Vrhovno državno tožilstvo je zaskrbljeno zaradi odločitve vlade, da sodbe upravnega sodišča v zadevi dveh kandidatov za evropska delegirana tožilca ne bo upoštevala, se je oglasil tožilski vrh, potem ko je vlada v četrtek ministrstvu za pravosodje naložila tretji razpis, če drugega (na katerega sta se prijavila ista tožilca kot prvič) ne bo mogoče končati, medtem ko se s prvim ne misli več ukvarjati.
Namreč, upravno sodišče je v začetku tedna v upravnem sporu, ki sta ga sprožila kandidata za evropska delegirana tožilca Matej Oštir in Tanja Frank Eler, odpravilo sklep vlade (o prvem razpisu) in zadevo vrnilo v ponovno odločanje, vladi pa naložilo, da v ponovljenem postopku svojo odločitev obrazloži.
A stališče vlade je, da izreka sodbe upravnega sodišča ni mogoče izvršiti, ker da je bil postopek, v katerem naj bi vlada ponovno odločala, končan z objavo novega javnega poziva. "S tem vlada v konkretnem primeru onemogoča ponovno presojo in preizkus zakonitosti odločitve o seznanitvi s predlaganima kandidatoma. Kot nosilka izvršilne veje oblasti vlada neposredno in očitno krši določila 2. člena o načelu pravne države in prvega odstavka 23. člena ustave o pravici do učinkovitega sodnega varstva," so se oglasili na vrhovnem državnem tožilstvu.
Zavlačevanje pod pretvezo reševanja
"Dejstvo, da se je vlada zavestno odločila, da ne bo spoštovala pravnomočne sodbe, za naju predstavlja ravnanje v nasprotju s temeljnimi načeli pravne države in delitve oblasti," sta v skupnem sporočilu za javnost, ki so ga objavili na N1, zapisala Oštir in Frank Elerjeva.
"Takšna odločitev vlade, ki si očitno ne želi imenovanja delegiranih evropskih tožilcev, pomeni nadaljnje zavlačevanje pod pretvezo reševanja situacije," dodajata.
Že včeraj je reagiral nekdanji pravosodni minister Aleš Zalar. Da je edino, kar sme in je obenem legitimno, to, da vlada poskuša z izrednimi pravnimi sredtvi doseči drugačno odločitev sodišča, je tvitnil. Ne more pa odločitve sodišča briskirati.