Živimo v času velikih sprememb in napredka na mnogih področjih. Oblikujeta se novi paradigmi industrija 5.0 in družba 5.0. Nova industrija naj bi nam prinesla personalizirano proizvodnjo po željah in zahtevah kupcev, sistematično zmanjšanje industrijskih odpadkov, manjšo potrošnjo električne energije in sinergijsko sodelovanje robotov in ljudi. Janez Škrlec, dolgoletni član Sveta za znanost in tehnologijo RS in ustanovitelj Odbora za znanost in tehnologijo pri OZS, pravi, da ustvarjanje industrije 5.0 ni naključje, ampak je odraz potreb na spremembe v družbi, industriji in varovanju okolja. Industrija 5.0 bo sicer ohranila vse dobre stvari, ki so se razvile v industriji 4.0, bo pa pomembno vplivala na varovanje okolja, zmanjševanje potrošnje električne energije, racionalizacijo vseh sistemov in na celovito personalizirano proizvodnjo po zahtevah in potrebah potrošnikov.
Sodelovanje inteligenc
Prednosti industrije 5.0 zadevata tako proizvajalce kot potrošnike, razlaga Škrlec, naslavljajo gospodarsko, okoljsko, energetsko in socialno področje. Industrija 5.0 bo prinesla inteligentne avtomatizirane sisteme in izjemne izzive na področju interakcije človek-stroj. "Stopnja gospodarskega razvoja družbe je danes zelo močno povezana z razvojem in njeno zmogljivostjo inovacijske in tehnološke proizvodnje. Industrija 5.0 bo popolna realnost, ko se bodo njeni trije glavni elementi - inteligentne naprave, inteligentni sistemi in inteligentna avtomatizacija - popolnoma združili s fizičnim svetom v sodelovanju s človeško inteligenco," opisuje Škrlec.
V nadgrajeni interakciji s človekom
Industrija 5.0 bo človeške delavce ponovno vrnila v proizvodne procese, vendar v povsem drugačni vlogi kot nekoč. Številna delovna mesta bodo ustvarjena na področju inteligentnih sistemov, umetne inteligence in programiranja robotike, vzdrževanja in usposabljanja, razporejanja ter razvoja povsem novih vrst proizvodnih robotov. V industriji 5.0 bodo izjemno pomembne tehnologije NBIC in DARQ, torej tehnologije pametnih strojev, robotov in kolaborativnih robotov - kobotov in naprav v interakciji s človekom, umetno inteligenco, internetom stvari, virtualno in razširjeno resničnostjo, analizo velikih baz podatkov in celovito uporabo dodajalnih tehnologij 3D in 4D. Industrija 5.0 bo usmerjena v varovanje okolja, zmanjševanje industrijskih odpadkov, zmanjševanje potrošnje električne energije in ustvarjanje povsem novih poslovnih modelov, še napoveduje Janez Škrlec.