Protestniki, ki so na Trg republike prišli s slovenskimi zastavami, so ob glasbeni spremljavi in z napisi na transparentih sporočali, da želijo dostojne pokojnine. Pobudnik iniciative Glas upokojencev, ki je organizirala današnji shod, sicer nekdanji tržiški župan in nekdanji poslanec SDS Pavel Rupar, je v nagovoru ocenil, da je udeležencev protesta 28 tisoč, nato pa udeležence protesta prosil za molitev za vse bolnike in tiste v domovih za upokojence, ki se protesta niso mogli udeležiti.
Rupar: Nismo se zbrali zato, da bi rušili vlado
Udeleženci protesta od vlade zahtevajo 20-odstotni dvig pokojnin, ki so nižje od tisoč evrov, 15-odstotni dvig pokojnin v višini od tisoč do 1.500 evrov, najnižjo mesečno pokojnino v višini 750 evrov in povprečno neto pokojnino v višini 75 odstotkov slovenske povprečne neto plače.
Poleg tega bi v ustavo zapisali pravico upokojencev do 13. pokojnine in letnega dodatka v višini ene upokojenčeve pokojnine. Ob tem zahtevajo, da plačilo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za upokojence z manj kot tisoč evri pokojnine prevzame država. Slednja bi morala upokojencem po njihovem mnenju plačati tudi RTV-prispevek. Svoje zahteve so zapisali v zakonski predlog. Podpise zanj so zbirali tudi na shodu, nato pa so ga odnesli v vložišče državnega zbora.
Govorci so v svojih nagovorih izpostavili, da so mnogi upokojenci delali v tovarnah, železarnah in rudnikih, danes pa se počutijo nepotrebni in komaj živijo človeka vrednega življenja. Izpostavili so tudi, da so siti "delitev na janšiste in golobove", ker da želijo živeti v miru in kot prijatelji. Kljub nekaterim transparentom, ki so pozivali k odstopu vlade, je Rupar dejal, da se niso zbrali zato, da bi rušili vlado Roberta Goloba. "Koga briga Tina Gaber in rdeči čevlji Urške Klakočar Zupančič, če je narod lačen. Gospod Golob, ustavite sovraštvo, vi ste prvi poklicani za ta dejanja. Več kot dovolj ga imamo in več kot dovolj je delitve naroda na ene in druge," je dejal Rupar.
Zaradi prerivanja je morala posredovati policija
Na današnji shod so med drugim povabili premierja Goloba, ministra za delo Luko Mesca, generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Marijana Papeža, predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Janeza Sušnika in direktorico Inštituta 8. marec Niko Kovač, a slednjih na protestu ni bilo. V množici protestnikov je bilo mogoče opaziti tudi manjšo skupino protiprotestnikov s transparenti "Ugrabljena RTV", "Zloraba upokojencev" in "Odstavite Urbanijo". Ruparjevi podporniki nad omenjenimi plakati niso bili navdušeni, prišlo je do prerivanja, zaradi česar je morala na koncu posredovati policija.
Različna mnenja na protestu niso bila dobrodošla. "Želel sem povedati samo to, da se mi ne zdi pravilno, da televizija prenaša protest. Absolutno podpiram vse zahteve upokojencev, s tem nimam problema. Problem imam samo s tem, da mi skupina ljudi na shodu ni dovolila izražati mojega osebnega mnenja, kar mi ni všeč glede na to, da sem sam vključujoč do vseh," je poudaril Matjaž iz Ljubljane, ki se je zaradi pregretih strasti po dogovoru s policisti umaknil s prizorišča protesta.
Rupar je Golobu v imenu protestnikov sporočil, da zahtevajo pokojnine, ki so usklajene z inflacijo: "Sramotni dvig pokojnin za 5,2 odstotka je vaš poraz in naša stiska." Ob tem je tudi izpostavil, da je vlada te dni dvignila socialne transferje za deset odstotkov. "Nam pa to ne pripada?" se je vprašal pobudnik protestov. Golobu je sporočil, da ga nihče ne odstavlja: "Vaša in druga politika nas zaenkrat nič ne briga. Ampak ne želite si, da iz te množice naredimo stranko upokojencev." Prvi protest Ruparjeve iniciative je v Ljubljani potekal prvega februarja, udeležilo pa se ga je več tisoč ljudi. Iz različnih krajev so proti prestolnici tudi danes krenili avtobusi s protestniki, na Trgu republike pa se je tudi tokrat zbrala večtisočglava množica ljudi.
Na Ruparja sicer letijo tudi očitki, da zlorablja upokojence v politične namene, a slednji zavrača povezave z največjo opozicijsko stranko SDS pod vodstvom Janeza Janše. Kot je poudaril na shodu, je upokojence na cesto pognal premier Golob: "Gospod predsednik, če iščete sovražnika, naj vam povem, vi stojite za nami, vi ste nas pognali na cesto, odkoder nas ne boste izrinili, dokler ne bomo dosegli naših zahtev," je poudaril Rupar.
"Pokojnino sem zaslužila, pa ne morem živeti"
Udeleženci shoda so s transparenti izražali predvsem svoje zahteve po dvigu pokojnin, številni pa so bili kritični tudi do sedanje vlade. "Sama nimam tako majhne pokojnine, si pa želim, da bili upokojenci z nizkimi pokojninami deležni zvišanja. Vendar samo tisti, ki imajo polno delovno dobo," je poudarila Zlata iz Ljubljane. Ko gre za vlado, se slednja po njenih besedah norčuje iz ljudi: "Nikoli več Golob." Da Golobova vlada ne bo izboljšala položaja upokojencev, je ocenil tudi Ljubo iz Trebnjega, ki je zaskrbljen zaradi visoke inflacije: "Bojim se za svojo pošteno prisluženo pokojnino, ki sem jo pošteno zaslužil z 41 leti dela."
"Pokojnino sem zaslužila, pa ne morem živeti. Inflacija je visoka, življenski stroški rastejo. Nimam dragih avtov, jahte, nimam ljubimca, samo hrano in položnice. Če to pokrije država, smo lahko mirni. Če bom šla v dom, ko bom nepokretna, kdo bo plačal zame, ker pokojnina ne bo zadoščala? Moji otroci. Tega pa ne dovolim. Me je sram, da bi otroci plačevali," je povedala Marija iz Ribnice. "Tu sem zato, da bi vlada slišala, da naj nekaj naredi. Naše zahteve bi se morale uresničiti. S 600 evri pokojnine ne moreš preživeti," je dejal Jože iz Kranja. Na vprašanje, ali ima dobro mnenje o Ruparju, pa je odgovoril, da ga ne pozna dovolj dobro: "Podpiram to, kar dela, kako pa on v resnici razmišlja, pa ne vem."
ZDUS: Zahteve Ruparjeve iniciative so nerealne
V Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) so se od današnjega shoda distancirali z besedami, da so zahteve Ruparjeve iniciative nerealne. "Ta shod je namenjen zgolj temu, da se ruši vlado," je za Večer ocenil predsednik ZDUS Janez Sušnik. V ZDUS so izrazili tudi razočaranje nad odločitvijo RTVS, ki je današnji protestni shod v živo prenašala na prvem programu.
"S tako sprejeto odločitvijo je zgolj dokazala, kako pomembna je depolitizacija javne televizijske hiše in celotnega RTVS," je zapisal Sušnik. Na Televiziji Slovenija so na drugi strani poudarili, da se je vodstvo televizije odločilo, da bodo prenašali vse pomembnejše javne shode in proteste, ki pa morajo biti organizirani v skladu z zakonodajo. Rupar je nove proteste napovedal za konec meseca.