Anton Travner odhaja iz policijskih vrst v Dars. Sredi prejšnjega tedna je dal odpoved, danes pa naj bi nastopil novo delovno mesto, in sicer kot svetovalec uprave za področje korporativne varnosti.
Travner je bil, spomnimo, na prvi seje vlade sredi marca letos imenovan za vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije - takrat je tudi podpisal pogodbo o zaposlitvi v policiji za nedoločen čas, po treh mesecih je bil imenovan za generalnega direktorja policije, a je po dveh tednih odstopil. Navedel je sicer osebne razloga, a odstopil je na dan hišnih preiskav zaradi domnevno sporne nabave medicinske opreme, ki so bile med drugim izpeljane pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku. Takrat je sicer odstopil tudi notranji minister Aleš Hojs, a je še zmeraj minister. Po odstopu konec junija je bil Travner zdaj slabe tri mesece opravljal delo v službi generalnega direktorja policije. Zdaj je policijsko uniformo torej slekel.
V Dars ga je, je poročal Dnevnik, povabila kar uprava sama, s predsednikom Valentinom Hajdinjakom na čelu. To delovno mesto doslej v Darsu ni obstajalo in so ga v tej državni družbi ustvarili prav za Travnerja. "Anton Travner prihaja na povabilo uprave. Dars, ki se ukvarja tudi z upravljanjem kritične infrastrukture, doslej ni imel pokritega področja korporativne varnosti, kot imajo to druga primerljiva podjetja," so pojasnili v Darsu. Travnerjeva zaposlitev naj bi bila sicer vezana na mandat predsednika uprave Hajdinjaka. V Darsu so poudarili, da je Travner varnostni strokovnjak s številnimi izkušnjami tako doma kot v tujini. "Vesel sem, da se bo pridružil ekipi in okrepil področje korporativne varnosti, pri čemer bo identificiral in izvajal vse potrebne sistemske ukrepe za obvladovanje varnostnih tveganj," je za Dnevnik dodal Hajdinjak. Spomniti velja sicer, da je med letoma 2006 in 2010 bil član uprave Darsa tudi aktualni minister Hojs, Hajdinjak pa je bil vodja Hojsovega kabineta, ko je bil Hojs v času druge vlade Janeza Janše minister za obrambo.
Strokovnjaki za korporativno varnost
Odhodi policijskih šefov v gospodarstvo niso redki, tudi v podjetja, ki so v državni lasti, ne. In prav korporativna varnost je področje, ki ga v podjetjih zasedajo. Lani je po tem, ko po petletnem mandatu ni bil znova imenovan za direktorja Nacionalnega preiskovalnega urada, policijo zapustil Darko Majhenič in se zaposlil v Zavarovalnici Sava - ta je del Skupine Sava Re, ki je v približno tretjinski državni lasti. Stanislav Veniger, nekdanji generalni direktor policije, je zaposlen v Zavarovalnici Triglav - ta je prav tako v državni lasti - kot svetovalec uprave. Korporativna varnost je področje, na katerem deluje Veniger, pred dvema letoma je bil izbran za najboljšega korporativnega menedžerja v okviru dnevov korporativne varnosti. Vodja službe za korporativno varnost v Elesu je Robert Slodej, nekdanji preiskovalec v NPU. Eles je državno podjetje.
Eden prvih višje rangiranih policistov, ki so odšli v gospodarstvo, je bil Mitja Klavora. V državnem Petrolu je postal svetovalec in izvršni direktor. Šestnajsto leto je že v Telekomu, v katerem je država največji lastnik, zaposlen Marko Pogorevc. Tudi on je policijsko uniformo zamenjal za področje korporativne varnosti v podjetju. Pred letom dni je za Večer povedal, da ko si enkrat generalni direktor policije, vodja kriminalistov ali NPU in se ti zaključi mandat, "nekako ne gre, da bi ostal v policiji kot nižji uradnik". In dodal: "Vem, da se trdi, da so odhodi v družbe, ki so povezane z državo, in tukaj se cilja predvsem na zveze, pridobljene v policiji, za koga sporni, a razlaga je precej preprosta: večina največjih podjetij, za katere je korporativna varnost postala pomembna, je bila po osamosvojitvi tako ali drugače povezana z državo. Danes je to že drugače," je dejal.
Opozorila Greca
A odhodi z vrha policije v podjetja v državni lasti vzbujajo skrb. Greco, skupina držav za boj proti korupciji, ki deluje v okviru Sveta Evrope, je pred dvema letoma v poročilu o Sloveniji med drugim opozoril, da bi bil potreben dodaten razmislek glede možnih nasprotij interesov policijskega osebja ter neprimernih prehodov v zasebni sektor, tudi z razvitjem učinkovitih mehanizmov za ustrezno uveljavitev in nadzor pomembnih pravil. Greco, pojasnjujejo v Generalni policijski upravi, v svojem poročilu ugotavlja, da se lahko policisti po tem, ko policijo zapustijo, brez omejitev zaposlijo v drugih organizacijah ali dejavnostih.
Države ne vidijo tveganja
Zaradi pomisleka Greca je vrh policije razmišljal o morebitnih spremembah zakona o organiziranosti in delu v policiji. Zato so zaprosili več držav članic Evropske unije, da pojasnijo, kako upravljajo tveganje konflikta interesov na tem področju. "Na podlagi prejetih odgovorov ugotavljamo, da Danska in Nemčija ne omejujeta zaposlitve policistom na drugih delovnih mestih. Belgija ima omejitve urejene podobno kot Slovenija. Madžarska tveganje upravlja samo v času zaposlitve v policiji. Zato konec leta 2019 nismo predlagali spremembe zakona," pojasnjujejo v policiji.
"Greco v priporočilu ni posebej izpostavil vodilnih uslužbencev policije in tudi ne zaposlovanja v gospodarskih družbah v državni lasti," opozarja vodstvo policije. In dodajajo, da večina držav EU tega področja nima pravno urejenega. "Nasprotje interesa se ureja, podobno kot v Sloveniji, enotno za vse javne uslužbence. Trenutno je v veljavi pravna ureditev, ki razen pri detektivski dejavnosti, policistom omogoča prost dostop na trg dela. Policisti so, tako kot v drugih državah, poleg podatkov, katerih varovanje urejajo drugi predpisi (na primer tajnih podatkov), dolžni varovati tudi varovane podatke policije. Dolžnost varovanja teh podatkov traja tudi po prenehanju delovnega razmerja," zaključujejo v Generalni policijski upravi.