Brezovnik naj bi se umaknil iz projekta pokrajin, vpleten je v še en sum plagiatorstva

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
09.01.2020 11:26

Predsednik državnega sveta Alojz Kovšca pravi, da to ne ogroža projekta. V primeru Brezovnika naj bi potekal še en postopek zaradi domnevnega plagiatorstva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Boštjan Brezovnik, dosedanji vodja strokovne skupine se umika iz projekta pokrajin. 
Sašo Bizjak

Mariborčan dr. Boštjan Brezovnik  v prihodnje naj ne bi več vodil strokovne skupine, ki je pripravila gradivo za projekt ustanovitve pokrajin. Za ta korak naj bi se odločil, ker ne želi ogroziti projekta, je za Večer povedal predsednik državnega sveta Alojz Kovšca. Slednji zatrjuje, da projekt - trenutno teče javna razprava o zakonskih predlogih za oblikovanje in ustanovitev pokrajin - nikakor ni ogrožen. Že v kratkem bodo, po besedah predsednika državnega sveta, imeli novega vodjo projekta. Od vlade pa Kovšca, ki v dogovoru z drugimi predsedniki; države, vlade in državnega zbora bdi nad projektom, pričakuje, da se aktivno vključi v projekt. "Moramo dobiti oceno, koliko je cena tega projekta, v kolikšni meri bo proces ustanavljanja pokrajin prevaljen na davkoplačevalce in seveda kakšna je vrednost prenosa nalog z države na pokrajine. Teh podatkov sami nimamo, zato se morata aktivno vključiti ministrstvo za finance in računsko sodišče."
Brezovnik, katerega odziv še čakamo, se je odločil ponuditi svoj odstop z mesta vodje, potem ko se je konec lanskega leta znašel pod plazom javnih očitkov o plagiatorstvu, podjetništvu v okviru njegovega Inštituta za lokalno samoupravo ter zaslužkarstvu, ki da si ga obeta od projekta pokrajin. Zlasti plagiatorstvo naj bi prispevalo k temu, da so senatorji Univerze v Mariboru zavrnili njegovo habilitacijo v rednega profesorja. Primer tega plagiatorstva seže v leto 2013. Takrat naj bi si bil Brezovnik in njegov tesni sodelavec, Jan Žan Oplotnik, sicer bivši prorektor in rektorski protikandidat Zdravka Kačiča, prisvojila članek Brezovnikovega mentorja, Boža Grafenauerja, in ga skušala objaviti pod svojim imenom, vendar je to preprečil Grafenauer, ker je članek po naključju dobil v recenzijo. Brezovnik, sicer soavtor Grafenauerjevega članka, je pojasnjeval, da Oplotnik ni vedel, da je avtor tudi Grafenauer in da je članek v objavo poslal brez Brezovnikove vednosti. Oplotnik je zgodbo potrdil, zadeva se je zaključila z opravičilom in razgovorom pri tedanjem dekanu Saši Preliču, ki takrat ni uvedel nobenih sankcij. Je pa Prelič, kot tudi Grafenauer, z zadevo pred meseci seznanil Kačiča, sedanjega rektorja.
Neuradno pa smo izvedeli, da naj bi potekal še en postopek zaradi domnevnega plagiatorstva, v katerega naj bi bil prav tako vpleten Brezovnik. In sicer zaradi učbenika Sistem javne uprave, pod katerega so poleg Brezovnika podpisani še Gorazd Trpin in Senko Pličanič in ki ga je izdala Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani. Del knjige naj bi bil skoraj dobesedni prepis učbenika Javna uprava, ki sta ga spisala Brezovnik in Grafenauer za mariborsko pravno fakulteto pred dobrim desetletjem. Slednji pravi, da je Brezovnik "vključil oziroma dobesedno prepisal iz učbenika PF Maribor celotno poglavje, katerega avtor sem. Spremenil je samo naslov poglavja in mednaslove ter izpustil nekaj stavkov, v minimalnem obsegu pa je prišlo še do lektorskih posegov". V izogib podobnim primerom je Grafenauer že skoraj povsem odločen, da bo Brezovnika tožil. 
Dodajmo še, da je Brezovnik po neuspeli habilitaciji napovedal sprožitev spora na upravnem sodišču, konec lanskega leta pa je, po naših informacijah, mariborskega rektorja zaprosil za sporazumno prekinitev delovnega razmerja. 
 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta