Covid davek v UKC Maribor: Petina manj pregledov in posegov

Barbara Bradač Barbara Bradač
04.01.2021 06:00
Kolikšni so zaostanki in kakšne bodo posledice ob opustitvi oziroma preložitvi pregledov in operacij zaradi primarnega covid zdravljenja? Strokovni direktor Matjaž Vogrin napoveduje, da bodo rezultati zdravljenja za necovid nenujne bolnike zagotovo slabši, komu tudi več ne bodo mogli pomagati.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Trenutno so zaradi primarnega covid zdravljenja najbolj prikrajšani bolniki s področij ortopedije, dermatologije, rehabilitacije, revmatologije.
Sašo Bizjak

Tako v prvem valu epidemije kot v drugem je ministrstvo za zdravje odredilo, da v bolnišnicah preventivnih storitev in nenujnih operacij ne izvajajo, če njihova opustitev nima neposrednih negativnih posledic za bolnike. Izjeme so onkološke storitve in obravnave nosečnic in novorojencev. Bolniki to pravilo močno občutijo, prikrajšani so za preglede in zdravljenje, kar odražajo vse bolj povedne številke. V UKC Maribor razkrivajo podatke, da je bilo v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 opravljenih približno 95 tisoč pregledov manj ali okrog 20 odstotkov. Nadalje: tudi število večjih operativnih posegov je manjše za 20 odstotkov, kar pomeni, da so operirali približno 5000 bolnikov manj kot lani oziroma bi jih sicer. "Število bolnikov, ki niso obravnavani, je relativno visoko. Najbolj so prikrajšani tisti, ki so najmanj nujni, čeprav lahko tudi ti v nekem trenutku postanejo nujni. Trenutno so najbolj oškodovani bolniki s področij ortopedije, dermatologije, rehabilitacije, revmatologije, medtem ko pri onkologiji ni bilo zaostanka in se čakalne dobe niso podaljšale," pojasnjuje strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin.

Matjaž Vogrin: "Nenujni pacienti ob predolgem čakanju postanejo nujni in ne morejo čakati v neskončnost."
Andrej Petelinšek

Plačujejo velik davek

Konkretno novembra in decembra 2020 so v primerjavi s tem obdobjem v letu 2019 operirali zgolj šest odstotkov ortopedskih bolnikov. "Tu tako rekoč vse stoji, ker so operacijske dvorane uporabljene za nujne kardiokirurške, nevrokirurške operacije, onkološke, travmatološke in druge operacije, kjer so pacienti življenjsko ogroženi. Pa še njim z izjemno težavo zagotovimo intenzivne postelje za ustrezno oskrbo po operaciji. Vsak dan določimo vrstni red, kdo je lahko operiran, kajti ob določenih dneh za bolnike nimamo proste intenzivne postelje. Tu se plačuje velik davek in smo zelo omejeni. Poudariti je treba, da je bilo v UKC Maribor pred covid epidemijo na voljo 27 postelj za paciente, ki potrebujejo intenzivno terapijo. Število teh smo morali zmanjšati na 20, hkrati pa smo zagotovili 50 dodatnih 'intenzivnih' postelj za covid bolnike, kar je proporcionalno bistveno več kot v UKC LJ. Praktično vse so ves čas zasedene. Določenih operacij, kot so kardiokirurške ali operacije možganskih tumorjev, ne moremo izvesti, če zjutraj ni zagotovljene intenzivne postelje," izpostavi Vogrin. "Rezultati zdravljenja za necovid nenujne paciente bodo zagotovo slabši. To tudi pomeni, da veliko ljudem več ne bomo mogli pomagati tako, kot smo jim lahko pred epidemijo. Ker ne more biti drugače: če ljudje ne pridejo pravočasno do prvih pregledov, je jasno, da nadaljnja obravnava zaostaja. Če se diagnoza postavi pozneje, se tudi zdravljenje prične kasneje in rezultati ne morejo biti dobri. Če bolniki čakajo na operacijo pol leta ali več, je že operacija zahtevnejša, daljša, težja, porabi se več materiala. To velja pri vseh medicinskih obravnavah, ne samo pri operacijah."

Če le lahko, pregledajo tudi nenujne bolnike

Samo od 25. oktobra je bilo v UKC Maribor opravljenih 4000 manj prvih pregledov s stopnjo nujnosti redno ali hitro, a tudi te paciente v UKC Maribor obravnavajo, kolikor je v njihovi moči. "Ko pregledamo vse, ki so napoteni nujno in zelo hitro, in če ostane čas in je zdravstveni kader še na razpolago, pregledamo tudi nenujne. Izkoristimo vsak trenutek in ne čakamo na dovoljenje države, ampak bolnikom pomagamo," pojasni Vogrin. Opažajo porast bolnikov, ki so k njim napoteni pod stopnjo nujnosti zelo hitro, ker so očitno pacienti in zdravniki ugotovili, da so s tem zanesljivo obravnavani, bistveno več je tudi pacientov, ki pridejo brez napotnice v urgentni center. Novih terminov za preglede bolnikom še ne podajajo, saj še ne vedo, kdaj bodo sprostili prostorske in kadrovske kapacitete. Če bi se takoj končala epidemija, bi se čakalne dobe podaljšale v povprečju za približno 20 odstotkov, a ker še traja, bo to le še slabše.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta