Proračuni javnih blagajn bodo v letih 2021 in 2022 lahko imeli višje odhodke, kot je bilo določeno do zdaj. V 2021. je znesek za izdatke povišan na 24,9 milijarde evrov, v letu 2022 pa na 24,9 milijarde evrov. Minister za finance Andrej Šircelj je poslancem državnega zbora, preden so danes potrdili sveženj proračunske zakonodaje, dejal, da je zvišanje načrtovane porabe posledica izjemnih okoliščin, ki so nastale zaradi epidemije covida-19. Vlada se je nanje odzvala s fiskalnimi spodbudami, ki jih bo treba ohraniti dovolj dolgo, da se okrevanje po epidemiji ne ogrozi.
V danes sprejetem državnem proračunu za leto 2021 je predvidena poraba v višini 13,5 milijarde evrov, prihodkov pa naj bi se nabralo za 10,7 milijarde evrov. V proračunu za leto 2022 je predvidenih 11 milijard evrov prihodkov in 12,6 milijarde evrov odhodkov. Proračunski primanjkljaj bo v letu 2021 znašal 2,75 milijarde evrov, v letu 2022 pa 1,6 milijarde evrov. Letošnji proračunski primanjkljaj bo znašal 4,2 milijarde evrov.
Proračuna za prihodnji dve leti sta po besedah ministra za finance investicijska in na drugi strani skrbita za blaginjo ljudi. Investicije so načrtovane na področju prometne infrastrukture, a tudi v zdravstvo, domove za starejše in drugam, je povedal. Veliko jih je po njegovih besedah mogoče opraviti tudi prek reform, denimo zdravstvenega sistema, pokojninskega sistema ali dolgotrajne oskrbe. S temi reformami namerava evropska komisija po sistemu "če država ne bo izpolnjevala priporočil, priliva denarja ne bo" pogojevati nakazila iz evropskega sklada za okrevanje.
V skladu s priporočili
Evropska komisija je danes ocenila, da je slovenski osnutek proračunskega načrta za leto 2021 na splošno v skladu z evropskim priporočilom iz julija letos. Večina ukrepov v njem podpira gospodarsko dejavnost v kontekstu precejšnje negotovosti, ugotavlja komisija. Pri vseh ocenah osnutkov proračunskih načrtov za prihodnje leto je upoštevala trenutno zdravstveno krizo, visoko stopnjo negotovosti in resen upad gospodarske aktivnosti, ki so posledica izbruha pandemije.
Leta 2021 se bo država lahko zadolžila za 6,7 milijarde evrov, leta 2022 pa za 4,2 milijarde evrov. Andreja Zabret (LMŠ) je ob tem opozorila, da poleg tega, da je to zelo visok znesek, ki ga bodo odplačevale še naslednje generacije, poslanci med obravnavo niso izvedeli niti, za kaj se bo ta denar namenil in kako se ga bo vračalo.
Jani Prednik (SD) pa je opozoril, da zakon o izvrševanju proračuna podobno kot protikoronski zakoni vsebuje nekaj podtaknjenih vsebin. Vlada je po njegovih besedah vanj vključila določbo, s katero se omejuje višina sredstev, ki jih v posameznem letu prejme Študentska organizacija Slovenije, kar dokazuje maščevalnost in škodoželjnost, ki se skrivata pod gladino mnogih vladnih ukrepov.
Bodo pa upokojenci od januarja 2021 dobili za 2,5 odstotka višje pokojnine, letni dodatek je določen v razponu od 135 do 445 evrov. Povprečnina za občine je za obe leti določena v višini 628,20 evra na prebivalca, kar je za 4,24 evra več kot letos.