"Že ves dan se skušam prebiti do podatka, kako lahko v boju s turistično agencijo na podlagi priporočil vlade glede potovanja na Hrvaško dobim vsaj spremembo datuma aranžmaja, če že ne povračila. Agencije vztrajno trdijo, da ukrep karantene ni zadosten razlog, da bi prestavile našo rezervacijo ali izdale dobropis, vlada pa ves čas poziva, naj tja ne hodimo. Aranžmaja nismo vplačali v času covida-19, temveč že decembra lani, do pravne podlage za vračilo pa nikakor ne uspemo priti," nam je v uredništvo pisala bralka Večera. Vprašala se je še, ali jim bo dobrih 1000 evrov povrnila vlada oziroma ali bodo izpeljali svoje ukrepe tako, da bodo potrošniki imeli zakonsko varstvo za take primere. Tudi zato so turistično agencijo še enkrat pozvali, da jim do včeraj pisno odgovori in svojo odločitev utemelji. Na Hrvaško pa niso odpotovali in v lastni režiji iščejo možnost preživljanja počitnic v Sloveniji.
Ko lastnik apartmaja noče vrniti denarja
Mišo Mrvaljević, generalni sekretar Združenja turističnih agencij, je povedal rešitev za tiste potnike, ki potujejo z agencijami in so svoje aranžmaje rezervirali in vplačali po 1. juniju letos. Ti bodo dobili vplačila povrnjena. Tisti, ki so aranžmaje vplačali pred tem datumom, pa naj bi dobili vrednotnice. "Veliko težav pa bodo zagotovo imeli individualni gostje, ki so sami rezervirali ali plačevali namestitve; na Hrvaškem namreč ni epidemije in samo od dobre volje lastnikov namestitev je odvisno, ali bodo dobili povrnjen vsaj del plačila. Kaj naj naredijo, ko jim lastnik apartmaja noče vrniti denarja, vprašujejo tudi nas, a jim žal ne moremo pomagati," je še povedal Mrvaljević in dodal, da je na Hrvaškem okoli 120.000 Slovencev, od tega jih je desetina tja odpotovala s turističnimi agencijami, večina pa individualno.
Vrednotnice zgolj za potovanje agencije, ki jo je izdala
Na RTV Slovenija se je nedavno obrnila gledalka, ki je potovanje v Tunizijo vplačala januarja, nato pa po njegovi odpovedi od turistične agencije prejela vrednotnico. Ko je hotela vrednotnico uporabiti za letovanje v slovenskih termah, so ji na agenciji pojasnili, da to ni mogoče, saj ne gre za njihov aranžma.
Mišo Mrvaljević agenciji pritrjuje, saj da se vrednotnice lahko porabi za paketna potovanja organizatorjev potovanj, ki so vrednotnice izdali, in da je to v skladu z zakonodajo. Čeprav interventni zakon posebej ne navaja, da je vrednotnico treba unovčiti na omenjeni način, ampak da jo je treba unovčiti pri isti turistični agenciji.
Vsi, ki so vrednotnico sprejeli in je niso izkoristili, pa lahko od agencije zahtevajo vplačani znesek šele po dveh letih. V skladu z omenjenim zakonom so agencije za vsa odpovedana potovanja morale potrošnikom ponuditi možnost izplačila v gotovini, ki pa jo bodo prejeli leto dni po uradnem koncu epidemije, to je po 1. juniju leta 2021.
ZPS: Potrošniki naj se za rešitev dogovorijo z agencijami
Uvedba obvezne karantene ob vrnitvi iz Hrvaške v Slovenijo za mnoge potrošnike lahko predstavlja precejšnjo težavo. Ker gre za okoliščine, na katere potrošniki ne morejo vplivati, predlagamo, naj se s ponudniki turističnih storitev oziroma s turističnimi agencijami poskušajo dogovoriti o najboljši rešitvi zanje. Situacije so verjetno različne in naj se obravnavajo individualno, ob upoštevanju vseh relevantnih okoliščin. Potrošniki naj glede možnosti odpovedi rezervacij preverijo tudi splošne pogoje ponudnikov storitev in spremljajo obvestila na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve o varnosti potovanja na Hrvaško, pa svetujejo v Zvezi potrošnikov Slovenije.