K sporazumu o spodbujanju zmanjšanja uporabe plastičnega pribora v slovenskih občinah je doslej pristopilo 48 občin. "Prizadevanje za zmanjšanje onesnaževanja s plastiko je poziv k ukrepanju, da se združimo v boju proti enemu od velikih okoljskih izzivov našega časa," je ob podelitvi plaket poudarila Tanja Bolte z okoljskega ministrstva. Skupnost občin Slovenije ter ministrstvo za okolje in prostor sta plakete občinam podelila danes v sklopu redne letne skupščine skupnosti. Skupnost občin Slovenije je na svoji spletni strani tudi objavila seznam občin, ki so pristopile k dogovoru, in ga redno posodablja, so sporočili iz ministrstva za okolje.
Vsako leto v oceane zaide do 13 milijonov ton odpadne plastike.
Po nekaterih ocenah se v svetovnem merilu vsako minuto proda milijon plastičnih steklenic s pijačami, vsako leto se uporabi okoli 500 milijard plastičnih vrečk za enkratno uporabo. Skoraj polovica proizvedenih plastičnih materialov se uporabi za izdelke za enkratno uporabo. Svetovna proizvodnja plastike se je od 60. let prejšnjega stoletja povečala za dvajsetkrat, v naslednjih 12 letih naj bi se še podvojila, so podatke nanizali na okoljskem ministrstvu.
Vsako leto v oceane zaide do 13 milijonov ton odpadne plastike. Plastični odpadki, ki končajo v oceanih, lahko v enem samem letu tudi do štirikrat obkrožijo Zemljo in lahko razpadajo tudi več sto let. Po nekaterih ocenah odpadki iz plastičnih materialov predstavljajo med 60 in 90 odstotkov vseh odpadkov v oceanih in na obalah po svetu. V EU vsako leto v okolju konča od 75.000 do 300.000 ton mikroplastike.