Prvi so s svojo novinarsko konferenco začeli predstavniki Gibanja za pravice Palestincev, Mirovni inštitut, Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) ter Amnesty International Slovenija. Iniciativa upokojencev je vse skupaj opazovala, Rupar pa je vse skupaj prenašal na Facebooku in tudi komentiral. Dejal je, da je Gibanje za pravice Palestincev tako kot že pred časom predstavniki Inštituta 8. marec "namerno in nalašč" preprečilo začetek njihove novinarske konference za "borbo pokojnin in boljšega življenja".
Nato je Rupar s svojimi podporniki prekinil novinarsko konferenco gibanja. "Zdaj gremo pa mi gor, zdaj pa je dovolj. Zdaj boste vi zaključili," je dejal Rupar in se postavil pred novinarske mikrofone ter povabil še ostale svoje podpornike, da se mu pridružijo. "Nobene izjave več," je dejal Rupar predstavnicam različnih organizacij, ki so želele novinarjem predstaviti svoj poziv vladi. Predstavnica gibanja je skušala novinarje pozvati, naj gredo tisti, ki so prišli na konferenco Ruparjeve iniciative, na drugi konec Trga republike.
Vlado pozvali, naj vzpostavi varne poti za Palestince
Gibanje za pravice Palestincev je novinarsko konferenco pripravilo v sodelovanju z Mirovnim inštitutom, Pravnim centrom za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) ter Amnesty International Slovenija. Vlado so pozvali k sistemski vzpostavitvi varnih poti do zatočišča za Palestince in Palestinke v Gazi, ki imajo v Sloveniji svoje ožje in širše družinske člane. "Ljudje v Gazi so ujeti. Izrael Gazo popolnoma blokira, zato je iz nje praktično nemogoče pobegniti," je poudarila predstavnica Gibanja za pravice Palestincev Barbara Vodopivec in dodala, da imajo Palestinci največ možnosti za pobeg na varno ob podpori drugih držav, med njimi tudi Slovenije.
"Zakonit prihod v Slovenijo bi lahko država omogočila z uporabo določb tako schengenskega kot vizumskega zakonika, na podlagi katerega države posameznikom dovolijo vstop na ozemlje iz humanitarnih razlogov, na podlagi nacionalnega interesa ali zaradi mednarodnih obveznosti," je pojasnila Katarina Vučko iz Mirovnega inštituta.
Vse skupaj so Ruparjevi ignorirali in zapeli slovensko himno. Sledilo je še nekaj glasnih vzklikov "Slovenija" in "dol Hamas", nato pa so pred novinarskimi mikrofoni počakali, da so predstavnice, ki so prišle opozorit na težak položaj Palestincev, končale svojo izjavo, saj so imele tudi svoje ozvočenje in jih niso mogli preglasiti. So pa jih prekinjali z različnimi zmerljivkami. Med drugim so jih označili za "zajedavce" in "delomrzneže".
V uredništvo Večera je obvestilo o novinarski konferenci Glasa upokojencev prispelo 16. aprila malo pred 9. uro, Gibanje za pravice Palestincev pa nas je o svoji novinarski konferenci obvestilo 15. aprila malo pred 15. uro.
Odziv Gibanja za pravice Palestincev
"Pri Gibanju za pravice Palestincev verjamemo, da ima vsakdo pravico do izražanja svojih političnih stališč. Še posebej v luči tega, ko se glasovi podpore Palestini v mnogih državah članicah sistematično zatirajo. Zato smo danes prišli, da izrazimo svoja stališča in vlado pozovemo k takojšnjemu ukrepanju. Spoštovanje pravice do svobodnega izražanja političnih stališč pa pričakujemo tudi od drugih, čemur pa danes žal s strani ostalih prisotnih, ki so našo tiskovno konferenco nenehno motili, nismo bili priča," so v odzivu na incident na novinarski konferenci sporočili v Gibanju za pravice Palestincev.