Gibanje za pravice Palestincev, PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja in Pravična trgovina 3MUHE so danes vlado Republike Slovenije ponovno pozvali, da se na ravni EU zavzame za takojšnjo prekinitev pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom zaradi genocida v Gazi in sistematičnih kršitev človekovih pravic, ki jih Izrael izvršuje na zasedenih palestinskih ozemljih. Te kršitve namreč predstavljajo kršitev 2. člena pridružitvenega sporazuma, ki sodelovanje med EU in Izraelom pogojuje s spoštovanjem človekovih pravic in demokratičnih načel kot vodiloma tako notranje kot zunanje politike. S pozivom se pridružujejo širši evropski kampanji, ki jo koordinira Evropska koordinacija odborov in združenj za Palestino (ECCP). V okviru kampanje civilne družbe od svojih vlad zahtevajo, da se zavzamejo za prekinitev omenjenega sporazuma. Včeraj je tako Evropsko komisijo k prekinitvi sporazuma pozvalo tudi 250 evropskih in nacionalnih poslancev in poslank iz držav članic EU, od tega deset iz Slovenije.
Pridružitveni sporazum je temelj političnega sodelovanja in trgovinske izmenjave med EU in Izraelom in je omogočil, da je EU postala eden največjih izraelskih trgovinskih partnerjev. V letu 2023 je izvoz dobrin iz EU v Izrael znašal skoraj 26 milijard evrov, uvoz iz Izraela v EU pa 16 milijard evrov. Trgovina dobrin in storitev med EU in Izraelom je leta 2022 znašala 63,5 milijard evrov.
V to statistiko so vključeni tudi napačno označeni izdelki z nezakonito okupiranih palestinskih ozemelj, kot je Zahodni breg. Kot je pojasnila Živa Lopatič, vodja pravične trgovine 3MUHE, "se številni od teh izdelkov v evropskih trgovinah prodajajo tudi pod zavajajočo oznako Narejeno v Izraelu, kar potrošnikom v skladu z veljavno zakonodajo EU o varstvu potrošnikov onemogoča, da bi se pri nakupovanju odločali na podlagi informacij. Zato številni evropski potrošniki nevede podpirajo nezakonite izraelske naselbine in s tem povezane kršitve človekovih pravic. Naša odločitev proti nakupu izraelskih izdelkov lahko pošlje jasno sporočilo: ne podpiramo kršitev mednarodnega prava in zavračamo izraelsko izkoriščanje palestinskega ljudstva. Namesto tega podpiramo gospodarsko pravičnost, solidarnost in mir. Dodala je, da EU "kljub trdnemu stališču, da naselbine niso del Izraela, sprejema uvoz izdelkov iz teh naselbin z oznako porekla Izrael, s čimer se strinja z razširitvijo suverenosti Izraela nad zasedenim ozemljem."
Odgovornost za prenehanje nemotenega trgovanja z Izraelom na sistemski ravni imajo v prvi vrsti EU in njene države članice, med njimi Slovenija. Nada Pretnar iz Gibanja za pravice Palestincev je ob tem izpostavila, da "Slovenija, po dostopnih informacijah, do sedaj ni oblikovala nobenega pravnega akta, s katerim bi se uradno pridružila pozivom za prekinitev sporazuma. Novembra je ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon zgolj izrazila pripravljenost za razmislek o suspenzu dialoga, ki temelji na pridružitvenem sporazumu." Dodala je, da je sporazum mogoče prekiniti: "V preteklih letih je zaradi kršitev človekovih pravic EU prekinila sporazume s petnajstimi državami, leta 2011 je tak sporazum prekinila s Sirijo. Čeprav je za popolno prekinitev potrebno soglasje vseh članic EU, pa za delno prekinitev zadostuje že kvalificirana večina."
Katja Miklavčič s Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC) je zahtevi civilne družbe po prekinitvi pridružitvenega sporazuma EU–Izrael dodala zahtevi po prekinitvi vsakršnega trgovinskega sodelovanja z Izraelom in sprejetju zakona, s katerim bo prepovedala vsakršen uvoz izdelkov, ki jih Izrael proizvede na okupiranih palestinskih ozemljih, v Slovenijo. "Kljub sklenjenemu premirju izraelski politiki ne skrivajo težnje po nadaljevanju množičnega pobijanja civilistov ter nadaljevanju okupacije. Ne skrivajo svojih načrtov popolnega uničenja palestinskega prebivalstva, aneksije Zahodnega brega in apartheida."
Gibanje za pravice Palestincev zato vlado RS poziva, naj nemudoma z uradnim pravnim aktom zahteva od vseh institucij EU, da naredijo vse za spoštovanje prava EU in za prekinitev pridružitvenega sporazuma med EU in Izraelom. Pričakujejo, da bo to stališče jasno predstavljeno tudi na srečanju Sveta EU za zunanje zadeve 27. januarja 2025, ki bo potekalo en mesec pred pridružitvenim svetom EU – Izrael. Nada Pretnar je ob tem dodala: "Tudi če trenutno velja premirje v Gazi, se desetletja trajajoče kršitve mednarodnega prava in človekovih pravic v Palestini ne bodo končale in pravičnost ne bo dosežena, če bo Izrael lahko kot do sedaj kršitve temeljnih človekovih pravic spreminjal v dobičkonosna trgovanja."