Bizarni žreb opravljen, koliko pa so za svoje delo plačani člani programskega sveta RTV Slovenija?

STA, B.P.
04.01.2023 11:49

Žrebanje je bilo javno, po poročanju Dela pa naj bi rekvizite za izvedbo žreba posodila Loterija Slovenije.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je danes z žrebom določila, kateri člani sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) bodo imenovani oz. izvoljeni za dveletni in kateri za štiriletni mandat. Žreb, ki je bil javen, rekvizite za izvedbo pa naj bi po poročanju Dela posodila Loterija Slovenije, je opravila v skladu z novelo zakona o RTVS, ki je po potrditvi na novembrskem referendumu začela veljati 28. decembra.

Fotorobert Balen

Glede na današnji žreb bodo za dveletni mandat zaposleni iz lastnih vrst izbrali dva člana sveta, prav tako bo dva člana izbral Nacionalni svet za kulturo, po enega pa italijanska in madžarska narodna skupnost, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja ter krovna organizacija invalidskih organizacij. Za štiriletni mandat bodo medtem zaposleni iz lastnih vrst izbrali štiri člane, po enega pa Informacijski pooblaščenec, predsednica republike, Varuh človekovih pravic in Olimpijski komite Slovenije.

Omenjena novela določa, da mora predsednica republike žreb opraviti v osmih dneh po uveljavitvi novele. Žrebanje je potekalo tako, da je iz posode eno za drugo naključno izvlekla 17 kroglic. Prvih devet izvlečenih kroglic je predstavljalo upravičence za imenovanje oziroma izvolitev članov sveta RTVS, ki bodo svojega člana imenovali oziroma izvolili za dobo dveh let. Naslednjih osem izvlečenih kroglic pa je predstavljalo upravičence, ki bodo svojega člana imenovali oziroma izvolili za dobo štirih let.

Predsednica republike mora nato objaviti tudi poziv upravičencem za imenovanje članov sveta. Upravičenci za imenovanje članov v svet morajo nato v uradnem listu objaviti javni poziv. Svet bo konstituiran, ko bodo v uradnem listu objavljeni sklepi o imenovanju oz. izvolitvi večine oz. vsaj devetih članov sveta.

Robert Balen

V novem svetu zavoda bo 17 članov. Šest bo predstavnikov zaposlenih, ki jih bodo zaposleni izbrali iz lastnih vrst, 11 članov pa bo predstavnikov javnosti. Med njimi bodo po enega imenovali italijanska in madžarska narodna skupnost, predsednica republike na podlagi javnega poziva registriranim verskim skupnostim, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Olimpijski komite Slovenije, Informacijski pooblaščenec, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja, krovna organizacija invalidskih organizacij, Varuh človekovih pravic, dva člana pa Nacionalni svet za kulturo.

Novela določa, da se bo moral novi svet zavoda konstituirati najpozneje v 60 dneh po uveljavitvi novele. Ko bo svet ustanovljen, začne teči 15-dnevni rok, v katerem mora v. d. generalnega direktorja zavoda sklicati prvo sejo sveta. Svet mora v 15 dneh po konstituiranju objaviti javni razpis za predsednika uprave zavoda.

Kdaj bo novi svet začel delovati, še ni znano in je odvisno tudi od morebitnega zadržanja novele, o čemer bodo odločali ustavni sodniki. Ustavno sodišče bo namreč v četrtek začelo obravnavo pobude za oceno ustavnosti novele zakona o RTVS, pod katero je prvopodpisani predsednik dozdajšnjega programskega sveta Peter Gregorčič.

Peter Gregorčič in Matej Avbelj
Borut Živulovič

Med pobudniki so tudi dozdajšnji generalni direktor zavoda Andrej Grah Whatmough, dozdajšnja namestnica predsednika nadzornega sveta Tamara Besednjak Valič in dozdajšnji direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija. Prepričani so, da so z uveljavitvijo novele mandati članov programskega in nadzornega sveta, generalnega direktorja in direktorjev televizije in radia prenehali brez ugotavljanja pogojev, ki so sicer predpisani za prekinitev teh mandatov. Predlagali pa so absolutno prednostno obravnavo in začasno zadržanje novele.

Ker menijo, da je bila sprejeta na nedemokratičen način, je pobudo za oceno ustavnosti novele vložila tudi skupina državljanov s prvopodpisanim Vilijem Kovačičem. A njihove pobude za zdaj še ni na dnevnem redu sej ustavnega sodišča.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta