Ali se pogovarjamo o ključnih komponentah
"Potekajo razprave glede tega, kam naprej po koncu rabe premoga; se usmeriti k obnovljivim virom energije, kjer ima Slovenija veliko potenciala, ali se odločiti za finančno neobvladljivo investicijo, ki najbolj ustreza statusu quo in dominantnim akterjem v energetskem sektorju – novo jedrsko elektrarno. V teh razpravah večinoma govorimo o tehnologijah, njihovi primernosti za obstoječi elektroenergetski sistem in s tem povezanih problemih. Vendar se o ključnih komponentah sprememb, zaviranja in spodbujanja sprememb ne pogovarjamo. Te niso vezane na tehnike in tehnologije, temveč na družbeni, politični in psihološki aspekt oziroma dimenzije v energetskem sektorju, energetski politični areni ter na ravni posameznih akterjev," je pokazala debata.
Socialne in družbene dimenzije so pogosto odločilne
Energetske tranzicije niso zgolj procesi spreminjanja tehničnih komponent, temveč imajo mnogo širšo dimenzijo. Gre za spremembe socio-tehničnih sistemov, kjer imajo poleg tehničnih vidikov in ekoloških omejitev ključno vlogo socialne oziroma družbene dimenzije. Te so prepogosto osrednji faktor zaviranja sprememb v sistemih. Družboslovje in humanistika sta v polju energetskega sektorja oziroma energetskih socio-tehničnih sistemov v veliki meri zapostavljena, zato so na konferenci v ospredje postavili prav njuno vlogo, ki je ključna pri razumevanju in udejanjanju energetskih tranzicij, pravijo organizatorji.
Čemu dekarbonizacija ni kos
"Zgolj sama dekarbonizacija ne odpravlja nepravičnosti in krivic, temveč je za to treba načela pravičnosti vključevati v vseh fazah procesov, predvsem pa na globalni ravni. Energetska pravičnost vključuje stroške, koristi, postopke in prepoznavanje marginaliziranih območij v okoljskem smislu in delov prebivalstva. Pogosto je v procesih transformacij na slabšem lokalna skupnost, saj nizkoogljične tranzicije v Evropi niso koristne za vse. Lahko se izrazijo v toksičnih, izkoriščevalskih, patriarhalnih, diskriminatornih, okolju škodljivih in očitno nepravičnih posledicah. Čista energija je lahko človekova pravica, vendar njeno zagotavljanje trenutno sili v kompromise z drugimi človekovimi pravicami, kar vodi v družbene in okoljske konflikte," opozarja dr. Benjamin K. Sovacool, profesor energetske politike pri raziskovalni enoti za politiko znanosti na poslovni šoli Univerze v Sussexu, kjer prav tako opravlja funkcijo direktorja skupine Sussex Energy Group.
Kje Slovenija zaostaja
Zasnove in procesi energetskih tranzicij so v veliki meri odvisni od moči akterjev. Prav vloga politične moči ima ključen pomen zaviralca ali spodbujevalca procesov tranzicije. To pomeni, da se večinoma sprejmejo odločitve, tem pa so naklonjeni močni akterji, ki so v centrih moči oziroma v središču energetske politične arene. V Sloveniji so to akterji, ki si želijo ohraniti status quo energetike, je bilo mnenje sodelujočih. "Vendar se na globalni ravni dogajajo strukturne spremembe, kjer vse mednarodne energetske institucije in organizacije napovedujejo energetski prehod in ključno usmeritev k izrabi energije vetra in sonca v veliko večjih količinah, kot se to dogaja sedaj. Slovenija pri teh naporih zelo zaostaja, pojavlja se oster odpor do vsakršnih sprememb večine institucionaliziranih akterjev energetskega sektorja in tudi dela odločevalcev. Slovenija je na zadnjem mestu med državami EU po deležu električne energije, proizvedene iz sonca in vetra. Leta 2020 je ta delež znašal zgolj 1,75 %, medtem ko je povprečje v EU bilo 19,58 %. Obenem, čeprav imamo najmanjši delež proizvodnje električne energije iz sonca in vetra izmed držav EU, od ključnih akterjev v sektorju slišimo, da se tudi v prihodnje ne da doseči sprememb. Če se torej referiramo na druge države v EU, potem ovire niso tehnične, saj imajo precej višji delež proizvodnje električne energije iz sonca in vetra, ampak so drugje, v polju družboslovja," so zapisali v povzetku konference.
Kako do pravičnega prehoda
"Dodatni komponenti, o katerih se zadnje čase veliko pogovarjamo, sta pravičnost in pravični prehod. Pravičnost naj bi bila tako inherenten del procesa energetske tranzicije, svoje mesto v raziskovalni in strokovni skupnosti pa šele dobiva. Pravičnost kot koncept je v kontekstu razmerij moči med akterji pogosto izrabljena na način, da ta ustreza ozkim interesom sodelujočih akterjev, medtem ko se na njene dimenzije vključevanja najrazličnejših družbenih skupin na vseh ravneh odločanja pozablja. Veliko se govori o lokalni pravični tranziciji, o skrbi za delavce, rudarje in regije, ki jih je treba prestrukturirati zaradi končanja rabe fosilnih virov, prvenstveno premoga. Medtem pa se pozablja na globalno komponento pravičnosti, kjer ima Slovenija kot razvita država zgodovinsko odgovornost, da določene ukrepe, kot je predčasno in hitro končanje rabe premoga, sprejme prej kot države globalnega juga."
Kako so povezani tranzicija, viri in dobiček
"Lastništvo nad viri je centralizirano, zato je tudi politična moč, ki izvira iz nadzora nad njimi, centralizirana," trdi dr. Marie Claire Brisbois, predavateljica energetske politike in sodirektorica skupine Sussex Energy Group v raziskovalni enoti za politiko znanosti na angleški univerzi v Sussexu. "Klasični politični cilji teh velikih akterjev so maksimiziranje dobičkov in ohranjanje obstoječega stanja, kjer se ti akterji obdržijo na pozicijah moči, vse to pogosto na račun okolja. Tudi sama decentralizacija proizvodnje električne energije – tehnološko gledano – ne spreminja nujno tudi dinamike politične moči, če imajo nadzor nad temi razpršeni viri ustaljeni dominantni akterji. Zato je treba razpršiti lastništvo nad energijo oziroma proizvodnjo električne energije, saj se s tem razprši tudi politična moč, ki ni več v rokah manjšega števila akterjev z ozko usmerjenimi interesi."
Namen dogodka: posvetiti se tistemu, kar manjka
"S konferenco smo želeli odpreti prostor za znanje, vezano na ključni komponenti politične moči in pravičnosti v energetskih tranzicijah, ki ga v slovenskem akademskem, raziskovalnem, odločevalskem, podjetniškem in civilnodružbenem prostoru manjka. Dogodek je bil razdeljen na dva dela, v prvem sta dr. Marie Claire Brisbois in dr. Benjamin K. Sovacool, oba z Univerze v Sussexu, predavala o politični moči in pravičnosti. V razpravi smo se dotaknili mnogih vprašanj: pomena politične moči pri udejanjanju sprememb v energetskih sistemih; vloge družboslovja in humanistike pri naslavljanju problemov ter iskanju rešitev v energetskem sektorju; prepoznavanja ključnih ovir za spremembe; ključnih razlik med državami, ki so uspešne v energetskih tranzicijah, in med tistimi, ki niso; ali je prihodnost energetskih sistemov zgolj v domeni inženirjev; povezave akterjev iz energetskega sektorja z odločevalci in vplivu fenomena revolving doors; vloge različnih akterjev v sistemu; pomena transdisciplinarnega sodelovanja med disciplinami in raziskovalci; skupnostne energetike; dimenzije pravičnosti pri rabi jedrske energije; kako primerjati dimenzije pravičnosti delov energetskih tranzicij z ohranjanjem statusa quo," so odmevni mednarodni spletni dogodek povzeli pri Focusu - Inštitutu za ekologijo.
LIFE IP CARE4CLIMATE je integralni projekt, ki bo s pomočjo ozaveščanja, izobraževanja in usposabljanja ključnih deležnikov spodbudil izvajanje ukrepov, na podlagi izvedbe katerih bo Slovenija dosegla cilje zmanjšanja emisij toplogrednih plinov do leta 2020 oziroma 2030. V projekt se je pod vodstvom MOP povezalo 15 partnerjev, ki bodo s svojimi aktivnostmi prispevali k učinkovitejšemu izvajanju Operativnega programa za zmanjševanje toplogrednih plinov in nacionalnega akcijskega načrta za energetsko učinkovitost 2014–2020 ter s tem pripomogli, da bomo v Sloveniji lažje dosegli zastavljene cilje.