Fajonova: Med uvedbo obvezne mobilne aplikacije in drastičnim ustavljanjem javnega življenja je možnih veliko drugih korakov

Ž.V.
06.07.2020 19:21
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Voditeljica opozicijskih Socialnih demokratov Tanja Fajon je ob robu seje predsedstva stranke, ki razpravlja o sklepih za izvedbo oktobrskega volilnega in programskega kongresa, spregovorila o aktualnih zadevah v zvezi z zdravstveno krizo in vladnimi ukrepi. "Imamo kar nekaj skrbi okoli predlaganih ukrepov. Predvsem bi želela poudariti, da bi od vlade pričakovala veliko bolj jasne ukrepe, ko gre za stanje v domovih za starejše občane," je v izhodišču poudarila. 

"Če vlada misli resno, računam, da bo te ukrepe podprla"

Fajonova se je posredno obregnila ob besede premierja Janeza Janše, ki je dejal, da sta na razpolago zgolj dve možnosti ukrepanja, in povedala: "Na eni strani vlada grozi z uvedbo obvezne mobilne aplikacije ali na drugi strani z drastičnim ustavljanjem javnega življenja. Zdi se mi, da je vmes možnih veliko drugih korakov." Obvezna mobilna aplikacija je za SD nesprejemljiva. Podpirajo mobilno aplikacijo, v kolikor je to potrebno, na prostovoljni bazi, z anonimno uporabo in brez sledenja: "Za zdaj predlagamo črtanje takšnega sklepa, ki uvaja obvezno sledenje in aplikacijo državljanov."
Fajonova je napovedala, da bodo te dni predlagali svoje ukrepe, in sicer podaljšanje obdobja čakanja na delo do konca tega leta, podaljšanje veljavnosti turističnih bonov tako, da bi jih lahko uporabljali tudi spomladi prihodnje leto, kar bi pomagalo turizmu še v času zimske sezone. Izpostavila je še pomoč samozaposlenim v obliki vnovične uvedbe temeljnega univerzalnega dohodka. "Če vlada misli resno, računam, da bo te ukrepe podprla."  Problematizirala je ukrepe v domovih za starejše, kjer da se sprejemajo čez noč, domovi pa po njeni presoji ostajajo prepuščeni sami sebi. Na novinarsko vprašanje, kaj predlagajo v SD, je odgovorila, da bi morali imeti vsi okuženi, pa tudi zaposleni, možnost, da pridejo do ustrezne zdravstvene preskrbe v bolnišnicah.  Opozorila je sicer, da starostniki niso edina ranljiva skupina, ki jih je treba zaščititi, pač pa so to tudi ljudje z boleznimi dihal ali kronični bolniki. 

Sodelovanje z odhajajočo veleposlanico Marto Kos?

Na volilnem in programskem kongresu, ki je predviden za 10. oktobra, bodo sicer izbirali voditelja stranke in podpredsednika. Postopek bo odprt, saj so "stranka z veliko demokracije in dobrimi kandidati", pa je Fajonova odvrnila na vprašanje, ali se utegne poleg nje za mesto vodje SD potegovati še kakšen kandidat.
O ugibanjih, da bi SD utegnila kadrovsko okrepiti Marta Kos, ki je nedavno odstopila z mesta veleposlanice v Švici, je Fajonova dejala, da stranka ostaja odprta za vse, ki želijo deliti njihove vrednote: "Tudi z Marto Kos se pogovarjava in se poznava že dalj časa, ampak to je ta trenutek vse." 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta