V Javni agenciji za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije (ARRS) imajo težave pri zagotavljanju transparentnosti pri projektnih in programskih razpisih ter pri delitvi sredstev za raziskovalno dejavnost, opozarja Visokošolski sindikat Slovenije (VSS). Na letošnjem projektnem razpisu je namreč v ocenjevalnem postopku prišlo do "sistemske" napake, ki naj bi jo bil zakrivil novi informacijski sistem. Kot je za Večer pojasnil predsednik sindikata Gorazd Kovačič, je delno že pod prejšnjim, dokončno pa pod zdajšnjim direktorjem razpadel informacijski sistem, nadomestili pa so ga z novim. K temu naj bi prispevalo pomanjkanje ustreznega kadra, ki bi sistem znal upravljati. V ozadju pa naj bi bili tudi večji interesi, meni Kovačič.
Kaj se je torej zgodilo? Prijavitelji so iz recenzij razbrali, da so bili ocenjeni slabo, ker ocenjevalci projektne vloge v slovenščini niso razumeli kljub temu, da so prijavitelji oddali tudi angleško verzijo, agencija pa je ni posredovala naprej niti po opozorilu. Kot je zapisal VSS v javnem pozivu, je agencija reagirala šele, ko so se prijavitelji odzvali na socialnih omrežjih. Direktor ARRS Robert Repnik je za N1 dejal, da je agencija pred ponovnim pošiljanjem gradiva recenzentom še enkrat pregledala vseh 1010 prijav in ugotovila, da treba v 69 primerih recenzentom poslati gradivo s prilogo vsebine projekta v angleškem jeziku.
V sindikatu so prepričani, da je odnos agencije do raziskovalk in raziskovalcev neresen, pri čemer ni videti, da bi imeli v agenciji interes karkoli spremeniti. Kovačič je dejal, da agencija skuša reagirati, a ji to ne uspeva najbolje. Sindikat je njenim organom poslal vprašanja glede odprave pomanjkljivosti, prevzemanja odgovornosti in saniranja nastale škode. V dnevu in pol so prejeli odgovor Marte Klanjšek Gunde, ki je v njem opozorila še na kup drugih pomanjkljivosti, med drugim na pomanjkanje kadrov, zapisala pa je tudi, da nikoli niso dobili pojasnila, "zakaj stari IT-sistem ne deluje oziroma je nezanesljiv do te mere, da ga je treba nujno in takoj zamenjati z novim". Kot je zapisala, je na napake opozarjala in je zastavila kar nekaj vprašanj, odgovorov nanje pa ni prejela.
O tem, da gre za večje interese, je prepričana tudi znanstvena svetnica na fakulteti za elektrotehniko Urša Opara Krašovec. "Ta zadnja afera je razkrila, da gre za to, da mednarodni recenzenti vloge ocenijo le navidezno. Očitno se je to dogajalo že prej. Izkazalo se je, da so tudi taki recenzenti, ki so pripravljeni napisati oceno, ne da bi sploh razumeli vlogo. Zdaj so tem istim strokovnjakom, ki so dobili vlogo samo v slovenščini, poslali še enkrat v ponovno ocenjevanje, kar je povsem nesmiselno. Ljudje, ki sodelujejo na razpisih, pišejo merila razpisov in sodelujejo v evalvacijskih postopkih," problematizira znanstvena svetnica. Dejstvo, da se ljudje, ki so jih imenovale politika in inštitucije, niso odzvali, je razkrilo, da se ne zavzemajo za to, da bi se na razpisih v resnici podprli najboljši projektni predlogi, torej raziskovalke in raziskovalci z najboljšimi idejami, meni Urša Opara Krašovec. Vprašanja smo naslovili tudi na ARRS, na odgovore še čakamo.