(BORZNI KOMENTAR) Fenomen GameStop

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podjetje GameStop se je zaradi špekulantov na borzi znašlo v središču viharja na Wall Streetu in v Washingtonu. 
Reuters

Če smo mislili, da je bilo leto 2020 nenavadno in da bomo z novim letom videli vrnitev v bolj normalno okolje, smo se vsaj za zdaj pošteno zmotili. Prvi tedni leta 2021 so prinesli poleg nadaljevanja drame s covidom-19 tudi spodletel napad Trumpovih privržencev na kongresno palačo, da bi preprečili potrjevanje izida ameriških predsedniških volitev. Lahko bi rekli primeren zaključek njegovega mandata. Videli pa smo tudi spopad malih spletnih investitorjev z velikani z Wall Streeta. Govorimo seveda o delnici GameStop, katere dogajanje je v preteklih tednih burilo duhove tudi v Sloveniji.

Ena izmed značilnosti dogajanja na finančnih trgih po veliki finančni krizi je bilo tudi pomanjkanje navdušenja malih vlagateljev za investiranje v delnice. Rane, ki jih je pustilo dogajanje v letih 2007 do 2009 (v Sloveniji do 2013), so bile enostavno prehude. In prav to pomanjkanje sodelovanja malih vlagateljev je bil eden izmed pokazateljev, da delniški trgi kljub veliki rasti v zadnjem desetletju ne kažejo znakov pretiravanja. Pandemija, ki jo doživljamo, je paradoksalno spremenila tudi to.

Trgovanje malih vlagateljev na borzah je v ZDA po začetku pandemije eksplodiralo. Poleg igranja videoiger in gledanja videovsebin prek Netflixa je ena od glavnih okupacij postalo trgovanje z delnicami. Temu ne moremo reči investiranje, temveč špekuliranje. Večina, ki se je podala na borzo, ni načrtovala postati dolgoročni lastnik v podjetjih, temveč najti delnico, ki bo v kratkem času najbolj zrasla. Trgovanje z delnicami je postalo odlično nadomestilo za zaprte igralnice.

In nato se je zgodil GameStop. To je ameriška veriga trgovin z videoigrami in zabavno elektroniko. Je dinozaver, ki ima v času, ko se vsa prodaja videoiger seli na splet, velike težave v poslovanju. Res je, da še vedno ustvari več kot pet milijard ameriških dolarjev prihodkov, vendar je to le še dobra polovica prihodkov v najboljših časih, pandemija pa je njihove težave samo še poglobila.

To so seveda opazili specializirani skladi, ki se ukvarjajo s strategijo, da stavijo na padec cen delnic. Gre za manever, v katerem si izposodijo delnice GameStopa in jih prodajo na borzi z namenom, da jih kupijo nazaj po nižji ceni (prodaja na kratko ali "short"). GameStop je bila delnica, ki je imela največ teh kratkih prodaj. To so opazili mali vlagatelji, zbrani na spletnem forumu Reddit. Pravilno so ocenili, da bodo, če jim bo uspelo dovolj dvigniti ceno delnice, ti skladi prisiljeni kupovati delnico nazaj po višjih cenah, da si preprečijo izgube, ki so lahko neomejene. Lahko rečemo, da jim je uspelo, saj je delnica GameStop v januarju pridobila več kot 1700 odstotkov.

Vendar te zgodbe nikdar nimajo srečnega konca. Vsak finančni balon slej ko prej poči. Od Nizozemske manije s tulipani v 17. stoletju, ko so vlagatelji cenili eno samo čebulico najdragocenejših sort na vrednost hiše, trgovci pa trgovali s čebulicami, ki jih še niso niti imeli, se ni nič spremenilo. Pohlep in strah še vedno dominirata pri sprejemanju odločitev vlagateljev. Najbrž bo večina vlagateljev, ki so stopili na vlak​ GameStop, končala z veliko izgubo. Prav to smo videli v prvem tednu februarja, ko je delnica od vrha izgubila skoraj 90 odstotkov. Žal to ne bo preprečilo naslednjih ekscesov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta