Jadranka Rebernik
Potem ko je nekdanja novinarka in informacijska pooblaščenka, sedaj pa odvetnica Nataša Pirc Musar na družbenem omrežju Twitter delila zapis o domnevni cenzuri na Televiziji Slovenija, smo preverili, kaj se je v informativnem programu javne televizije dogajalo pred sredinim Dnevnikom.
"Danes sem za Radiotelevizijo Slovenija dala daljšo izjavo o problemih z vpogledom Ivana Simiča v osebne podatke davkoplačevalcev na FURS. Z zanimanjem (ne pa tudi popolnim presenečenjem) opažam, da je ni bilo ne v Dnevniku, ne v Odmevih. Očitno jemlje Jadranka Rebernik svojo cenzorsko funkcijo resno," je zapisala Nataša Pirc Musar.
Nataša Pirc Musar
Ivan Simič, portret Foto: Robert Balen (foto: Robert Balen)
In kaj se je dogajalo pred objavo prispevka?
Kot nam je uspelo izvedeti, so v sredo v informativnem programu pripravljali prispevek o izjavi šefa Fursa Ivana Simiča, ki je na torkovi seji preiskovalne komisije v državnem zboru med drugim izjavil, da najboljšega dohodninskega plačnika vsako leto pelje na kosilo. S Fursa so sicer naslednji dan sporočili, da Simič s tem ni kršil davčne tajnosti, a takšna razlaga predsednika preiskovalne komisije DZ Roberta Pavšiča (LMŠ) ni prepričala in je zato napovedal, da bo državnemu tožilstvu naznanil sum kaznivega dejanja.
Novinar je tako v svoj prispevek po nasvetu urednice vključil tudi izjavo nekdanje informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar, ki pa je gledalci v Dnevniku niso slišali, saj je bila pred objavo v celoti izbrisana. Kot nam je uspelo še neuradno izvedeti, naj bi se moral dnevni urednik že pred oddajo zglasiti pri Jadranki Rebernik na zagovoru, ker so se sploh odločili pripraviti prispevek o izjavi Ivana Simiča. Prav tako naj bi se po navodilu Rebernikove spremenila tudi napoved prispevka. Za odziv je novinar sicer zaprosil tudi Simiča, ki pa ni dal izjave.
Odziv kolektiva informativnega programa TVS:
"Kolektiv informativnega programa obsoja vsakršne poskuse omejevanja novinarske in uredniške avtonomije. Poseganje v novinarski prispevek brez soglasja avtorja je tudi v nasprotju z 29. členom kodeksa novinarjev, ki določa, da ne sme novinarju nihče brez njegovega soglasja predelati prispevka. Zaposleni v informativnem programu bomo branili visoke etične standarde novinarstva in ne bomo dopustili pritiskov na novinarsko delo. Pojasnila odgovornih še čakamo."
"Na RTV Slovenija ni prepovedanih tem in sogovornikov"
Valentin Areh, v. d. direktorja Televizije Slovenija
Iz javnega servisa so nam poslali takšen odgovor: "Novinarji in drugi ustvarjalci televizijskih in radijskih programov RTV Slovenija so pri svojem delu neodvisni in avtonomni. TV Slovenija tako kot v času odgovorne urednice Manice Janežič Ambrožič tudi v času v. d. odgovorne urednice Jadranke Rebernik spoštuje uredniško avtonomijo, ki predstavlja temelj delovanja neodvisne javne televizije. Odločitev o izbiri tem in vključitvi sogovornikov v posamezne oddaje in prispevke je tako kot v preteklosti tudi zdaj v rokah odgovornega urednika, novinarjev in urednikov. Pri svojem delu se opirajo na poklicna merila in načela novinarske etike v programih RTV Slovenija. Naj pa poudarimo, da na RTV Slovenija ni prepovedanih tem in sogovornikov, na kar smo v preteklosti že večkrat opozorili ob očitkih, da katerega od gostov nismo ali smo povabili pred kamero. Tovrstni očitki lahko predstavljajo tudi nedopusten poskus vplivanja na uredniško politiko."
Kaj pa mnenje uredništva?
Društvo novinarjev Slovenije je v začetku decembra opozorilo, da vodstvo RTV Slovenija pred imenovanjem Jadranke Rebernik na čelo informativnega programa ni pridobilo mnenja uredništva, čeprav mu to nalaga zakon o medijih. Ta v 18. členu namreč določa: "Pred imenovanjem ali razrešitvijo odgovornega urednika mora izdajatelj pridobiti mnenje uredništva, če ni v temeljnem pravnem aktu določen močnejši vpliv uredništva." Po mnenju ministrstva za kulturo, ki ga je pridobilo novinarsko društvo, je mnenje uredništva nujno tudi za imenovanje vršilca dolžnosti odgovornega urednika. Vprašanja glede pridobitve mnenja uredništva smo poslali tudi vodstvu RTV Slovenija, vendar odgovora še nismo prejeli.
Spomnimo, Jadranka Rebernik je bila razrešena s položaja odgovorne urednice informativnega programa Televizije Slovenija leta 2018. Njeno razrešitev je tedaj predlagala direktorica javne televizije Ljerka Bizilj, postopek pa je izvedel takratni generalni direktor Igor Kadunc. Slednji je pri svoji odločitvi upošteval tudi predhodno pozitivno mnenje, ki ga je k razrešitvi Rebernikove dalo uredništvo informativnega programa televizije. Z razrešitvijo sta se namreč strinjali skoraj dve tretjini uredništva. Rebernikovi je tedaj Biziljeva očitala prepogosto odsotnost in slabo odzivnost, kar je vnašalo nemir in nezadovoljstvo v uredništvo.