Na nas se je obrnil bralec, ki se je v času zimskih počitnic, ko so te veljale za osrednji in zahodni del države, odločil, da eno popoldne preživi v Termah Olimia. Izbral si je savno v Wellnessu Orhidelia. "Od ponedeljka do četrtka je cena okoli 30 evrov na osebo, ob petkih, sobotah in nedeljah pa enkrat več. Rekla sva si, da je torek in da greva, ker je cena nižja kot ob koncu tedna," pripoveduje. A na blagajni ju je, pravi sogovornik, pričakalo presenečenje. Cena za dva je bila 120 evrov. Kako 120 evrov, saj ni petek, sobota ali nedelja, se je spraševal naš sogovornik, a je na blagajni wellnessa dobil odgovor, da so počitnice in da imajo v tem času tudi do 100 odstotkov dražje storitve. Bralca je novica o počitniškem dvigu cen tako razjezila, da se je na koncu odločil, da storitve ne bo koristil. "Kako smo glasni, ko poleti Hrvati za 15 odstotkov zvišajo cene trajektov ali pa za nekaj centov dvignejo cestnino. Ko pa nas lupijo naši, je vse v redu," nadaljuje naš sogovornik in dodaja, da so mu zaposleni v termah vendarle priznali, da ni bil edini gost, ki zaradi visoke cene ni koristil njihovih storitev.
Cenik nespremenjen že dve leti
Po odgovore smo se obrnili na Terme Olimia, kjer pojasnjujejo, da so cene med počitnicami res višje, a to ni novost, pač pa ustaljena praksa. Ob tem poudarjajo, da cene niso višje le med počitnicami, pač pa tudi ob koncih tedna.
Vasja Čretnik, vodja prodaje in marketinga ter prokurist v Termah Olimia, pojasnjuje, da imajo za bazenske in savna storitve dva nivoja cen. Običajni nivo, ki velja ob petkih, sobotah, nedeljah, praznikih in šolskih počitnicah, in znižan nivo, ki velja v času manjšega povpraševanja od ponedeljka do petka. "To, da smo cene dvignili pred počitnicami, nikakor ne drži, saj so cene na ceniku brez spremembe (z izjemo wellness paketov, ki smo jih nadgradili s storitvijo in tudi ustrezno korigirali ceno v letošnjem letu) v veljavi od leta 2022. Praksa različnih cen v različnih terminih ni nič nenavadnega in se jo poslužujejo v celem spektru turistične ponudbe od hotelov (kjer imamo mi že več let popolnoma fleksibilno cenovno politiko, kjer ceno narekuje zasedenost, povpraševanje in podobno) do tematskih parkov, termalnih kompleksov, smučišč ..." našteva sogovornik in dodaja, da gostov, ki bi se zaradi visoke cene na blagajni obrnili in odšli, ni veliko. "Večja težava je, da zaradi zagotavljanja kvalitete storitev na bazenih in v savnah sami omejujemo vstop, zaradi česar je veliko takšnih gostov, ki bi želeli plačati vstopnino in vstopiti v kompleks, pa jim zaradi omejitve tega žal ne moremo omogočiti. To je zaradi omejenih kapacitet žal večji problem."
Nina Pader iz Thermane Laško, kjer imajo dve kopališči, pove, da imajo že vrsto let na obeh kopališčih dva tipa kopalnih vstopnic, in sicer kopalno vstopnico od ponedeljka do petka in kopalno vstopnico, ki velja ob petkih, sobotah, nedeljah, praznikih in ob šolskih počitnicah. "Med tednom ponujamo cenejše vstopnice kot ob vikendih, praznikih in počitnicah. Prav tako imamo na voljo več različnih vstopnic glede na dolžino obiska - od triurnih, celodnevnih do večernih vstopnic. Na tak način želimo naše kopališke storitve približati različnim ciljnim skupinam in njihovim potrebam, željam," pojasnjuje.
V skupini Sava Hotels & Resorts medtem cen storitev in produktov v času počitnic ne spreminjajo.