Po skokoviti rasti bitcoina in drugih kriptovalut, ko se je prvi že približal vrednosti 20.000 dolarjev, a je včeraj zanihal vse do 16.900 dolarjev, smo poiskali nekaj odgovorov, kako naj ob tako ekstremnih nihanjih ravnajo vlagatelji.
Mitja Vezovišek, upravljavec osebnega premoženja v podjetju Vezovišek & Partnerji, meni, da nihče ne ve, kaj bo jutri s ceno bitcoina in drugih kriptovalut ter naložb. Obstaja le nešteto analitikov, ki vsak dan poizkušajo napovedati prihodnost: "Žal so pri tem uspešni toliko kot tisti, ki napovedujejo športne rezultate. Velikokrat jih kaj preseneti in nihče izmed njih še ni večkrat zaporedoma pravilno napovedal prihodnosti. Bitcon je na primer letos pridobil že160 odstotkov in se ponovno približal meji 20.000 dolarjev, pri čemer mnogi pozabljajo, da je bilo treba po tem, ko je prejšnji vrh dosegel konec leta 2017, čakati tri leta, da je bila znova dosežena podobna raven cen. Po močnem padcu v letu 2018 so mnogi analitiki napovedovali, da je s kriptovalutami konec, a so se spet zmotili. Cena bitcoina in drugih kriptovalut se giblje drugače kakor cena delnic. Ether na primer je letos zrasel za več kot 350 odstotkov, a to ne pomeni, da moramo zdaj, tako kot konec leta 2017, vsi pohiteti in kupiti kriptovalute. Te sodijo med alternativne naložbe, za katere v svetovalni hiši Vezovišek & Partnerji menimo, da jih je smiselno dodajati v manjših odmerkih s ciljem razpršitve tveganj in zmanjšanja nihanja vrednosti portfelja."
Mitja Vezovišek še meni, da nikoli ni pravi čas za lovljenje naslednje najbolj vroče priložnosti, a je vedno pravi čas za investiranje, zlasti če pri tem upoštevamo pet osnovnih pravil: "Ta nas učijo, da se izogibamo naložbam, ki jih ne razumemo, da je donos premo sorazmeren s tveganjem, da ne nosimo vseh jajc v eni košari, da pazimo na stroške in da prilagajamo portfelj razmeram na trgu. Zadnje je v teh časih najbolj pomembno. Če ena naložba močno zraste, del te prodamo in kupimo tiste naložbe, ki so najbolj padle (oziroma najmanj zrasle), in obratno."