Potem ko smo v ZDA že nekaj mesecev priča višjim inflacijskim ravnem, ta počasi prihaja tudi v Evropo, na kar kažejo julijski odčitki inflacije nemških zveznih dežel. Na Bavarskem so tako julija zabeležili 3,8-odstotno medletno povečanje cen, medtem ko so se cene v tej deželi samo v enem mesecu povišale za 0,9 odstotka. Še višja, 4,3-odstotna inflacija v medletni primerjavi je bila zabeležena v zvezni deželi Brandenburg, kjer so se cene na mesečni ravni povišale za odstotek.
Še pred večjo povrnitvijo povpraševanja s strani gospodinjstev se v tem letu krepko dražijo cene surovin in priča smo zastojem v dobavnih verigah. Zato ne čudi, da je indeks poslovnega sentimenta v Nemčiji, ki ga je objavil nemški inštitut Ifo, pri 100,8 točke za mesec julij, pokazal, da se je nemški poslovni sentiment v zadnjem mesecu nekoliko ohladil predvsem na račun zastojev v dobavnih verigah. Težave v pridelovalnem sektorju so dobro znane in vključujejo pomanjkanje mnogih komponent, vključno s polprevodniki. Podaljšujejo se tudi dobavni roki. Poleg tega se vse več podjetij pritožuje zaradi pomanjkanja kvalificirane delovne sile. Kljub omenjenim težavam bo Nemčija v prvi polovici leta dosegla visoko gospodarsko rast, ki bi jo morala popeljati na predpandemične ravni.
Julijski PMI-kazalniki za območje evra potrjujejo, da se evropsko gospodarstvo še vedno hitro vrača na predpandemične ravni in da se cenovni pritiski še naprej krepijo. Kljub temu lahko pričakujemo, da bo v evropskem gospodarstvu močnejše povišanje vhodnih in izhodnih cen začasno. Povečanje junijskih PMI-kazalnikov je bilo v celoti posledica izboljšanja aktivnosti v storitvenem sektorju. Odčitek nemškega storitvenega PMI je bil tokrat rekorden, saj je število primerov, zbolelih za covidom-19, še vedno zelo nizko. Klima v francoskem storitvenem sektorju pa je nekoliko slabša. Raven storitvenega PMI-indeksa je bila v Franciji nižja od pričakovanj, saj je število obolelih tam višje.
Na račun ponovnega odpiranja gospodarstva se je kazalnik gospodarskega razpoloženja v evroobmočju že šesti mesec zapored zvišal, in sicer tokrat na rekordnih 119 točk v juliju, in presegel pričakovanja. Izboljšanje sentimenta je bilo sicer šibkejše kot v preteklih mesecih, kar kaže na zaskrbljenost glede delta različice. A kljub temu delta različica vsaj za zdaj ne plaši globalnih trgov, saj verjetno ne bo sprožila novih širših zapiranj. Vse večja precepljenost populacije v območju evra pomeni, da vlade verjetno ne bodo uveljavljale hujših omejevalnih ukrepov niti ob naraščanju števila okužb. Skratka, delta verjetno ne bo imela močnejšega učinka na okrevanje gospodarstva. Lahko pa pusti svoj pečat na turizmu na račun večje pazljivosti ljudi. Julijski kazalnik gospodarskega razpoloženja v območju evra nam skupaj z evropskimi PMI-kazalniki daje vedeti, da nas v območju evra čaka močna rast BDP v tretjem letošnjem kvartalu.