​Bon ni subvencija, ampak spodbuda za delo

Saša Britovšek Saša Britovšek
09.06.2020 18:30

Slovenski turizem v postkoronski dobi se počasi postavlja na noge in se ob tem sooča s precej novostmi, največja pa bo uporaba turističnih bonov, do katerih je upravičenih skupaj dva milijona in 50 tisoč državljanov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Skupna vrednost projekta je 350 milijonov evrov. Vrednostne bone bomo, kot rečeno, lahko koristili za plačilo prenočitve oziroma prenočitve z zajtrkom v hotelih, počitniških in planinskih domovih, avtokampih, mladinskih prenočiščih, na turističnih kmetijah in pri ponudnikih zasebnih sob. Boni bodo prenosljivi med sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena. Torej med starši in otroki ali med starimi starši in vnuki, in tudi med zakonskimi ter zunajzakonskimi partnerji. Unovčili jih bomo lahko od 19. junija naprej pa vse do vključno zadnje priložnosti za prenočitev, kar bo s 30. na 31. december 2020.

Najbolj demokratična intervencija države v trg

Konec maja je državni zbor s tretjim protikoronskim zakonom že potrdil vsebinski okvir, ki določa unovčevanje bonov, več podrobnosti o tem pa smo izvedeli na današnji tiskovni konferenci o ključnih ukrepih za pospešitev slovenskega turizma in o novih potovalnih standardih. "Na letošnje poletje smo pripravljeni ne glede na to, kaj bodo pokazale številke ob koncu sezone, saj je en od razvojnih ciljev že izpolnjen. To je, da smo vodilni v zvestobi zelenemu, zdravemu, varnemu in trajnostnemu turizmu," je povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, ki se zaveda, da turizma ni brez turistov, a ker je letos mnogo odvisno od odpiranja oziroma zapiranja mej, se mora slovenski turizem usmeriti k domačemu gostu.

Ponudniki niso dolžni sprejemati bonov

Bonov oziroma vavčerjev ne bomo prejeli domov v fizični obliki, torej ne bodo natisnjeni. Evidentirani bodo v informacijskem sistemu kot dobroimetje, ki ga bomo državljani lahko pri ponudnikih storitev unovčevali. Peter Grum, namestnik generalnega direktorja Finančne uprave RS, o ciljih projekta in unovčevanju bonov: "Pri izvedbi projekta smo si zastavili dva cilja - prvi je bil ta, da se boni unovčijo preprosto, hitro in učinkovito; drugi pa, da bodo onemogočene zlorabe. Slednje bomo poskušali onemogočiti s kontrolami, ki jih bomo izvajali v realnem času v našem informacijskem sistemu in s povezavo s knjigo gostov na policiji. Eden od teh ukrepov je tudi, da bodo do unovčevanja upravičeni le tisti ponudniki, ki so bili v poslovnem registru zavedeni ob razglasitvi epidemije, 13. marca."
Grum je tudi konkretno predstavil postopek. Kot običajno bomo rezervirali termin turistične namestitev zase oziroma za svojo družino, a ker ponudniki niso dolžni sprejemati bonov, to je le državna pomoč, se o tem pozanimajmo. S seboj potrebujemo osebno izkaznico ali potni list in nato le sledimo navodilom receptorja. Ta nam bo v podpis podal izjavo oziroma obrazec za vpis podatkov in znesek, do katerega želimo unovčiti bon. "Ker bon, kot rečeno, ne bo v fizični obliki, priporočamo namestitev mobilne aplikacije E-davki, kjer bo možno v realnem času spremljati stanje svojega bona in kje je bil uporabljen. Na to aplikacijo bomo tudi lahko prejeli informacijo, da smo bon prejeli, kar bo v tednu med 15. in 19. junijem."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta