Državni proračun je imel v letu 2020 po predhodnih podatkih, ki jih je objavilo ministrstvo za finance, za 3,5 milijarde evrov manj prihodkov kot odhodkov. Prihodkov je imel za 9,1 milijarde evrov, kar je 10,4 odstotka manj kot leta 2019, odhodkov pa za 12,6 milijarde evrov, kar je 26,8 odstotka več kot v letu 2019. Primanjkljaj v višini 3,5 milijarde evrov je po razlagi ministrstva "v večji meri posledica zmanjšane gospodarske aktivnosti zaradi epidemije covida-19 in sprejemanja ukrepov za blaženje njenih posledic". Dolg državnega proračuna je decembra lani znašal 34,3 milijarde evrov.
Donirate lahko odstotek dohodnine
Na finančni upravi (FURS) so spomnili, da se je s sedmim protikoronskim zakonom, ki je bil sprejet konec decembra 2020, z 0,5 na 1 odstotek povišal delež dela dohodnine za donacije, ki ga lahko davčni zavezanci namenijo nevladnim organizacijam v javnem interesu, političnim strankam, reprezentativnim sindikatom ali registriranim cerkvam in drugim verskim skupnostim. Zavezanci, ki želijo po novem svoj del dohodnine nameniti drugi organizaciji kot do zdaj, imajo do konca maja čas, da podajo novo ali spremenjeno zahtevo. Ta bo veljala že za leto 2020. Obrazec je dostopen na spletni strani finančne uprave.
Davkov je finančna uprava lani pobrala za 7,6 milijarde evrov, kar je 12,6 odstotka ali 1,1 milijarde evrov manj kot v letu 2019. Davka od dohodka pravnih oseb se je v državni blagajni lani nabralo za 773 milijonov evrov, kar je 224 milijonov evrov ali 22,5 odstotka manj kot predlani. Zmanjšanje je po razlagi ministrstva za finance posledica protikoronskih ukrepov.
Davka na dodano vrednost (DDV) je finančna uprava lani dobila nakazanega 3,5 milijarde evrov, kar je 343 milijonov evrov ali 8,9 odstotka manj kot predlani. Nekatere gospodarske družbe so na podlagi interventnega zakona zaprosile za obročno plačilo ali odlog plačila obveznosti iz naslova DDV," kot razlog za manjši izplen utemeljujejo na ministrstvu.
Na odhodkovni strani so tekoči transferji v letu 2020 znašali 7,7 milijarde evrov, kar je 45,4 odstotka več kot leta 2019. Najbolj, za dobrih 238 odstotkov, se je lani v primerjavi s predlani povečal znesek za subvencije, teh je bilo izplačanih za 1,4 milijarde evrov. Od tega je bilo nakazanih 558,7 milijona evrov za plačilo prispevkov za socialno varnost za zaposlene na čakanju in tiste, ki so med epidemijo delali. Za transferje posameznikom in gospodinjstvom je bilo porabljenih nekaj manj kot 2 milijardi evrov, kar je dobrih 35 odstotkov več kot v letu 2019.
Celotna javna blagajna je imela v letu 2020 po predhodnih podatkih 18,5 milijarde evrov prihodkov in 22,1 milijarde evrov odhodkov. Njen primanjkljaj je tako dosegel 3,6 milijarde evrov. Ta blagajna poleg državnega proračuna vključuje tudi proračune občin, javno pokojninsko blagajno (zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje – ZPIZ) in zdravstveno blagajno (zavod za zdravstveno zavarovanje – ZZZS).