Letošnje nagrade Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke so šle v roke štirih menedžerjev, in sicer dvema gospodarstvenicama, Jasni Dominko Baloh, direktorici mariborske DOBA Fakultete, in Marti Klevišar, direktorici podjetja Adria Dom iz Črnomlja. Gospodarska oskarja sta prejela še Marko Lukić, direktor mariborskega podjetja Lumar IG, in Zdenko Zanoški, direktor celjskega Frutarom Etola.
Slovenija potrebuje "odprto univerzo"
Sedemčlanska komisija za nagrade, ki ji predseduje Otmar Zorn, je opravila izbor po 69 merljivih kriterijih in za DOBA Fakulteto, ki deluje že 31 leto ter zaposluje 28 ljudi, zapisala, da so razvili model online študija, ki je edini mednarodno akreditiran v jugovzhodni Evropi. Ob tem imajo največ online študentov, skoraj polovica jih je iz 46 držav sveta. V zadnjih dveh letih pa se je vpis študentov povečal za petino. Družba je s triletno povprečno 12,4-odstotno rastjo ustvarila 3,1 milijona evrov prihodkov v letu 2019 in 103 tisoč evrov dodane vrednosti na zaposlenega. Rast prihodkov in dobička so beležili tudi lani v času epidemije.
Jasna Dominko Baloh je ob tem povedala, da je nagrada, ki jo deli s celotno ekipo, potrditev razvojnega dela, inovativnosti in tega, da vložen trud ni neopažen. "Nagrada je tudi odgovornost in vodilo, da bomo znali in zmogli reševati nove izzive in iskati boljše rešitve. Ena od teh je tudi prepričati odgovorne, da Slovenija potrebuje 'odprto univerzo' po zgledu evropskih držav, ki bi skrbela za razvoj novih online študijskih programov in uvajanje inovativnih pedagoških pristopov v jugovzhodni Evropi."
Za vzdržen in dobičkonosen poslovni model
Lumar IG, ki zaposluje 78 ljudi, je po mnenju komisije dobro vodeno družinsko podjetje. V treh desetletjih so zgradili več kot 2450 skoraj ničenergijskih montažnih objektov po Evropi, največ v Sloveniji, Nemčiji, Italiji in Avstriji. Z nadstandardno ponudbo, podprto z dizajnom in inovativno tehnologijo, dosegajo višje cene od konkurence.
To potrjuje tudi 24-odstotna rast dobička in 16-odstotna rast čistih prihodkov v zadnjih treh letih. Direktor Marko Lukić, ki mu nagrada GZS pomeni največ, tudi zaradi kolektiva sodelavcev, ki ga vodi, meni, da je Lumar danes po splošnih merilih trajnostno naravnano podjetje, vendar pa so njegova osebna merila višja. "Zato si želim preobraziti podjetje na način, da bo trajnostno na vseh možnih področjih - od materialov, ljudi do planeta - in bo istočasno še vedno dobičkonosno. Želim biti zgled vzdržnega in dobičkonosnega poslovnega modela."
Pretežni izvozniki še povečujejo prodajo
Tovarna arom in eteričnih olj Etol, ki jo vodi Zdenko Zanoški in ima skoraj stoletno tradicijo, je komisijo za nagrade prepričala s kar 125.000 evrov dodane vrednosti na zaposlenega, pri čemer je družba iz Škofje vasi pri Celju v letu 2019 večino od 70 milijonov evrov prihodkov ustvarila na tujih trgih. So vodilni evropski proizvajalec arom in prehranskih sestavin, letno pa razvijejo več kot tisoč novih produktov. Podjetje, ki ima osem odvisnih družb, je leta 2012 kupil izraelski Frutarom, od 2018. pa je del ameriške multinacionalke International Flavors & Fragnances (IFF). Z lastno raziskovalno skupino, ki šteje 24 ljudi, postajajo v okviru multinacionalke evropski inovacijski center za razvoj določene vrste proizvodov. Za avtomatizacijo, robotizacijo in povečevanje kapacitet so v zadnjih dveh letih namenili okoli 25 milijonov evrov.
Adria Dom, ki je v stoodstotni lasti novomeške Adrie Mobil, pa je proizvajalec mobilnih hišk in šotorov za glampiranje. V dveh desetletjih so izdelali 15.000 enot, samo lani več kot 1300. Njihove proizvode je mogoče videti v 380 kampih v tridesetih državah. Nad 92 odstotkov prihodkov ustvarijo na tujih trgih, kjer so v zadnjih treh letih prodajo povečali za enajst odstotkov letno. Moto direktorice Marte Kelvišar je: "Privilegij je ustvarjati navdihujoča doživetja za počitnikovanje."