Do ameriških predsedniških in kongresnih volitev je samo 29 dni. Hospitalizacija predsednika Trumpa je v negotovo politično okolje vbrizgala dodaten odmerek tveganja.
Predsednik Trump se je že vrnil v Belo hišo in tam nadaljuje zdravljenje, ostaja pa veliko neznank, kako se bo kampanja nadaljevala. Napovedi družbe PredictIt kažejo, da je prva predsedniška debata Trumpu znižala možnosti za ponovno izvolitev, hkrati pa povečala možnosti, da demokrati prevzamejo predsedniški stol in senat. Po anketah družbe RealClearPolitics ima Biden sedem do osem točk prednosti pred Trumpom.
Napovedi in ankete je seveda treba jemati s kančkom premisleka, kažejo pa, da je virus premešal karte. Demokratska dominanca se ne zdi tako nemogoč scenarij. Demokrati se zavzemajo za obsežne stimulacije, njihov fokus sta potrošnik in zelena energija. Potrošnja predstavlja 70 odstotkov njihovega BDP, zato bi to pozitivno vplivalo na trge. Manj pozitivni za delniške trge bi bili višji davki in večja regulacija finančne industrije in tehnoloških velikanov, pod pritiskom pa bi se znašel tudi zdravstveni sektor. Kombinacija Trumpa kot predsednika z demokratskim senatom oziroma kombinacija Bidna v Beli hiši z republikanskim senatom bi pomenila pat pozicijo pri odločanju. Tako bi odpadli reforma zdravstva, ki si jo želi Trump, in višji davki, ki bi jih izglasovali demokrati. Razlika je tudi v njuni zunanji politiki. V sporu s Kitajsko je Trump precej zaletav in predstavlja večje geopolitično tveganje kot Biden, ki sicer zavzema podobna stališča kot Trump, vendar v bolj spravljivih tonih, ki manj škodijo ameriškemu gospodarstvu.
Nič še ni odločeno. Trump morda ni prva izbira državljanov, še vedno pa lahko zmaga z elektorskimi glasovi. V državah, ki so pomembne za predsedniško zmago, sta si oba kandidata precej blizu. Letos bo zaradi pandemije večje število ljudi glasovalo po pošti in prav zaradi štetja glasovnic bo na volilno noč praktično nemogoče razglasiti zmagovalca. Volilni funkcionarji menijo, da bi lahko v nekaterih primerih trajalo nekaj dni ali celo tednov, poraženci pa bi lahko končni rezultat oporekali tudi s tožbami.
Še pred izidom volitev lahko na gibanje tečajev vpliva sprejetje novega paketa stimulacij za ameriško gospodarstvo. Stopnja brezposelnosti v ZDA je visoka (7,9 odstotka), Američani so v času pandemije izgubili med desetimi in dvanajstimi milijoni delovnih mest. Če pomoč ne bo prišla pravočasno, bo to vplivalo na potrošnjo, ki je gonilo ameriškega BDP. Demokrati predlagajo paket v višini 2,2 trilijona USD, republikanci 1,6 trilijona USD. Sprejetje paketa bi koristilo obema stranema, vprašanje pa je, ali bo paket pomoči sprejet pred novembrskimi volitvami ali šele po njih. Trg pričakuje stimulacije v višini republikanskega predloga, višji paket bi bil pozitiven za tečaje. Kasnejši sprejem pomoči bi lahko ponovno sprožil korekcijo na trgu.
Ne glede na to, kako negotova bo jesen, je ameriško gospodarstvo na poti okrevanja. Paket pomoči bo le opredelil njegovo hitrost. V prihodnjem letu je zaradi podpore monetarne in fiskalne politike, okrevanja globalne ekonomije in ne nazadnje cepiva proti covidu-19 pričakovati ekspanzijo.