Dan po tem, ko je bila koalicija SDS, SMC in NSi pri razreševanju predsednika državnega zbora (DZ) Igorja Zorčiča prekratka za en glas, je bila danes s komentarji skromnejša. Že takoj po neuspelem poskusu na tajnem glasovanju je vodja poslancev SDS Danijel Krivec napovedal, da bodo z zamenjavo na čelu zakonodajne oblasti skušali znova. Medtem ko je slišati, da korenitejših potez pred vnovičnim odprtjem države še ne bo, pa se v ozadju že preigravajo scenariji, kako si bo 38-članska koalicijska zasedba v parlamentu v bodoče zagotovila dodatno (po)moč.
Počivalškova vrnitev in tehtanje v SMC
"Hvala vsem, ki niste dali glasov za razrešitev predsednika DZ. Danes (v torek, op. p.) ni šlo zame, šlo je za DZ, ki smo ga ubranili pred vladnim prevzemom. V naslednjem poskusu pride baje glasovat kar minister - no, temu bi se reklo ponižanje do konca," je danes tvitnil predsednik DZ in nepovezani poslanec Zorčič. Tako je posredno komentiral možnost, ki je na koalicijski mizi med najbolj verjetnimi: v poslanske klopi naj bi se vrnil gospodarski minister in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. Tako bi z izpodrinjenjem poslanca SD Gregorja Židana opozicijski strani vzel glas, koaliciji pa zagotovil tistega, ki je na tokratnem glasovanju umanjkal. Da sta Slovenija in gospodarstvo na predvečer lockdowna v ranljivem položaju, je sicer Počivalšek tvitnil danes in dodal: "Ta negotova situacija terja premišljene poteze. Sklical bom izvršni odbor SMC za razpravo o možnih scenarijih. Odločili bomo, kako naprej." Iz stranke so uradno pojasnili zgolj, da bo izvršni odbor na sporedu danes, teme pa - aktualno.
Kdo si želi predčasnih volitev
Zgovornejši je bil danes vodja poslancev SMC Gregor Perič, ki je za Večer možne scenarije komentiral tako: "Eden je, da bi Igor Zorčič ostal na položaju, kar se mi zdi manj verjetno, ker so politične strasti razgrete. To sicer obžalujem. Drugi pa so še, da se bodisi Zdravko Počivalšek vrne nazaj za poslanca ali morda tudi da opozicija dovoli svojim poslankam in poslancem, da izvršujejo pravico na tajnem glasovanju," je puščico v levosredinsko opozicijo uperil Perič. Nadaljeval je, da bi glasovanje opozicije, ki je sredino sejo obstruirala, lahko izkazalo "drugačna razmerja". Kot je dejal, ni prepričan, da si kdo želi predčasnih volitev: "Tistih, ki bi si jih želeli, je v DZ precej malo."
Pahor: "Predčasne volitve slab scenarij"
"Izvolitev predsednika državnega zbora je v izključni pristojnosti poslancev in kot predsednik republike niti s komentarjem ne smem vplivati na njihove odločitve. S predsednikom Zorčičem sva odlično sodelovala, nadejam se, da bova tudi v prihodnje," je politično dogajanje komentiral predsednik republike Borut Pahor.
Položaja v državnem zboru ni ocenil kot usodnega: "Tudi v prejšnjem mandatu je bila vlada manjšinska, pa je svoje delo lahko opravljala. Dokler bo ta vlada ocenjevala, da svoje delo lahko opravlja, pri čemer upam, da osredotoča svojo pozornost na finale soočanja z zdravstveno krizo, menim, da lahko sprejema vse nujne ukrepe, da lahko gremo naprej." Kljub temu možnosti, da bi v kratkem povabil na sestanek vodje parlamentarnih strank, ne izključuje, možnost predčasnih volitev pa je ocenil kot slab scenarij: "Vsak, ki poskuša nepristansko videti politični prostor, lahko razume, da je dobro, da imaš v času krize, politične, zdravstvene, katerekoli druge, operativno vlado. Bolje kot razpisati volitve in odlašati z vzpostavitvijo nove oblasti. Ves čas krize je moj moto - vlade ne podpiram, vlade ne podiram, z njo sodelujem. S katerokoli, tudi s to. Do konca. Samo v sodelovanju vidim moč, da skupaj premagamo to krizo. Zaenkrat smo še vedno v razmerah zdravstvene krize in moramo biti zelo previdni, da ljudje ne bi dobili občutka, da so nam kakšni drugi cilj bolj pomembni od rešitve njihovega položaja, ki jih vedno bolj utruja." (ise)
Na to, ali na mestu predsednika DZ preferirajo predsednika SMC ali neformalnega koalicijskega kandidata Jožefa Horvata iz NSi, je Perič odvrnil, da si želijo v prvi vrsti nekoga, ki bi ga postavila vladajoča večina: "Tako da lahko postopki tečejo v sinergiji, kot je bila praksa doslej. Ne vidimo razloga, zakaj bi moralo biti drugače." Poudaril je sicer, da je Počivalšek "človek iz gospodarstva", zato menijo, da je njegova dodana vrednost na tem položaju: "Če bo politična realnost pokazala drugačna razmerja, pa se bomo o tem pogovarjali in s partnerji dogovorili."
Policija pripravljena na varovanje Horvata
Policija naj bi bila v torek, še pred glasovanjem v državnem zboru, že pripravljena na varovanje poslanca NSi Jožefa Horvata kot novega predsednika državnega zbora, hkrati s tem naj bi bili pripravljeni že tudi dokumenti, da se preneha varovanje Igorja Zorčiča, je poročal portal 24ur.com, to pa so nam potrdili tudi naši viri. Vrh policije smo vprašali, zakaj so tako pohiteli. "Center za varovanje in zaščito vedno predhodno pripravi dokumente glede na urnik in vsebino sej v državnem zboru ob imenovanju oseb na funkcijo, ki se varujejo. Da se zadeve pripravlja vnaprej, je običajna praksa in to ne velja samo za izpostavljen primer. Namreč le tako so policisti lahko pravočasno seznanjeni in pričnejo vse ukrepe varovanja," pojasnjujejo na policiji. (epl)
Združena opozicija nad vlado z obtožbo
V LMŠ, SD, Levici in SAB bodo predvidoma do petka oblikovali in vložili končno verzijo ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Janeza Janšo. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je povedal, da bodo s tem dokazali, da je Janša kršil ustavo in zakone na področju nenabave cepiv, s čimer da je ogrožal zdravje ljudi; pa tudi na področju pritiskov na medije, kjer da je STA odrekel finančna sredstva, kljub temu da so v DZ sprejeli zakon. "Pokazali bomo tudi, da nezakonito in v nasprotju z ustavo pritiska na tožilce samo zato, ker se vodijo nekateri predkazenski postopki proti članom vlade," je povedal prvopodpisani poslanec LMŠ, v kateri so ustavno obtožbo najavili. Je pa Golubović na podlagi glasovalnega izida o Zorčičevem razreševanju presodil še, da se je izkazalo, da koalicija nima absolutne večine, za "normalizacijo in stabilizacijo razmer v družbi" pa da so predčasne volitve potrebne. Žogico je še pred zaprtjem države - po današnji odločitvi kolegija predsednika DZ je tudi izredna seja DZ prestavljena na 13. april - umirjal vodja poslancev SD Matjaž Han.
Levica za referendum o vojaških investicijah
Predstavniki Levice so v DZ danes vložili 10 tisoč podpisov pod pobudo za referendum o noveli zakona o izvrševanju proračuna. Koordinator Levice Luka Mesec je spomnil, da so že konec preteklega leta zbrali okoli 30 tisoč podpisov za referendum o zakonu o zagotavljanju sredstev za investicije v SV, ki do leta 2026 predvideva za 780 milijonov evrov investicij. Prepričan je, da želi vlada z novelo zakona o izvrševanju proračuna izvesti obvod ustavnega sodišča, ljudske volje in ustavne ureditve, da bi si ustvarila novo podlago za orožarske nakupe. Na vprašanje glede dopustnosti referenduma o zakonu o izvrševanju proračuna, ki po ustavi ni mogoč, pa je Mesec odgovoril, da to ni zakon o izvrševanju proračuna pač pa je "poskus, kako v zakon o izvrševanju proračuna vtakniti stvari, ki se izvajanja proračuna ne tičejo". (sta, žv)
"Dan pred napovedanim zaprtjem države se (pre)velik del politike še vedno igra z zaupanjem ljudi. Žal se tako, namesto utrjevanja razlogov, zakaj je potrebno ponovno zaprtje države in kako se bo ljudem pomagalo čez izzive epidemije, vse bolj utrjuje teza o boju za obstanek na oblasti, ne glede na ceno," je povedal. Dodal je, da ceno tega "političnega mešetarjenja" že plačujejo ljudje. Presodil je tudi, da je dogajanje ob poskusu Zorčičevega razreševanja "le vrh ledene gore čedalje bolj razrahljane koalicije", za katero pričakuje, da bo spregledala, da ne gre več zanjo in njeno politično preživetje, temveč za ljudi.
