Anton Travner, od torka bivši generalni direktor policije, je tudi včeraj vztrajal, da je odstopno izjavo podal iz osebnih razlogov. Četudi je pred dobrim tednom dni za Večer še razlagal, da mu ni žal, da je sprejel povabilo notranjega ministra Aleša Hojsa, da prevzame vodenje policije. Zdaj se bo v zgodovino vpisal kot generalni direktor policije z najkrajšim stažem. Dobra dva tedna je bil generalni direktor policije, prej tri mesece vedejevec na tem položaju. Tako še nimamo generalnega direktorja policije, ki bi mu uspelo na položaju ostati vseh pet let, kolikor znaša mandat. Še najdlje, skoraj tri leta in pol, je na stolčku sedel Jože Romšek v času, ko je bil notranji minister Dragutin Mate, na oblasti pa prva vlada Janeza Janše.
Diskreditacije niso dobrodošle
A če Travner o razlogih za odstop molči, je policiste razhudil notranji minister Aleš Hojs, ki je po tem, ko je sprejel Travnerjev odstop, odstopil še sam. Razlog so bile preiskave, med katerimi je bil pridržan tudi gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Da je postopek politično motiviran, je dejal Hojs, in predvsem v kriminaliste in preiskovalce NPU uperil prst, da so politična policija. "Tovrstne diskreditacije in pritiski na delo policije niso dobrohotni in ne dobrodošli. Policisti načeloma takšnih pritiskov niso vajeni. Dolžnost vrhovnih policijskih vodij je, da policiste preiskovalce v takšnih primerih zaščitijo," pravi dr. Miroslav Žaberl s Fakultete za varnostne vede, strokovnjak za policijska pooblastila. Izjava ministra Hojsa, da mu kljub kadrovskim menjavam ni uspelo depolitizirati policije, je po mnenju Žaberla skrb vzbujajoča. "Pomeni zgolj potrditev teze, da si je želela vladajoča politična opcija policijo podrediti. Pomeni tudi, da so bile vse kadrovske menjave izvedene izključno iz političnih in ne strokovnih razlogov. Hotenje, da si na ta način podrejaš operativno samostojno policijo ob hkratnem napadanju tožilstva in sodstva, je skrajno zavržno. To preprosto pomeni poskus, da v času 'našega' vladanja policija, tožilstvo in sodstvo ne smejo preiskovati 'naših'. Za morebitna sporna dejanja in njih preiskovanje bi morali torej počakati, da se oblast zamenja. Hkrati to pomeni, da bi morala policija pospešeno preiskovati druge, ki niso 'naši'. Policija mora služiti ljudem in ne strankam."
Obsojajo izjave, terjajo opravičilo
Na Hojsove izjave sta se odzvala tudi oba policijska sindikata, ki besede ministra v odstopu označujeta kot neargumentirane obsodbe. Tako kot sindikata pričakujejo ministrovo opravičilo tudi v Društvu kriminalistov Slovenije. Slavko Koroš, predsednik društva, pravi, da jih kot profesionalce ne zanimata politično dogajanje in politikantstvo ter da ne dopuščajo, da so poligon za politična preigravanja. Odzvalo se je tudi Združenje policijskih šefov Slovenije, v katerem prav tako najostreje zavračajo in obsojajo "neutemeljene in neargumentirane obsodbe notranjega ministra".