Finančna uprava lani pobrala za 1,1 milijarde evrov manj davkov kot v letu 2019. Kaj pravijo na ministrstvu za finance?

Darja Kocbek
02.02.2021 06:30
Finančna uprava lani pobrala za 7,6 milijarde evrov davkov, kar je 1,1 milijarde evrov manj kot v letu 2019. Znesek subvencij je narasel za 238 odstotkov na 1,4 milijarde evrov
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Večera

Državni proračun je imel v letu 2020 po predhodnih podatkih, ki jih je objavilo ministrstvo za finance, za 3,5 milijarde evrov manj prihodkov kot odhodkov. Prihodkov je imel za 9,1 milijarde evrov, kar je 10,4 odstotka manj kot leta 2019, odhodkov pa za 12,6 milijarde evrov, kar je 26,8 odstotka več kot v letu 2019. Primanjkljaj v višini 3,5 milijarde evrov je po razlagi ministrstva "v večji meri posledica zmanjšane gospodarske aktivnosti zaradi epidemije covida-19 in sprejemanja ukrepov za blaženje njenih posledic". Dolg državnega proračuna je decembra lani znašal 34,3 milijarde evrov.

Davkov je finančna uprava lani pobrala za 7,6 milijarde evrov, kar je 12,6 odstotka ali 1,1 milijarde evrov manj kot v letu 2019. Davka od dohodka pravnih oseb se je v državni blagajni lani nabralo za 773 milijonov evrov, kar je 224 milijonov evrov ali 22,5 odstotka manj kot predlani. Zmanjšanje je po razlagi ministrstva za finance posledica protikoronskih ukrepov.

Davka na dodano vrednost (DDV) je finančna uprava lani dobila nakazanega 3,5 milijarde evrov, kar je 343 milijonov evrov ali 8,9 odstotka manj kot predlani. Nekatere gospodarske družbe so na podlagi interventnega zakona zaprosile za obročno plačilo ali odlog plačila obveznosti iz naslova DDV," kot razlog za manjši izplen utemeljujejo na ministrstvu.

Na odhodkovni strani so tekoči transferji v letu 2020 znašali 7,7 milijarde evrov, kar je 45,4 odstotka več kot leta 2019. Najbolj, za dobrih 238 odstotkov, se je lani v primerjavi s predlani povečal znesek za subvencije, teh je bilo izplačanih za 1,4 milijarde evrov. Od tega je bilo nakazanih 558,7 milijona evrov za plačilo prispevkov za socialno varnost za zaposlene na čakanju in tiste, ki so med epidemijo delali. Za transferje posameznikom in gospodinjstvom je bilo porabljenih nekaj manj kot 2 milijardi evrov, kar je dobrih 35 odstotkov več kot v letu 2019.

Celotna javna blagajna je imela v letu 2020 po predhodnih podatkih 18,5 milijarde evrov prihodkov in 22,1 milijarde evrov odhodkov. Njen primanjkljaj je tako dosegel 3,6 milijarde evrov. Ta blagajna poleg državnega proračuna vključuje tudi proračune občin, javno pokojninsko blagajno (zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje – ZPIZ) in zdravstveno blagajno (zavod za zdravstveno zavarovanje – ZZZS).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta