Želim, da je sproščeno vzdušje, brez mask in omejitev. Imela sva že civilni obred v maskah, zato slavje prestavljava na naslednje leto" "Datum imava 12. 9., vztrajava do konca." "Imela sva datum in sva prestavila na drugo leto. Povabljenih imava 110 svatov, med njimi tudi iz tujine. In to nenehno spreminjanje iz dneva v dan, kaj lahko in česa ne, me spravlja v velik stres. Ob majhnih otrocih in vsej organizaciji, ki jo poroka zahteva, si res ne želim beliti glave še s tem. Upam, da vam ostalim, ki boste v naslednjih tednih dahnili usodni da, uspe, kot ste si zamislili, in da bo ta dan res nepozaben."
To je le nekaj komentarjev na poročnih spletnih forumih, ki se vrstijo v teh dneh. Pari se odločajo, ali se ob veljavnih ukrepih poročiti ali dogodek preložiti. In v veliko primerih zaradi vseh omejitev, ki sta jih za omejevanje okužb z novim koronavirusom predpisala vlada in NIJZ, pretehta slednje, da poročno slavje oziroma sklenitev zakonske zveze prestavijo.
- 72 zakonskih zvez je bilo sklenjenih letos na območju Upravne enote Maribor, lani v istem obdobju 132.
- 238 zakonskih zvez je bilo na območju Upravne enote Ljubljana sklenjenih v prvega pol leta, lani v istem obdobju 418.
- 50 oseb je lahko zbranih na poroki.
- 9 oseb je lahko pri uradnem delu poroke v uradnih prostorih Upravne enote Maribor.
- 6672 porok je bilo lani v Sloveniji.
Maske, razdalja, razkuževanje
Če konec maja in junija po sproščanju ukrepov za poroke skorajda ni bilo omejitev, od začetka julija, ko se je število potrjenih okuženih spet povišalo, znova veljajo precej strogi ukrepi. Tudi za poroko veljajo obvezna uporaba zaščitnih mask med poročnim obredom v zaprtem javnem prostoru, omejitev števila prisotnih svatov, vodenje seznama prisotnih, medsebojna razdalja med mizami ... Prav poroke in dogodke teh vrst namreč infektologi omenjajo kot potencialno največja tveganja za širjenje okužb.
Omejitve tudi pri plesu
Od 9. julija veljajo strožje omejitve tudi za izvedbo porok. Kakor na svoji spletni strani pojasnjuje vlada, velja za tovrstna "zbiranja" omejitev na največ 50 oseb. Poleg tega je treba pripraviti seznam vseh udeležencev z imeni, priimki, naslovi stalnega prebivališča in drugimi kontakti. Zabeleženi morajo biti tudi čas in kraj zbiranja, telefonska številka in podatek o tem, ali gre za zaprt ali odprt prostor. Če NIJZ v enem mesecu od dneva zbiranja ne pošlje zahteve po podatkih, sklicatelj seznam uniči. V zaprtih javnih prostorih so pri sklenitvi poroke obvezne maske, omejeno je število oseb. Poleg tega veljajo tudi splošna priporočila NIJZ, to je zagotovljena minimalna razdalja med ljudmi oziroma mizami ob upoštevanju higienskih priporočil (umivanje rok in razkuževanje). Pri mizah maske torej niso obvezne, se pa priporoča, da se te uporabljajo, če je hrana postrežena kot samopostrežni bife. In seveda ne gre pozabiti na omejitve pri plesu. Pri plesu v parih NIJZ priporoča, da skupaj plešeta osebi, ki živita v skupnem gospodinjstvu ali sta v stalnem tesnem stiku. Plesov, pri katerih se plesalci v parih zamenjujejo, naj se ne izvaja oziroma naj se nosijo maske, še priporočajo.
Lanske številke ne bodo dosežene
Veliko zmanjšanje števila porok v času, ko jih je običajno največ, potrjujejo tudi podatki dveh največjih upravnih enot. Na mariborski upravni enoti ugotavljajo, da jih je v primerjavi z istim obdobjem lani manj za okoli 50 odstotkov. Velja pa ta čas v prostorih mariborske upravne enote, enako velja tudi za dvorano Rotovž, da je lahko pri sklenitvi zakonske zveze naenkrat prisotnih le devet oseb, pri tem je uporaba mask obvezna za vse. Lanska številka - v celem letu se je poročilo 415 parov - tako skoraj zagotovo ne bo dosežena, saj je sezona porok prav v toplejšem delu leta.
"Poroka ni dogodek, ki ga moraš nujno sedaj opraviti"
Koronaneveste v koronačasu
"Glede na to, da se poroka organizira tudi več kot eno leto, nas ukrepi zaradi korone niso ustavili. Je pa res, da so bili ukrepi v zadnjih dveh tednih dodaten stres. Ampak tudi v krogu družine in ožjih sorodnikov ni bilo nič manj luštno. Je pa res, da ko se organizira takšen dogodek, ravno ne pomisliš na kaj takšnega, da se na sploh lahko zgodi. Še vseeno imamo pa me koronaneveste pogum, da smo to speljale do konca kljub ukrepom, ki so bili napovedani. Vse smo najbrž doktorirale ob vseh uvedenih ukrepih, si zadnje dni spreminjale lokacije in podobno, da bo čim bolj gotovo, da se izvede, in na srečo smo izvedli po začrtani poti," o poroki v koronačasu pripoveduje Katka Cimermančič.
Štirje pari so poroko prestavili
Tudi drugi ponudniki storitev, ki so povezani s poročno industrijo, imajo v tem času manj dela. In kar dolga vrsta jih je: od ponudnikov lokacij, gostincev, cvetličarjev, snemalcev, prodajalcev poročne dekoracije, tiskarjev vabil, prodajalcev oblačil in čevljev, zlatarjev, vizažistov, glasbenikov, slaščičarjev do ponudnikov plesnih vaj.
Veliko težje pri pogrebih
Med vsemi zadržki in odpovedmi pa smo zasledili oglas ljubljanske restavracije Via Bona, da organizirajo poroke (celo) do 150 oseb. Pojasnili so, da zbirajo naročila že za prihodnje leto oziroma leto 2022: "Ob vseh sedanjih odpovedih bo v prihodnje težko najti termine, zato že sedaj polnimo urnike." Dodajajo, da so pravzaprav vsem svetovali, naj slavje prestavijo, da ne bi sebe in tudi ne nazadnje njihovega osebja izpostavljali tveganjem: "Poroka ni dogodek, ki ga moraš nujno sedaj opraviti. In če je lahko kasneje varno in zato tudi sproščeno in brez omejitev, zakaj ga ne bi prestavili?"
Štiri odpovedi v zadnjem mesecu je doživel tudi mariborski cvetličar Iztok Harb. "V vseh primerih je bila težava v tem, da so bili povabljeni tudi gostje iz Srbije ali Črne gore, za katere pa je obvezna karantena, zato so se odločili, da poroko prestavijo," razlaga. Čeprav zaradi tega ni "šel v minus", ne nazadnje se rože nabavljajo nekaj dni prej, je prihodkov vendarle manj. "Toda mislim, da je še veliko drugih utrpelo veliko hujše posledice, zato se ne pritožujem. Prilagajamo se razmeram. Je pa to veliko težje pri pogrebih, ki pa ne izbirajo časa, pri njih znova veljajo omejitve do deset prisotnih oseb," še iz izkušenj pove Harb.