Odzivi
Marija Hernja Masten, upokojena arhivarka, častna občanka Ptuja
"Vsekakor sem za predčasne volitve. Da enkrat nehajo s to agonijo. Zdaj ljudje nasprotovanje kažejo za šankom ali na cestah, naj gredo še na volitve in tam povedo, koga želijo na oblasti. A predčasnih volitev nikakor ne pričakujem, saj je pri izvoljenih preveč egoizma. In tu ne prevlada razum, ampak denar. Sploh pa ne odobravam sklepanja koalicijskih pogodb in kupčkanja pri njih. So bili stari politiki, ki so si bili zelo nasproti, a ko je šlo za skupno korist, so stopili skupaj. Železnica preko Ormoža bi najbrž tekla s Ptuja preko Slovenskih goric in proti Radgoni, če ne bi bilo nekega gospoda Petovarja, ki je povabil poslance in jim pokazal dolino. Peljali so jih s kočijo, tri dni jih je gostil, in železnica gre tam, kjer gre. In vsi so mu prikimali, da je tako bolje, kot da bi proga vodila čez hribe. V skupno korist so vsi zamižali na eno oko, drugače ne gre. Danes pa ne gre nič." (hb)
Štefan Pavlinjek, lastnik družbe Roto
"V tej situaciji bi bile najboljše predčasne volitve, saj je vprašanje, ali bo lahko vlada po razdelitvi sil v parlamentu še obvladovala situacijo. Še vedno je premalo sodelovanja med gospodarstvom in politiko. Nimamo nobenih analiz, na podlagi katerih bi odločali, kaj bomo zaprli. Udarimo kar vse povprek. Sami v proizvodnjo ne moremo posegati, saj smo vezani na sezonske izdelke, ki morajo biti pravočasno na trgu. Vlada bi morala sprejemati bolj logične ukrepe. Mi bi recimo morali na nujno službeno pot v Severno Makedonijo, a zaradi omejitev tja ne moremo. Tam se potegujemo za sodelovanje pri večjem projektu. Kmalu bodo odpirali ponudbe, in če ne bomo poleg, bodo posel dobili drugi." (tmi)
Metod Grah, lastnik Term Vivat
"S politiko se ne ukvarjamo, čeprav nam ravno politika postavlja okvire, v katerih lahko delujemo v teh težkih časih. Predčasne volitve ne bi bile dobre, saj bi prekinile kontinuiteto, ki jo gospodarstvo zdaj potrebuje. S tem bi padli v obdobje brezvladja, ko ne bi mogli normalno izvajati zastavljenih načrtov, predvsem pa bi izgubili čas, ki je ključen za podjetja. Kdor pravi, da je vlada gospodarstvu dala premalo, se spreneveda ali pa je škodoželjen. Upamo, da se bodo ukrepi za pomoč turizmu in gostinstvu še naprej izvajali. Poleg fiksnih stroškov bi morala vlada pokriti še del izpada prihodkov, saj sicer po osmih mesecih zaprtja tudi v dobrih podjetjih počasi več ne bomo mogli delati." (tmi)
Dr. Aleš Maver, politični analitik in zgodovinar
"Predčasne volitve se mi ne zdijo bistveno bližje kot prej. Zdi se mi, da bi podobno kot lani zadostno število parlamentarcev še enkrat dalo prednost novi vladi, če bi se premier recimo odločil, da sproži pot k predčasnim volitvam. Glede na razmere bi bilo seveda najboljše preoblikovanje vlade v smeri italijanske rešitve široke koalicije, a to v sedanjem ozračju ni realno." (žv)
Bogdan Biščak, nekdanji politik in politični komentator
"Obstaja samo en način za predčasne volitve, to je, da Janša odstopi. Verjetnost, da bi to naredil in se odpovedal predsedovanju Svetu EU, je izjemno majhna, saj ve, da po volitvah vlade ne bo mogel več sestaviti. Poskusi odstavitve Zorčiča se bodo verjetno nadaljevali, pritiski na poslance bodo še večji. Če bodo pritiski uspešni, ustrezna cena plačana, tudi Počivalška ne bodo silili, da se odpove ministrskemu položaju. Pri ključnih odločitvah, kot je interpelacija, koalicija ne bo imela težav. Morda jih bo imela pri glasovanjih o zakonih, ampak to je tej vladi nepomembno. Tisto, kar mora SDS narediti, da realizira 'drugo republiko' - podreditev medijev, prodaja podjetij prijaznemu kapitalu - lahko naredi z glasovi, ki jih ima v vladi, parlamenta pri tem ne potrebuje." (žv)
Luka Lisjak Gabrijelčič, zgodovinar in politični analitik
"Ko je Zorčič izstopil iz stranke in koalicije, je v skladu s slovensko parlamentarno prakso, ki se mi sicer zdi škodljiva, naravno, da ga je koalicija skušala zamenjati. Postavil jo je pred izziv. Četudi bi ji uspelo zbrati 46. glas, bi bistvo ostalo isto: koalicija nima dovolj glasov za učinkovito vladanje, opozicija pa ne za menjavo vlade. Kdaj bodo predčasne volitve, je odvisno od odločitve predsednika vlade. Zna se zgoditi, da bo vezal zaupnico na določen zakon. Če mu uspe, bi konsolidiral večino, če pa ne, utegne opozicijo, ki zdaj glasno poziva k predčasnim volitvam, postaviti v precep: predčasne volitve bi namreč pomenile, da bo kampanja sovpadla z Janševim predsedovanjem Svetu EU, česar si verjetno ne želijo. A z oblikovanjem nove, prehodne vlade bi se postavili na laž." (žv)