V ljubljanski delniški družbi Equinox želijo postati prvi v Sloveniji, ki bi ponudili možnost vlaganja v nepremičninsko družbo. S tem želijo po besedah izvršnega direktorja Mateja Rigelnika ta naložbeni segment približati malim investitorjem. Kot poudarjajo, cene novih nepremičnin v Ljubljani danes presegajo 3000 evrov za kvadratni meter, kar velikemu delu državljanov ne omogoča klasičnega vlaganja v nepremičnine z nakupom celotnega stanovanja ali objekta. Zdaj pa bodo lahko z nakupom delnic Equnioxa posredno postali solastniki v celotnem portfelju nepremičnin v lasti družbe, kar je po Rigelnikovih besedah osnovna ideja nepremičninskih družb: "Equinox nima ničesar drugega kot nepremičnine, nimamo ne zaposlenih ne drugih naložb.“ Pri tem gre za tako imenovano ekonomsko lastništvo nepremičnin, saj bodo investitorji z nakupom delnic postali solastniki Equinoxa, ta pa bo še naprej vpisan v zemljiško knjigo kot edini lastnik nepremičnin.
Družba je bila ustanovljena maja letos in je po Rigelnikovih pojasnilih plod odločitve iz leta 2017, ko so sprejeli sklep, da bodo iz tedanje družbe Union hoteli izločili celoten portfelj nepremičnin, ki jih danes upravlja Equniox. Največja lastnika družbe sta Axor Holding in Kapitalska družba, ki imata v lasti veliko večino delnic družbe.
90
odstotkov dobička nameravajo z dividendami izplačevati večkrat letno
V ZDA tovrstne naložbe poznajo že 60 let
Rigelnik izpostavlja, da so prvo tovrstno nepremičninsko družbo v ZDA ustanovili že leta 1961, s čimer so nepremičninske naložbe postale dostopne širšemu krogu vlagateljev. V primerjavi s klasičnim nakupom celotne nepremičnine je pri tovrstnih naložbah možno investirati v nepremičnine tudi v manjših zneskih, že od tisoč evrov naprej. Zdaj so v fazi priprave prospekta za javno ponudbo delnic, za katero upajo, da se bo zgodila oktobra letos. Ljubljana je trenutno, kot poudarja Rigelnik, med 13 mesti z najvišjimi cenami nepremičnin v Evropski uniji. "Zato lahko vlagateljem, ki razmišljajo o nakupu nepremičnine, ponudimo boljšo alternativo." Rigelnik verjame, da bodo lahko vlagatelji z izplačili dobička, ki ga bodo ustvarili iz naslova najemnin, dosegli večji donos v primerjavi z vlaganjem v nepremičnine na trgu. Družba se je zavezala, da bo z dividendami izplačala 90 odstotkov ustvarjenega dobička, dividende pa naj bi izplačali večkrat letno. Kot še pove Rigelnik, gre pri tem tudi za zagotovilo, da družba ustvarjenega denarja ne bi namenjala za posle zunaj osnovne dejavnosti.
V portfelju prevladujejo hoteli
V portfelj družbe Equinox sodijo nekateri najbolj prepoznavni hotelski objekti v prestolnici, med njimi Grand hotel Union, uHotel in Hotel Lev. Pa mladinski hotel Fuzzy Log, slika katerega predstavlja Ljubljano na seznamu najboljših turističnih destinacij za leto 2021 po izboru revije Time. Družba ima v lasti tudi poslovno stavbo Dela, poslovne prostore Nomaga in trgovski objekt Modne hiše. Velik del nepremičnin Equinoxa, kar 78 odstotkov, trenutno zajemajo hotelski objekti, zato želijo v naslednjih petih letih diverzificirati svoj portfelj še z nakupom drugih vrst nepremičnin, predvsem stanovanj.
Na nedavni skupščini družbe so sprejeli sklep, da se bo osnovni kapital družbe, ki danes znaša 5,7 milijona evrov, povečal za največ 1,4 milijona evrov, kar bodo izvedli z izdajo 448 tisoč delnic. To pa je po Rigelnikovih besedah samo prvi korak, saj želijo v prihodnosti v lastništvo pritegniti še več vlagateljev, pri tem dopušča tudi možnost, da Axor Holding v prihodnosti proda svoj 75-odstotni delež. "Z novo izdajo delnic in uvrstitvijo na borzo bi bili edina družba v zasebni lasti, ki je v zadnjih 20 letih prišla na borzo. S tem bi torej spodbudili slovenski kapitalski trg. Verjamem, da bo temu sledilo še nekaj drugih gospodarskih družb."
Prazne pisarne bi lahko postale stanovanja
V letu, ki ga je zaznamovala epidemija, so bili sicer primorani najemnikom znižati najemnine. "Seveda smo se soočali z resnimi težavami, predvsem na področju hotelske dejavnosti, ki je bila zaprta. Kar zadeva druge najemnike, pa ni bilo nič posebnega. Z nekaterimi smo dosegli dogovor o popustih, ki pa niso bili veliki. Vseeno imamo dolgoročne pogodbe, ki imajo določene pravne posledice tako za najemnike kot za najemodajalce. Iz tega naslova torej ni prišlo do drastičnega upada prihodkov," pravi Rigelnik in doda, da so v letu 2020 ne glede na prepoved poslovanja kot edina hotelska družba v Ljubljani ustvariti pozitiven denarni tok iz naslova nepremičninske dejavnosti.
Z dokapitalizacijo bi družba dobila svež kapital, ki bi ga lahko namenila tudi za nakup novih nepremičnin. Pri tem razmišljajo o spremembi namembnosti pisarniških prostorov, ki po epidemiji niso več v uporabi. Lahko bi jih preuredili v stanovanja in ta dajali v najem po ugodnejših cenah od tržnih.