Medtem ko je ministrstvo za zdravje sindikate, ki imajo med svojimi člani zdravnike, povabilo na pogajanja o odpravi plačnih nesorazmerij za torek ob 13. uri, je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides ministra za zdravje Danijela Bešić Loredana povabil na pogajanja o stavkovnih zahtevah dve uri prej, ob 11. uri. Kot so zapisali na spletni strani sindikata, zanje pogajanja o vladnih izhodiščih za odpravo plačnih nesorazmerij niso več aktualna, saj se zdaj pogajajo o stavkovnih zahtevah. Odgovor, ali se bo minister na povabilo odzval ali bo vztrajal na pogajanjih za skupno mizo, še čakamo. Kot so pojasnili v službi za stike z javnostjo ministrstva za zdravje, morajo odgovor uskladiti.
Spomnimo. Fides, pod vodstvom Konrada Kuštrina, je že v mandatu vlade Janeza Janše, kakor tudi sedaj, zavračal pogajanja z drugimi sindikati, ki imajo med članstvom zdravnike. Irena Ilešič Čujovič, predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva, ki se bo pogajanj o odpravi plačnih nesorazmerij, ki so nastala z dogovori novembra lani za zdravstveno nego in socialno varstvo, na ministrstvu udeležila, poudarja, da na ločena pogajanja ne bodo pristali, saj imajo tudi oni stavkovne zahteve.
V Fidesu vztrajajo pri ureditvi zdravniških plač zunaj enotnega plačnega sistema, medtem ko drugi sindikati zdravstva izstopu nasprotujejo. Minister Bešić Loredan kot tudi ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik prav tako nasprotujeta izstopu zdravnikov, v pogajalskih izhodiščih za pogajanja pa je za zdaj vlada pripravljena odpraviti plačna nesorazmerja na način, da plače dvigne zgolj zdravnikom na začetku karierne poti. S čimer se Fides, pričakovano, ne strinja in poudarja, da morajo imeti zdravniki v Sloveniji primerljive plače s kolegi v drugih evropskih državah. "Pričakujemo mnogokratnik povprečne plače," je minuli teden ob napovedi stavke, ki se bo začela 19. oktobra, dejal Kuštrin. In dodal, da mora imeti zdravnik specialist po dvajsetih letih trikratnik povprečne plače, kar pomeni 6000 evrov bruto osnovne plače.