Zaradi pravil varstva konkurence nam pri ponudnikih pogonskih goriv ni uspelo izvedeti, kdaj in za koliko bodo podražili bencin. Imajo pa od jutri naprej to možnost. Vlada je namreč nekaj dni pred iztekom uredbe, s katero je regulirala ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva zunaj avtocest in hitrih cest, sklenila, da ukrep nadzora cen ni več potreben. Odločila se je za popolno liberalizacijo cen naftnih derivatov, kar v praksi pomeni, da se cene ne bodo več določale vsaka dva tedna, ampak jih bodo trgovci lahko spreminjali kadarkoli in kolikokrat bodo želeli.
Objava cene vsaj uro pred spremembo
Na pristojnem gospodarskem ministrstvu so se odločili za popolno svobodo tudi pri sistemu spreminjanja cen. To pomeni, da bodo trgovci lahko cene spreminjali tudi večkrat na dan. "Omejitve glede dovoljenega števila sprememb ni. Pričakujemo, da bodo distributerji cene diferencirali glede na lokacijo ponudbe, lahko tudi na različne časovne termine, mogoče s komercialnimi akcijami," so povedali na ministrstvu.
V Avstriji podražitev opoldne
Uredba zveznega ministrstva za znanost, raziskave in gospodarstvo o oblikovanju cen goriva je v Avstriji začela veljati pred skoraj desetimi leti. Decembra lani so jo kljub številnim kritikam podaljšali do 31. decembra 2022. Po njej je podražitev derivatov dovoljena zgolj opoldne, medtem ko lahko prodajalec cene goriva zniža kadarkoli. Tudi večkrat na dan.
Cene goriv v Avstriji prosto oblikujejo upravljavci bencinskih črpalk, pri čemer zelo upoštevajo početje okoliške konkurence. Opoldne torej cene povišajo, nato pa jih popoldne in vse jutro prihodnjega dne spuščajo. Avtomobilska združenja zato voznikom svetujejo, naj gorivo natočijo tik pred 12. uro. (grg)
Ekonomist Sašo Polanec pa je prepričan, da bi časovna omejitev, do kdaj bi trgovci lahko spreminjali cene, bila smiselna: "S tem bi dosegli večjo stopnjo transparentnosti. Najbolje se mi zdi, da bi lahko cene spreminjali le enkrat dnevno, na primer zjutraj. To bi pomenilo, da bi vozniki, tudi ko se vračajo iz službe, še vedno lahko točili po isti ceni." Predsednica trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah meni, da to ne bi bila bistvena razlika: "Trgovci morajo skladno z uredbo tako ali tako pred vsako spremembo cene javnost o tem obvestiti. Praksa je vsaj uro pred spremembo. Vse aktualne cene pa lahko vozniki spremljajo na portalu Goriva.si."
Cene ne bodo šle v nebo
Ker so do zdaj trgovci imeli le šestodstotne marže, je pričakovati, da bodo te dvignili. "Na kratek rok verjetno ne bo večjih sprememb. Dolgoročno bo prišlo do zvišanja cen, a ne naenkrat in ne preveč. Trgovci se bodo gotovo ravnali previdno in upoštevali gibanje cen v celotni regiji," je prepričana Mariča Lah. To je pokazala tudi analiza, ki so jo izvedli na gospodarskem ministrstvu. Marže za 95-oktanski bencin naj bi se v enem letu zvišale za okoli 30 odstotkov, za dizelsko gorivo pa za okoli 50 odstotkov. Cene bencina bi se tako iz enega evra zvišale na 1,032, dizelskega goriva pa na 1,05 evra. Šele čez pet let naj bi se na osnovi analize marže približale evropskemu povprečju. To bi pomenilo, da bi liter bencina po novem stal 1,07 evra, dizelskega goriva pa 1,10 evra. Tudi Polanec je prepričan, da bi se lahko v skrajnem primeru zgodila podražitev do največ deset odstotkov: "Če je cena za liter zdaj en evro, zagotovo na najdražjih mestih ne bo več kot evro deset."
V Italiji so se privadili
V Italiji je več kot deset podjetij, ki prodajajo goriva na celotnem ozemlju države, nekaj pa je lokalnih. Ministrstvo za industrijski razvoj stalno nadzira trg in mesečno na spletu objavlja povprečno ceno goriv, obstaja pa tudi tedenski pregled cen, tudi z davki. Tako je bila 21. septembra cena bencina 1,38870 evra za liter, od tega 0,732840 evra trošarine in 0,25042 evra DDV.
Na self-serviceih je bila 10. julija na primer povprečna cena bencina 1,411 evra za liter, med velikimi ponudniki je bil najcenejši Esso (1,409), najdražji pa Agip/ENI (1,429). Cenejši so bili lokalni zasebni ponudniki s povprečno ceno 1,390 evra za liter. Kjer pa bencin natoči črpalkar, so cene višje; v istem obdobju povprečno 1,559 evra za liter.
Cene so povsod izpostavljene in vidne že od daleč. Na avtocestah pa so velike table s cenami goriva na naslednjih treh ali štirih servisnih postajah in voznik se lahko na osnovi teh odloča, kje bo dotočil gorivo. Nekatere velike družbe zagotavljajo dodatne bonitete, na primer skromne popuste ob plačilu s kartico. (bob)
Ne glede na popolno svobodo pri določanju cen pa bo gotovo najdražje še vedno na bencinskih servisih ob avtocesti. "Tam je tudi dražje obratovanje. Treba je namreč plačevati koncesijske dajatve Darsu, zato bodo cene tam zagotovo ostale najvišje," je prepričana Lahova.