V sindikatu ocenjujejo, da se nadaljujejo neprimerni poskusi kadrovanja mimo ustaljenih postopkov, s čimer se znova odpira vprašanje prekoračitve pooblastil in pristojnosti. Po poskusu razrešitve Manice Janežič Ambrožič z mesta odgovorne urednice informativnega programa Televizije Slovenija je v postopku razrešitve tokrat direktorica Televizije Slovenija Natalija Gorščak. Programski svet ima danes izredno sejo, na kateri bo odločal o predlogu za soglasje k njeni razrešitvi, ki ga je vložil generalni direktor Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Andrej Grah Whatmough.
A po poročanju današnjega Dela je 16 od 29 programskih svetnikov potrdilo, da se bodo udeležili današnje seje, od tega trije niti niso bili povsem prepričani o tem. Radio Slovenija pa je navajal besede predsednika programskega sveta Cirila Baškoviča, da se vsaj 11 svetnikov seje ne bo udeležilo. Morebitna nesklepčnost - torej če bi se seje udeležila manj kot polovica, pa bi dopuščala, da lahko Grah Whatmough o razrešitvi odloči sam, saj bi moral programski svet o predlogu odločiti v 15 dneh.
V sindikatu novinarjev ocenjujejo, da predstavlja predlog hitre razrešitve, ki je hkrati pomanjkljivo argumentiran, širše izrivanje statutarno in zakonsko opredeljenih vodilne vloge in funkcij programskega sveta.
V konfliktu med Grahom Whatmoughom in Gorščakovo je "generalni direktor prekoračil svoja pooblastila in pristojnosti, s čimer ogroža institucionalno mesto in vlogo, uzakonjeni status, ki ga ima javna radiotelevizija v slovenskem medijskem prostoru", so prepričani.
DNS: Direktor je na obljubo očitno pozabil
"V Društvu novinarjev Slovenije z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na RTV Slovenija, kjer se je novi generalni direktor Andrej Grah Whatmough odločil za razrešitev direktorice televizije Natalije Gorščak. Ocenjujemo namreč, da velik del očitkov, ki jih je v zahtevi za razrešitev navedel generalni direktor, ni upravičenih, poleg tega ne dosegajo pogojev, ki jih za predčasno razrešitev navaja Statut RTV Slovenija. Namenjeni so le iskanju izgovorov za čim hitrejšo zamenjavo direktorice televizije, ki pred tem zaradi zaščite novinarske avtonomije ni podprla njegovega predloga za razrešitev Manice Janežič Ambrožič z mesta odgovorne urednice informativnega programa. Novi generalni direktor je sicer ob imenovanju obljubljal, da se ne bo vmešaval v program in delal z obema programskima direktorjema. Na to obljubo je očitno pozabil, zamenjavo pa želi izpeljati v poletnem času, s čimer bi obšel odločanje programskega sveta, saj računa na njegovo nesklepčnost. Ta namera je po našem mnenju izigravanje zakona o RTVS, saj onemogoča razpravo in zagovor direktorice ter posega v zakonsko določene pristojnosti programskega sveta. Generalni direktor ni pristojen za sprejemanje programskih odločitev, samovoljna razrešitev programske direktorice mimo programskega sveta pa posledično pomeni prav to. Že od zamenjave oblasti se krepijo pritiski na delo novinark in novinarjev RTV Slovenija, zato se bojimo, da je poskus zamenjave direktorice televizije prvi korak v smeri krnitve uredniške avtonomije javne televizije. Generalnega direktorja pozivamo, da spoštuje delitev pristojnosti na RTV Slovenija, omogoči razpravo na programskem svetu in mu prepusti odločitev o razrešitvi direktorice. Programski svet pozivamo, da ostro zavrne vztrajanje generalnega direktorja pri spornem in morebitnem samovoljnem postopku zamenjave."
Sindikat za ustavitev postopka razrešitve Gorščakove
"Ocenjujemo, da načina in postopka razrešitve, kot ga izvaja generalni direktor, ne bi smel biti deležen noben direktor radia ali Televizije Slovenija. Od generalnega direktorja zato pričakujemo ustavitev postopka razrešitve, od programskega sveta pa, da bo preprečil morebitno enostransko hitro odstranitev direktorice Televizije Slovenija ter omogočil javno obravnavo in odločanje o razrešitvi, kot sta v statutu in zakonu opredeljeni njegovi naloga in vloga," so zapisali.
Institut predhodnega soglasja k imenovanju in razrešitvi direktorjev radia in Televizije Slovenija je med pomembnejšimi sestavinami institucionalne neodvisnosti javne službe, so ocenili.
Grah Whatmough očita Gorščakovi, da ni spoštovala statuta RTVS, ker naj ne bi pridobila predhodnega mnenja takratnega generalnega direktorja Igorja Kadunca za prekoračitev porabe dodeljenih sredstev. Ob opozorilih ob zgodovinsko najnižjih gledanostih TV programov ni ukrepala, prav tako pa ni preverjala pogojev o desetletnem poslovnem sodelovanju RTVS s podjetjem v delni lasti sorodnika enega od odgovornih urednikov na TV Slovenija, je navedel.
Gorščakova medtem obtožbe zanika in meni, da je glavni razlog za njegov predlog to, da ne sledi njegovim zahtevam po kadrovskih in programskih spremembah, ki jih sam v skladu s statutom javnega zavoda ne more izvajati.
Bo Gorščakova po današnjem dnevu skoraj zanesljivo ostala na položaju?
"Po besedah predsednika programskega sveta Cirila Baškoviča, ta je po telefonu govoril s 27 od 29 članicami in člani Programskega sveta, jih je svoj prihod napovedalo 16. Kot vemo, je sklepčnost postavljena na 15. Če bi se jih zbralo najmanj toliko, je silno težko verjeti, da bi prav vsi navzoči potrdili predlog razrešitve, zato bo direktorica po današnjem dnevu skoraj zanesljivo ostala na položaju," piše na svojem blogu mariborski filozof Boris Vezjak. In nadaljuje: "Poteza generalnega direktorja na začetku avgusta je s tem postala po svoje smiselna, toda še vedno riskantna, saj bo uspešna zgolj v primeru, če bo na sejo prišlo manj kot 15 svetnikov oziroma jih bo manj od tega glasovalo. Ne glede na izid pa bo v primeru, če bo Gorščak razrešena, nad odločitvijo Grah Whatmougha ostal neizbrisljiv madež proceduralne nekorektnosti, s katero se bodo verjetno odprla vrata v neskončno politizacijo javnega zavoda po željah vladajoče SDS in njenih pribočnikov."