Biščak: "Obstaja samo en način za predčasne volitve, to je, da Janša odstopi. Verjetnost, da bi to naredil, je izjemno majhna"

Žana Vertačnik Žana Vertačnik
31.03.2021 20:10
V koaliciji bodo pred ponovno vložitvijo razrešnice za predsednika državnega zbora Zorčiča še tehtali možnosti, kako si zagotoviti dovoljšno podporo. Korenitejših rezov med zaprtjem države ni pričakovati. V levosredinski opoziciji še želja po predčasnih volitvah.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Dan po tem, ko je bila koalicija SDS, SMC in NSi pri razreševanju predsednika državnega zbora (DZ) Igorja Zorčiča prekratka za en glas, je bila danes s komentarji skromnejša. Že takoj po neuspelem poskusu na tajnem glasovanju je vodja poslancev SDS Danijel Krivec napovedal, da bodo z zamenjavo na čelu zakonodajne oblasti skušali znova. Medtem ko je slišati, da korenitejših potez pred vnovičnim odprtjem države še ne bo, pa se v ozadju že preigravajo scenariji, kako si bo 38-članska koalicijska zasedba v parlamentu v bodoče zagotovila dodatno (po)moč.

Počivalškova vrnitev in tehtanje v SMC

"Hvala vsem, ki niste dali glasov za razrešitev predsednika DZ. Danes (v torek, op. p.) ni šlo zame, šlo je za DZ, ki smo ga ubranili pred vladnim prevzemom. V naslednjem poskusu pride baje glasovat kar minister - no, temu bi se reklo ponižanje do konca," je danes tvitnil predsednik DZ in nepovezani poslanec Zorčič. Tako je posredno komentiral možnost, ki je na koalicijski mizi med najbolj verjetnimi: v poslanske klopi naj bi se vrnil gospodarski minister in predsednik SMC Zdravko Počivalšek. Tako bi z izpodrinjenjem poslanca SD Gregorja Židana opozicijski strani vzel glas, koaliciji pa zagotovil tistega, ki je na tokratnem glasovanju umanjkal. Da sta Slovenija in gospodarstvo na predvečer lockdowna v ranljivem položaju, je sicer Počivalšek tvitnil danes in dodal: "Ta negotova situacija terja premišljene poteze. Sklical bom izvršni odbor SMC za razpravo o možnih scenarijih. Odločili bomo, kako naprej." Iz stranke so uradno pojasnili zgolj, da bo izvršni odbor na sporedu danes, teme pa - aktualno.

Kdo si želi predčasnih volitev

Zgovornejši je bil danes vodja poslancev SMC Gregor Perič, ki je za Večer možne scenarije komentiral tako: "Eden je, da bi Igor Zorčič ostal na položaju, kar se mi zdi manj verjetno, ker so politične strasti razgrete. To sicer obžalujem. Drugi pa so še, da se bodisi Zdravko Počivalšek vrne nazaj za poslanca ali morda tudi da opozicija dovoli svojim poslankam in poslancem, da izvršujejo pravico na tajnem glasovanju," je puščico v levosredinsko opozicijo uperil Perič. Nadaljeval je, da bi glasovanje opozicije, ki je sredino sejo obstruirala, lahko izkazalo "drugačna razmerja". Kot je dejal, ni prepričan, da si kdo želi predčasnih volitev: "Tistih, ki bi si jih želeli, je v DZ precej malo."

Na to, ali na mestu predsednika DZ preferirajo predsednika SMC ali neformalnega koalicijskega kandidata Jožefa Horvata iz NSi, je Perič odvrnil, da si želijo v prvi vrsti nekoga, ki bi ga postavila vladajoča večina: "Tako da lahko postopki tečejo v sinergiji, kot je bila praksa doslej. Ne vidimo razloga, zakaj bi moralo biti drugače." Poudaril je sicer, da je Počivalšek "človek iz gospodarstva", zato menijo, da je njegova dodana vrednost na tem položaju: "Če bo politična realnost pokazala drugačna razmerja, pa se bomo o tem pogovarjali in s partnerji dogovorili."

Združena opozicija nad vlado z obtožbo

V LMŠ, SD, Levici in SAB bodo predvidoma do petka oblikovali in vložili končno verzijo ustavne obtožbe zoper predsednika vlade Janeza Janšo. Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je povedal, da bodo s tem dokazali, da je Janša kršil ustavo in zakone na področju nenabave cepiv, s čimer da je ogrožal zdravje ljudi; pa tudi na področju pritiskov na medije, kjer da je STA odrekel finančna sredstva, kljub temu da so v DZ sprejeli zakon. "Pokazali bomo tudi, da nezakonito in v nasprotju z ustavo pritiska na tožilce samo zato, ker se vodijo nekateri predkazenski postopki proti članom vlade," je povedal prvopodpisani poslanec LMŠ, v kateri so ustavno obtožbo najavili. Je pa Golubović na podlagi glasovalnega izida o Zorčičevem razreševanju presodil še, da se je izkazalo, da koalicija nima absolutne večine, za "normalizacijo in stabilizacijo razmer v družbi" pa da so predčasne volitve potrebne. Žogico je še pred zaprtjem države - po današnji odločitvi kolegija predsednika DZ je tudi izredna seja DZ prestavljena na 13. april - umirjal vodja poslancev SD Matjaž Han.

"Dan pred napovedanim zaprtjem države se (pre)velik del politike še vedno igra z zaupanjem ljudi. Žal se tako, namesto utrjevanja razlogov, zakaj je potrebno ponovno zaprtje države in kako se bo ljudem pomagalo čez izzive epidemije, vse bolj utrjuje teza o boju za obstanek na oblasti, ne glede na ceno," je povedal. Dodal je, da ceno tega "političnega mešetarjenja" že plačujejo ljudje. Presodil je tudi, da je dogajanje ob poskusu Zorčičevega razreševanja "le vrh ledene gore čedalje bolj razrahljane koalicije", za katero pričakuje, da bo spregledala, da ne gre več zanjo in njeno politično preživetje, temveč za ljudi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta