Epidemije uradno konec, nekatere omejitve ostajajo. Bomo maske še vedno morali nositi?

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
01.06.2020 05:30

Kljub uradnemu koncu epidemije nekatere omejitve ostanejo. V pisarne se vrnejo vsi državni uradniki, delo sodišč in pošte bo steklo po predkriznem delovniku

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Janko Rath

S polnočjo smo se po dveh mesecih in pol v Sloveniji tudi uradno poslovili od epidemije. A to ne pomeni, da določene omejitve ne ostanejo. Nošenje zaščitnih mask tako kljub drugačnim interpretacijam Nacionalnega inštituta za javno zdravje - "maske niso obvezne, maske so priporočljive, obvezne so le za tiste, ki so bolni," je minuli četrtek pojasnil direktor NIJZ Milan Krek - po vladni interpretaciji na določenih krajih ostane obvezno.
Po pojasnilih vladnega govorca Jelka Kacina bo treba obvezno imeti masko v vseh javnih prostorih, kjer ni mogoče ohranjati ustrezne varnostne razdalje. Ta ostaja pri najmanj metru in pol. Maske bo treba nositi tudi v avtobusih in vlakih. Še naprej jih morajo nositi ljudje z respiratornimi obolenji, zaposleni v zdravstvenih ustanovah glede na stopnjo izpostavljenosti, zaposleni v vzgojno-varstvenih zavodih za osebe s posebnimi potrebami, pacienti ob obisku zdravnika, obiskovalci v domovih za ostarele in vzgojno-varstvenih zavodih za osebe s posebnimi potrebami. Sicer pa se maske še naprej priporočajo ob vstopih v zaprte prostore tako zaradi lastne zaščite kot zaščite drugih pred morebitno okužbo, saj, kot opozarjajo zdravstveni strokovnjaki, virus ostaja z nami.
V teh dneh je bil tudi deaktiviran državni načrt zaščite in reševanja ob pojavu epidemije nalezljive bolezni pri ljudeh. To pomeni, da so pripadniki civilne zaščite prenehali vse dejavnosti v zvezi z epidemijo novega koronavirusa. V tretjem protikoronskem paketu je bilo poskrbljeno, da bodo pripadniki civilne zaščite, ki so bili v tem času vpoklicani, dobili izplačan dodatek za nevarnost in posebne obremenitve v višini 30 evrov dnevno. Denar bo zagotovilo ministrstvo za obrambo, na mesečni ravni pa naj bi strošek za ta namen znesel 2,7 milijona evrov.
Konec epidemije prinaša še nekaj sprostitev; svoja vrata bodo lahko odprli tudi bazeni, fitnes in velnes centri ter vsi hoteli. Zaključuje se obdobje dela na daljavo, ki je bilo množično vpeljano z epidemijo. Tako se v pisarne vrnejo državni uradniki po ministrstvih in organih v sestavi. Na upravnih enotah se ukinja naročanje strank. Delo sodišč se vrača v predkrizni čas, kar pomeni, da začnejo tudi teči vsi roki. Po ustaljenem urniku bodo ponovno delovale tudi pošte.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta