, kjer cepi mariborski zdravstveni dom, pa se je doslej cepilo le 1562 mladih v tej skupini. "Pediatri imajo navodila, da pozivajo starše, naj cepijo otroke," pravi Aleksander Jus, pomočnik direktorja zdravstvenega doma, enako pozivajo k cepljenju vsi drugi zdravniki, a večina staršev ob prepričevanju zdravnikov cepljenje prelaga. Jus poudari še, da je vrhunec dopustne sezone in je cepljenje precej upočasnjeno tudi sicer. Prejšnji teden so njihove cepilne enote cepile 1232 ljudi, teden prej pa 1775.
Zdravniki, bolj aktivno
"Cepljenje mladostnikov ni prioriteta, je pa smiselno, ker lahko mladostniki prenesejo bolezen bolj ogroženim skupinam. In če zboli več ljudi, je tudi možnost resnih zapletov večja," pravi vodja strokovne skupine za cepljenje Bojana Beović in obenem poudari, da tudi vsi otroci ne prebolijo covida-19 vedno brez posledic. Poleg zapletov zaradi okužbe lahko ta kasneje sproži večorganski vnetni sindrom, vse več je primerov podaljšanega covida tudi pri mladih.
Cepljenje, testiranje, prezračevalni sistemi
V Avstriji so se odločili za natančen režim omejevanja prenosov okužb. Vsi šolarji se bodo testirali vsaj trikrat v prvih tednih in obvezne bodo maske. Analizirali bodo tudi odpadne vode. A po objavi ukrepov so ukrepali tudi starši - doslej so podali že več kot 3700 zahtevkov za izpis iz šole, število pa bi lahko naraslo na 6000. V Avstriji starši lahko izpišejo otroka iz šole, a običajno je izpisov nekaj sto.
V Nemčiji bo režim v šoli enak, cepljenih je okoli 90 odstotkov učiteljev, za nadgradnjo prezračevalnih sistemov pa so šolam namenili 200 milijonov evrov.
Seveda je dobra precepljenost mladostnikov in šolnikov pomemben dejavnik za preprečevanje nastanka žarišč okužb v šolah. "Sicer nisem natančno seznanjena, a v srednjih šolah bo predvidoma uvedeno samotestiranje po vzoru Avstrije in Nemčije, zagotovo pa bi dobra precepljenost pripomogla k izboljšanju stanja," pravi Beovičeva in še doda, da je ključnega pomena sedaj cepljenje v skupini nad 50 let, kjer lahko večjo vlogo prevzamejo tudi osebni zdravniki: "Ponekod so se zdravniki lotili aktivnega prepričevanja svojih pacientov in uspeh je bil zelo dober. Izračunali smo, da bi, če bi vsak zdravnik dnevno prepričal pet ljudi, to skupino, ki šteje 300.000 ljudi, precepili v treh tednih. Zato pozivam zdravnike, naj aktivneje pristopijo k prepričevanju ljudi."
Bi zdravniška zbornica podprla odločitev o obveznem cepljenju zdravstvenih delavcev po vzoru Francije? "Tukaj bi bila potrebna ocena tveganja, a primer, da bi se nekdo okužil od necepljene medicinske sestre in celo umrl, bi bil velika katastrofa. Mislim, da imajo ljudje to pravico zahtevati."
Kako nazaj v šolo
Ta teden naj bi končno postalo vsaj približno jasno, kakšno bo novo šolsko leto. Strokovna skupina je predlagala, da naj bo pogoj za začetek šole enak kot drugod - torej PCT za zaposlene v šolstvu, dijake in študente, v tretji triadi osnovne šole pa promocija samotestiranja. Ravnatelji so že sporočili, da takih pogojev ne morejo izpolniti v tako kratkem času, pogovori o končni odločitvi pa so stekli ob vrnitvi ministrice za šolstvo Simone Kustec z obiska olimpijskih iger na Japonskem.
"Primer, da bi se nekdo okužil od necepljene medicinske sestre in celo umrl, bi bil velika katastrofa"
In kaj pravijo mladi? Dijak Matic Gosak, ki ga je država oglobila, ker je protestiral, da želi šolo v normalni formi, se je cepil: "Meni se zdi to logično. Dva odmerka pfizerja." Cepljena je tudi večina njegovih sošolcev, ki o tem niso kaj dosti premlevali: "To je najbolj logična rešitev, tako kot se cepimo proti klopnemu meningitisu in drugim prenosljivim boleznim." Če dvomov o cepivih nima, pa je drugače z našim šolskimi covid ureditvami; Gosak in njegovi vrstniki še ne vedo, kako bodo pričeli šolsko leto, "o tem še nismo dobili informacij". To se zdi nekoliko manj logično.