Za parlamentarne volitve 2022 je bilo najprej, že v marcu, odposlano volilno gradivo z uradno prazno glasovnico tistim izseljencem, ki imajo stalno bivališče zunaj Evrope. Pošta je odpotovala tudi k volivkam in volivcem s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki bodo v času volitev v tujini, ter - tu pa ne gre za prazne glasovnice - izseljencem na območju Evrope. Težave so se pojavile na več ravneh, je na sredini seji Državne volilne komisije poročal direktor Službe DVK Dušan Vučko: pri potrjevanju kandidatnih list v volilnih komisijah volilnih enot, "pri malomarnem opravljanju dela ene od zaposlenih v Službi DVK" in pri pošiljanju volilnega gradiva v mednarodni promet s strani Pošte Slovenije, tako piše v sporočilu po seji. Po naših podatkih se pri malomarnosti misli na pomočnico direktorja Službe DVK za organizacijo in izvedbo volitev Nino Mujagić, za katero so na DVK potrdili, da je na bolniškem dopustu. Po naših informacijah se ji očita več hudih napak v tehničnih pripravah na volitve, med drugim naj bi bila kriva za dvakratno prekinitev tiskanja glasovnic za dve volilni enoti zaradi napačnih logotipov strank.
Težave so se pojavile na več ravneh, pravijo pri Državni volilni komisiji
Člani DVK so se strinjali, da se pri Pošti Slovenije preveri, v katere države so pošiljali glasovnice v soboto, 16. aprila, in v torek, 19. aprila, ko je bilo v tujino skupno poslanih več kot 32.000 glasovnic. Po podatkih DVK-ja je bilo v tako imenovane naslovne države v Evropi za volitve v nedeljo, 24. aprila, do 19. aprila predanih 84.316 glasovnic. Sledeč številkam, ki so jih posredovali po seji, so bile vse glasovnice pri slovenskih državljanih v tujini za volitve 2018, na primer, osem dni pred volilno nedeljo.
Dosedanja volilna udeležba na predčasnem glasovanju je po podatkih okrajnih volilnih komisij precej višja kot na volitvah 2018 in 2014. Zlasti v Ljubljani, kjer je na Gospodarskem razstavišču 14 volišč, se je prvi dan predčasnega glasovanja udeležilo precej volilnih upravičencev. Posebnih težav ni bilo, razen na redkih voliščih, kjer so nekatere politične stranke agitirale preblizu volišč in so volilni odbori o tem obvestili policijo. Nekaj težav je bilo tudi zaradi okužb s koronavirusom pri članih volilnih odborov, ki so nato morali poiskati zamenjavo.
Vučko je opozoril na veliko število prijav na t. i. volišču omnia, ki bo v nedeljo organizirano na Upravni enoti Ljubljana, kar lahko povzroči čakalne vrste. Tudi sicer je prispelo precej več vlog za glasovanje na voliščih omnia kot na preteklih volitvah. Zato DVK volilke in volilce prosi za potrpežljivost.
Na volišču omnia lahko glasujejo izseljenci, ki bodo na dan glasovanja v Sloveniji. Pa tudi tisti, ki nimajo stalnega prebivališča na območju volilnega okraja oziroma bodo na dan glasovanja zunaj okraja stalnega prebivališča.
Pošta Slovenije: Mi ne bomo krivi, če vse glasovnice ne bodo pravočasno v tujini
"Pošta Slovenije je storila vse, da bi zagotovila dostavo pošiljk v čim krajšem času. Do zamud pri pošiljanju glasovnic v tujino ne prihaja po krivdi Pošte Slovenije. Delo je organizirano na način, da se pošiljke, sprejete v Sloveniji, odpravijo v tujino pravočasno," so se oglasili iz Pošte Slovenije, medtem ko se je Državna volilna komisija (DVK) danes dobila še na eni seji s točko: dinamika pošiljanja volilnega gradiva slovenskim volivcem v tujini.
Prva oddaja pošiljk za volilne upravičence s stalnim prebivališčem v tujih državah je bila za volitve 24. aprila letos opravljena trinajst dni pred pričetkom volitev, medtem ko je bilo to isto za volitve 2018 narejeno sedemnajst dni prej. To je že prvi zamik, navajajo. "Prav tako je do zamika prišlo pri zadnjem dnevu oddaje pošiljk, in sicer so bile pošiljke Pošti Slovenije letos predane le devet dni pred izvedbo volitev oziroma zgolj štiri delovne dni pred dnevom, ko je treba izvesti njihovo dostavo naslovnikom. V letu 2018 so bile zadnje pošiljke za predčasne volitve v državni zbor oddane trinajst dni pred dnevom volitev oziroma devet delovnih dni pred dnevom, ko je treba izvesti dostavo naslovnikom. V tem primeru gre torej za razliko pet delovnih dni glede na običajno prakso."
Pošta Slovenije dodatno pojasnjuje, da je prvi del pošiljk za volilne upravičence s stalnim prebivališčem v evropskih državah v količini okoli 22.300 pošiljk prejela v ponedeljek, 11. aprila. V torek, 12. aprila, pa je prejela okoli 12.000 pošiljk.
Vse pošiljke je treba pred predajo v mednarodni promet skenirati (kodo na ovojnici). Po skeniranju se pošiljke predajo v žigosanje in usmerjanje ter pripravo vreč in dokumentacije (poštnih sklepov) za naslovne države. Glede na to, da se odprave pričnejo izvajati med 3. uro in 5.30 zjutraj, je Pošta Slovenije pošiljke odpravila v noči s torka na sredo. "Skupaj je šlo za 47 vreč, od katerih jih je bilo v naslovno državo 33 dostavljenih še isti dan, to je 13. aprila, 14 vreč pa je bilo dostavljenih naslovnim poštam 14. aprila. Ker gre za prednostne pošiljke, bi morale biti vse naslovnikom dostavljene najkasneje v torek, 19. aprila."
V petek je Pošta Slovenije dodatno prejela še okoli 21.300 pošiljk. Pošiljke so bile iz Slovenije odpravljene v noči na torek, 19. aprila. Na naslovne pošte evropskih držav je že včeraj prispelo več kot 60 odstotkov vreč. Ostale bi morale prispeti danes, tako da bo dostava pošiljk praviloma izvedena do tega petka, pravijo na Pošti Slovenije.
Ker pa so roki prenosa pisemskih pošiljk v mednarodnem prometu informativni in ne zagotovljeni, Pošta Slovenije ne more odgovarjati za morebitno nepravočasno dostavo.
Volitve 2022 so še ene, ko nastaja huda kri zaradi glasovnic v tujini. Letos je problem še poudarjen zato, ker so volitve razpisane na datum med velikonočnimi in prvomajskimi prazniki.