V petek je bila na sedežu DZS v Ljubljani redna skupščina njenih delničarjev. Delničarji so med drugim glasovali in potrdili, da 27,8 milijona evrov bilančne izgube DZS ostane nepokritih, hkrati pa je uprava DZS, ki jo vodi Bojan Petan (tudi direktor Dnevnika, Term Čatež in Marine Portorž), dobila pooblastilo za izdajo novih delnic oziroma povečanje osnovnega kapitala za 4,7 milijona evrov. Za nadzornika DZS je bil za naslednje štiriletno mandatno obdobje, ki prične teči s 1. septembrom letos, vnovič imenovan Blaž de Costa, sicer svak Bojana Petana, Tomaža Pogorelca iz M1 in Intare, ki se umikata iz lastništva DZS, pa bo v nadzornem svetu DZS nadomestil Jože Kenk, sicer vodja DZS-jeve pravne službe.
Marina prodajala, zdaj spet kupuje delnice DZS
Največje lastnice DZS so trenutno Terme Čatež s 34,33 odstotka, ki so svoje lastništvo še povečale, ko so odkupile 7,35-odstotno lastništvo Marine Portorož v DZS. Ta poteza ni presenetljiva, saj naj bi Bojan Petan ob finančnem reševanju svojega imperija podjetij v preteklosti zelo dobičkonosno Marino Portorož v kratkem tudi prodal, četudi je za letos načrtovana prodaja družbama Adventura Investments (večinska lastnica družina Darka Martina Klariča) in Glen (največji lastnik Bojan Papič) padla v vodo. Trenutno pa so Terme Čatež še 100-odstotne lastnice Marine Portorož, in ker je Marina Portorož relativno stabilno podjetje, so se pri Petanovih odločili, da za 1,26 milijona evrov odkupijo 3,73 odstotka delnic DZS, ki jih ima v lasti Intara, kjer je prek družb M1 in Copartner večinski lastnik Tomaž Pogorelec. To so potrdili delničarji Intare na skupščini 14. avgusta, prva desetina kupnine je bila poravnana ob podpisu pogodbe, preostalo bo po desetinah vsako leto septembra vse do leta 2029. Pričakovati je, da bo tudi M1 svojih 11,69 odstotka delnic DZS v prihodnje prodal kateri od Petanovih družb (Terme Čatež, Delo Prodaja, TZS, Marina Portorož), ki bodo tako skoraj 95-odstotne lastnice DZS. Slednji je sicer v zadnjih sedmih letih, v obdobju 2013 do 2019, pridelal skoraj neverjetnih 50 milijonov evrov izgube. Prav tako bo prek vpisa novih delnic in morebitne iztisnitve lahko krog Petanovih družb kmalu postal celo edini lastnik DZS.
Država in Petan v boju za Terme Čatež
Znano je, da slovenska država krepi svoje lastništvo v slovenskem turizmu. Prek DZS in Dela Prodaje ter drugih lastnikov imajo Petanove družbe v lasti blizu 60 odstotkov podjetja Terme Čatež, ki letno ustvari dobrih 30 milijonov evrov prihodkov in vsa leta posluje z dobičkom. Toda tudi državna Kapitalska družba, Zavarovalnica Triglav in drugi posredno v državni lasti imajo za okrog tretjino lastništva, zato bo za prihodnje lastništvo Term Čatež ključno, kaj se bo dogajalo z DZS - ali se bo ta lahko sam finančno rešil ali pa bodo njegove ekonomske lastnice postale njegove banke upnice.
Ob DZS obvladujejo še Dnevnik
Družbe okrog Bojana Petana (DZS, DZS Investicije in Delo Prodaja) so tudi 61,4-odstotne lastnice ljubljanske časopisne družbe Dnevnik, avstrijska Styria ima v Dnevniku 25,74 odstotka delnic, 6,88 odstotka ima Dnevnik tudi lastnih delnic. Je pa zanimivo, da v nadzornem svetu DZS ob Blažu de Costi najdemo tudi Nikolo Damjanića, ki je bil povezan z agencijo Ninamedio - formalno ni več, agencija pa še vedno opravlja raziskave javnega mnenja. S 127 zaposlenimi je lani Dnevnik ob 16,2 milijona evrov prihodkov dosegel 276 tisoč evrov čistega dobička, njegov paradni konj pa ostaja tednik Nedeljski Dnevnik.