Naslednji teden nas čaka super teden na Ljubljanski borzi, saj se bodo zvrstile objave devetmesečnih poslovnih izidov družb Skupine Triglav, Krke, Zavarovalne skupine Sava (Sava Re) in Petrola. V času pisanja pa je svoj poslovni izid že objavil Telekom Slovenije. Domači trg se je letos mnogo bolje odrezal v primerjavi s svetovnim oziroma zahodnimi trgi. Domači delniški trg in osrednji delniški indeks Ljubljanske borze SBITOP sta v tem letu skupaj z dividendami zabeležila več kot 33-odstotni donos, medtem ko je globalni Dow Jones Global Index dosegel več kot 24-odstotni donos.
Kljub visoki rasti delnic na domačem trgu je ta še vedno nekoliko podcenjen v primerjavi z delniškimi trgi v naši okolici in širše. Ob tem lahko glede na aktualne splošne tržne razmere in poslovanje domačih podjetij do konca tega leta še naprej pričakujemo zelo pozitivno naravnanost vlagateljev, prav tako za naslednji teden pričakujemo dobre rezultate. Vrhunec prihodnjega tedna bo zagotovo predstavitev Krkinih poslovnih obetov do konca leta in za prihodnje leto, prav tako predstavitev prenovljene petletne poslovne strategije. Ne pozabimo, da je marža EV/EBITDA pri Krki že zadnjih šest kvartalov nad 30 odstotki, medtem ko je desetletje pred tem v povprečju znašala okoli 25 odstotkov. Glede na to, da je eden Krkinih ključnih prodajnih trgov ruski, sta visoki rasti cen nafte in rublja, ki je od konca junija do danes pridobil pet odstotkov proti evru, pozitivna dejavnika.
Med prvimi večjimi domačimi podjetji je svoj poslovni izid pred kratkim objavila Skupina Telekom Slovenije. Telekom Slovenije je v prvih devetih mesecih leta ustvaril 486,8 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 7,1 milijona evrov ali odstotek več kot v enakem obdobju lani. Skupina letos dosega višje prihodke od mednarodnih govornih storitev in prodaje mobilnega blaga. Čisti dobiček skupine se je zvišal za 31 odstotkov ali za 8,5 milijona evrov na 35,9 milijona evrov, ob upoštevanju enkratnih dogodkov lani pa bi bil dobiček višji za 36 odstotkov.
Po objavi poslovnega izida so Telekomove delnice poskočile za skoraj pet odstotkov, kljub temu pa so v primerjavi s tujimi podjetji še vedno nekoliko »cenejše«. Telekom Austria ima na primer količnik med ceno delnice in dobička – kazalnik P/E – pri 11, medtem ko je ta pri Telekomu Slovenije 9,2, ob tem je domači Telekom z odčitkom 0,64 v primerjavi z avstrijskim pri 1,63 cenejši tudi po kazalniku P/B.
Cena delnice Telekoma Slovenije je bila v času pisanja 56,4 evra, in če bo v prihodnjem letu izplačal vsaj enako dividendo kot za lani, torej 4,5 evra, pomeni, da imajo Telekomove delnice trenutno približno osemodstotno donosnost. Glede na to, da je Telekom lani zabeležil 24,86 milijona evrov čistega dobička, letos pa ta številka v prvih devetih mesecih znaša skoraj 36 milijonih evrov, lahko pričakujemo še višjo dividendo.
Poleg visokih izplačil dividend kaže, da pri Telekomu Slovenije želijo svoje delničarje "osrečiti" še z odkupi lastnih delnic. Tako gre sklepati, saj so za namen maksimiranja vrednosti delnic že na junijski skupščini delničarji Telekoma Slovenije upravi družbe podelili pooblastilo za pridobivanje lastnih delnic. Program odkupa, ki ga je 20. oktobra sprejela uprava, je 3. novembra potrdil še nadzorni svet.