V času epidemije domovi za starejše niso sprejemali novih stanovalcev. Kako pa je zdaj? Če pogledamo podatke na spletni strani skupnosti socialnih zavodov, je v vseh domovih Sloveniji, kjer je sicer na voljo 21.087 postelj, ta čas na voljo 245 prostih mest, a večinoma so to prazne postelje v sivih in rdečih conah, ki jih morajo imeti domovi zaradi morebitnih novih okužb.
V Hočah nove postelje decembra
V domovih v Mariboru ni praznih postelj, nekaj jih je in jih še bo v okolici, v nekaterih novih domovih, ki so jih pred časom odprli ali jih še bodo do konca leta. "V Radencih in Mariboru nimamo prostih mest, bomo pa kmalu imeli 150 novih postelj v Domu starejših občanov Hoče - Slivnica," je povedala Sanda M. Gavranovič, poslovna direktorica SeneCure za Slovenijo. Računajo, da bodo nove stanovalce začeli sprejemati decembra, do takrat naj bi dobili upravno dovoljenje za dom, zeleno luč pa jim mora dati še ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti po pregledu novega doma. Imajo že 150 vlog, toliko bo tudi novih mest, največ, kar 142, je enoposteljnih sob v domu, kjer imajo tudi poseben del za dementne.
21.087
postelj je v slovenskih domovih za starejše.
249
je prostih, a večina v sivih in rdečih conah.
25.988
je evidentiranih prosilcev za namestitev v dom.
12.103
jih želi takojšnjo namestitev.
"Naš največji problem je trenutno dobiti kader, še posebno bolničarje. Nekaj se jih je sicer javilo na razpis, a se za delo niso odločili. Bodisi zaradi pogoja PCT, pa tudi zaradi tega, ker ne želijo delati ob koncih tedna. V novem domu potrebujemo 80 zaposlenih, od tega 20 ali 21 bolničarjev. Kandidatom smo pripravljeni plačati tudi šolnino za dodatno izobraževanje. Lani smo zaposlenim izplačali tudi božičnico, plače pa so tako kot v vseh domovih nizke. Bolničarji dobijo minimalno plačo (1024 evrov bruto) in dodatke," pove Gavranovićeva.
Nekaj prostih postelj imajo tudi še v novi enoti ptujskega doma upokojencev v Juršincih. "Okoli 15 mest, sicer pa je v Juršincih 96 postelj. Vse drugo je polno, praznih je le nekaj postelj za obvezno sivo cono," je pojasnila direktorica Vesna Šiplič Horvat.
Denar za dodatne zaposlitve, pogajanja za plače
Vlada je s protikoronskim ukrepom domom za starejše zagotovila denar za dodatne zaposlitve. V obdobju od 22. avgusta lani do 31. julija letos je v socialnovarstvenih zavodih bilo dodatno zaposlenih 564 ljudi.
Od tega jih je bilo 161 udeleženih v programih javnih del, 30.218 ur je bilo opravljenih iz naslova začasnega in občasnega dela, 517.081 delovnih ur pa so v povprečju na mesec opravili tudi dijaki in študenti. Denar za plačilo njihovega dela je zagotovljen iz državnega proračuna. Na ministrstvu za delo si prizadevajo, da bi ta uredba veljala do avgusta 2022, torej da bi jo podaljšali še za eno leto.
Kot pravijo na ministrstvu, sodelujejo tudi v pogajanjih za višje plače zaposlenih v socialnovarstvenih zavodih, ki pa še niso končana.
Novi dom v Lenartu se polni
Polni se tudi novi Dom sv. Agate v Lenartu, kjer je 70 novih mest. Kar dve tretjini imajo enoposteljnih sob, preostale so dvoposteljne. Prvih 24 novih stanovalcev so sprejeli septembra. "Imamo še 24 prostih postelj, 22 pa jih je v rdeči coni, ki bodo ostale prazne, za potrebe obeh domov v Lenartu v primeru ponovnih okužb," je pojasnil direktor Zlatko Gričnik. In kakšne so cene oskrbe v novem domu? V dvoposteljni sobi znaša osnovna oskrba 756 evrov na mesec. V enoposteljni sobi je za dobrih 80 evrov dražja, tudi zaradi doplačil za balkon in kopalnico, in nanese 839 evrov na mesec. Oskrba II je dražja za 150 evrov na mesec, oskrba III za 300 evrov, oskrba stanovalcev z demenco pa mesečno stane 1100 evrov mesečno. Polovica njihovih stanovalcev je iz okolice Lenarta, kar četrtina pa je tudi Mariborčanov. Imajo 270 vlog za oba domova na čakanju. "Med temi jih je precej tudi na zalogo, kot pravimo. Torej takih, ki so vlogo oddali, a še ne želijo takoj v dom," pravi Gričnik. "Kadar gre za urgentne primere, traja kak teden, da zagotovimo posteljo v domu, nam je pa uspelo tudi že dobesedno čez noč. Z novimi zaposlenimi pa smo imeli srečo, da smo jih zaposlili že lani, ko smo nameravali odpreti novi dom že aprila, a je covid vse zamaknil. Res pa je, da je najteže dobiti bolničarje. Plače niso visoke in marsikdo gre raje delat v Hofer, kjer ni nočnih izmen, dela ob nedeljah in praznikih. Trenutno imamo odprta še dva razpisa."
V domovih okuženih 25 stanovalcev
Po podatkih ministrstva za zdravje je trenutno v vseh socialnovarstvenih zavodih, kamor sodijo tudi domovi za starejše, okuženih 25 stanovalcev. V bolnišnicah se zdravi sedem stanovalcev domov. Zaposlenih, ki so okuženi ali še odsotni zaradi covida-19, pa je 33. Podatki so za 98 od 107 domov za starejše in posebnih socialnovarstvenih zavodov.
KDS Črneče-Dravograd: Prostora ni
V Koroškem domu starostnikov, ki ima enote v Črnečah in Slovenj Gradcu, trenutno prostih postelj ni. "Na enoposteljno sobo se čaka več mesecev, na prosto mesto v večposteljni sobi dva do tri tedne," pravi direktor Srečko Mlačnik. Okužb zdaj nimajo, nekateri stanovalci se že odločajo tudi za tretji odmerek cepiva, s kadri pa so tudi pri njih težave. "Takoj ko je več bolniških med zaposlenimi, nastane problem. Na razpise za bolničarje ni prijav. Na kratek rok se tukaj ne da narediti nič. Celo povišanje plače bi se poznalo šele čez kakšno leto, prav tako novi kadrovski normativi," ugotavlja Mlačnik. "Za boljšo predstavo - v tujini imajo za oskrbo 90 stanovalcev zaposlenih 120 ljudi, pri nas pa je normativ za 90 stanovalcev 56 zaposlenih, od tega le osem do devet bolničarjev."