Bruselj skrbi neodvisnost državnega statističnega urada

Darja Kocbek Darja Kocbek
12.06.2020 06:30

Evropski komisar zahteva pojasnila glede razrešitve generalnega direktorja državnega statističnega urada, predsednik vlade mu odgovarja, da igra politično igro s slovensko levico

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janša trdi, da pisma ni dobil, v komisiji pravijo, da so ga poslali v torek.
Nebojša Tejić/STA

Odločitev vlade, ki je konec maja prvič v zgodovini predčasno razrešila direktorja državnega statističnega urada (SURS), odmeva tudi v Bruslju. Evropski komisar za gospodarstvo Paolo Gentiloni od predsednika vlade Janeza Janše zahteva pojasnila za to razrešitev, ker je "komisija zavezana zagotavljanju popolnega spoštovanja načel nepristranskosti in strokovne neodvisnosti nacionalnih statističnih organov, kot to določa zakonodaja EU". Vlada je konec maja zamenjala generalnega direktorja statističnega urada Bojana Nastava in za vršilca dolžnosti imenovala Tomaža Smrekarja.
Janez Janša se je na poziv evropskega komisarja Gentilonija odzval s tvitom, da ni prejel njegovega pisma, medtem ko so ga mediji prejeli. "Upam, da tokrat zadnjič igrate politično igro za slovensko levico," je sporočil komisarju. V tiskovni službi Evropske komisije so na vprašanje STA, kakšen je odziv komisije na Janšev tvit, odgovorili, da je bilo pismo posredovano po elektronski pošti stalnemu predstavništvu Slovenije pri EU v torek, 9. junija, ob 17.52 za nadaljnje posredovanje premierju. "Naslavljanje pisma premierju Janši preko stalnega predstavništva je v skladu s standardno prakso," so še zapisali. "Ni verodostojne informacije brez verodostojnih podatkov. Komisar Gentiloni zahteva pojasnila, ker je menjava na čelu SURS nov znak suspenza demokracije v Sloveniji. Janšev odgovor je nedostojen: ko ni argumentov, napad in blatenje. Ta vlada je uničila ugled Slovenije v EU," se je prav tako na twitterju na Janšev zapis odzvala predsedujoča SD in evropska poslanka Tanja Fajon. Da je predsednik slovenske vlade prvič v zgodovini odpustil generalnega direktorja statističnega urada, ko evropski komisar od njega zahteva pojasnila, pa ga obtoži, da je del "politične igre za slovensko levico", je tvitnila evropska poslanka z liste LMŠ Irena Joveva in vprašala: "Vam to zveni znano?"
Romana Tomc, ki je bila za evropsko poslanko izvoljena na listi SDS, pa je sporočila, da je poteza komisarja Gentilonija "zelo očitno politično motivirana, podžigajo jo slovenski akterji". Skrajno čudno je po njenih besedah tudi to, da komisar dopusti, da javnost za dopis izve prej kot naslovnik. Slovenska vlada nikakor ne sme pristati na tak način delovanja Evropske komisije, je še navedla Tomčeva.
"Mogoče bi pri temle komisarju Paolu Gentiloniju, ki se vtika v slovenske notranje zadeve, vesten novinar lahko dodal, da gre za socialista, v študentskih letih pa je bil celo član skrajnega levičarskega gibanja," je tvitnil Uroš Urbanija, vršilec dolžnosti direktorja urada vlade za komuniciranje.
Evropska komisija je, ko govorimo o neodvisnosti nacionalnih statističnih uradov, po letu 2009 še posebej občutljiva. Takrat se je namreč izkazalo, da je grški statistični urad zaradi političnega pritiska olepševal podatke o zadolženosti države, ki jih je pošiljal evropskemu statističnemu uradu Eurostat v Luksemburgu. Eurostat na podlagi podatkov, ki jih dobi od nacionalnih statističnih uradov, objavlja podatke, ki jih Evropska komisija uporablja pri pripravi svojih politik.
Januarja 2010 je Evropska komisija grško vlado zaradi neverodostojnosti podatkov ostro okrcala in jasno povedala, da statističnim podatkom, ki jih dobiva iz Aten, ne more več zaupati, saj jih tam zavestno ponarejajo. Ostro so se odzvale tudi države članice območja z evrom, saj niso pozabile, da je Grčija na podlagi potvorjenih podatkov o stanju javnih financ izpolnila pogoje za prevzem evra leta 2001.
Profesor Thomas Moutos in ekonomist Christos Tsitsikas sta v poročilu leta 2010 navedla, da so v Grčiji prvega moža statističnega urada zamenjali vselej, ko je prišla na oblast nova stranka. Glavni cilj teh menjav je bil nadzor nad objavo informacij, zato je bila osebna in politična zvestoba odločilen pogoj za imenovanje na ta položaj. Ko so prišle v javnost informacije o prirejanju statističnih podatkov, so finančni trgi takoj dvignili pribitek, ki ga zaračunavajo ob zadolževanju grške države, temu je sledila kriza s posredovanjem trojke, ki so jo državljani Grčije drago plačali in jo še plačujejo. Grška statistika je od takrat sinonim za objavo lažnih statističnih podatkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta