V zgodbi o sumu nezakonitega zakopavanja odpadkov v Posavju, na katerega nakazuje serija fotografij, ki smo jih objavili na necenzurirano.si, je prišlo do preobrata.
V zadnjih dveh tednih so v komunalnem podjetju Kostak, ki ga vodi Miljenko Muha, večkrat kategorično zanikali, da bi kadarkoli zakopavali odpadke na območju novega centra za ravnanje z odpadki v Spodnjem Starem Gradu, kjer so bile posnete fotografije. Toda zdaj so ploščo obrnili:
1. V podjetju iz Krškega so namreč prvič javno "dopustili možnost", da bi lahko bili odpadki zakopani, in to na dveh parcelah na območju njihovega centra.
2. Gre sicer za isti parceli, na katerih je na fotografijah, posnetih marca letos, vidna več metrov globoka luknja z nametanimi odpadki. Ti so deloma že prikriti z zemljino, iz česar izhaja sum, da so jih v Kostaku zakopavali, česar ne bi smeli početi.
3. Toda pozor: po novem v Kostaku trdijo, da so na teh parcelah pri poglabljanju terena že sami naleteli na zakopane odpadke. Tega podatka do zdaj nikoli niso razkrili javnosti. Inšpektorju za okolje, ki je Kostak obiskal v torek, so tako pojasnili, da "jim ni znano, kdo bi lahko tja odložil odpadke in kdaj".
Kje vse je torej v Kostakovih pojasnilih mogoče najti luknje? In zakaj bo inšpektorat ugotavljanje, kje na območju centra so zakopani odpadki, očitno prepustil kar Kostaku?
Kostak prej: Odpadkov nikoli nismo zakopavali
Prve fotografije, ki nakazujejo na sume nezakonitega zakopavanja odpadkov, smo na necenzurirano.si objavili 27. novembra. Takrat so v Kostaku zatrjevali, da na območju centra nikoli niso zakopavali odpadkov. Pri tem so poudarjali, da so fotografirane odpadke zgolj začasno premikali zaradi gradbenih del. Enako so v začetku junija pojasnili tudi inšpektorici za okolje Mojci Križe, ki je v Kostaku opravila nadzor zaradi prijave suma zakopavanja odpadkov. Razložili so ji, da na lokaciji gradnje novega centra res začasno skladiščijo bale odpadkov, ki pa se glede na območje gradnje premikajo.
Toda fotografije, posnete marca, so na te navedbe postavljale veliko senco dvoma. Na njih je namreč vidno vse kaj drugega kot kontrolirano premikanje smeti. Te v veliki večini niso zvite v balah, ampak so nametane. Od zemljine niso ločene s folijo.
V začetku decembra smo objavili še serijo več deset fotografskih in satelitskih posnetkov iz različnih časovnih obdobij, ki so jasno kazali, da so luknje z nametanimi odpadki še pred prihodom inšpektorice izginile. Na njihovem mestu je bila utrjena ravna površina, na kateri so bile vidne sledi gradbenih vozil.
Kostak zdaj: Odpadke smo našli sami, morda jih je še več
Prav minulo sredo, ko smo objavili del teh fotografij, je ministrstvo za naravne vire in prostor, ki ga vodi Jože Novak, odobrilo začasno dovoljenje za obratovanje novega Kostakovega centra. V ponedeljek ta teden pa so v Kostaku dobili nov obisk z inšpektorata za okolje.
Toda tokrat so razložili drugačno zgodbo. V Kostaku so namreč prvič "dopustili možnost", da bi lahko bili odpadki zakopani na območju centra. "Na tem območju so pri poglabljanju terena zaradi potreb po skladiščenju večjih količin baliranih odpadkov naleteli na zakopane odpadke. Pooblaščencu zavezanca (Kostaka, op. a.) ni bilo znano, kdo bi jih lahko tja odložil in kdaj," so sporočili z inšpektorata, ki sodi pod okrilje ministrstva za okolje, podnebje in energijo. Tega vodi Bojan Kumer.
Enako je ta torek na novinarski konferenci pojasnjeval prvi mož Kostaka Miljenko Muha. Poudaril je, da "so pred gradnjo novega centra res naleteli na večjo količino odpadkov, ki so jih odpeljali na sežig oziroma zaradi gradbišča premaknili".
Kdaj naj bi Kostak "našel" te odpadke, ni znano. Gre sicer za isto lokacijo, na kateri je naš vir marca letos posnel fotografije lukenj z nametanimi odpadki. Satelitski posnetki razkrivajo, da so se kupi odpadkov, ki so pozneje izginili, na tej lokaciji pojavili oktobra 2023. Do intenzivnih premikov odpadkov začne prihajati v začetku leta 2024. Od konca januarja 2024 do konca februarja je Kostak z jugozahodnega roba območja centra, tik ob bližnji cesti, umaknil del odpadkov in ga izpraznil.
Bistvo: prav na tem izpraznjenem območju so se nato pojavile sveže izkopane luknje, v katerih je naš vir fotografiral odpadke. In vse to se je dogajalo na parcelah, kjer naj bi bil odpadke pod zemljo "našel" tudi Kostak.
Zakaj bi kmetje zakopavali odpadke pod lastne njive?
Ključno vprašanje je zato naslednje: kakšna je verjetnost, da bi odpadke na tem območju zakopaval kdo drug kot Kostak? Odgovor: praktično nična.
Poglejmo dejstva. Kostak je eno največjih slovenskih podjetij za predelavo odpadkov, ki obvladuje območje Posavja. Eno od dveh parcel, kjer naj bi bili sami "našli" odpadke, so v Kostaku kupili že leta 2008. Gre za območje, kjer je že več let pred tem začel delovati Kostakov zbirni center. Pozneje pa je družba širila kompleks z novimi objekti za ravnanje z odpadki.
Skratka, gre za dolgoletno Kostakovo "dvorišče".
Drugo, večjo parcelo so v Kostaku kupili maja 2021. Prejšnja lastnica je bila ena od okoliških kmetic. Iz starih satelitskih posnetkov je razvidno, da je bilo to zemljišče pred tem kmetijsko. Šlo je za njivo, ob kateri je bil manjši pas grmičevja in dreves. Prvo večjo količino odpadkov je na teh posnetkih mogoče opaziti oktobra 2021, torej štiri mesece po Kostakovem nakupu zemljišča.
Tudi sicer se ne zdi logično, da bi lokalni kmetje odpadke zakopavali pod lastnimi njivami. Nenavadno je tudi, da v Kostaku o teh odpadkih inšpektorice za okolje niso obvestili že ob njenem junijskem nadzoru na območju centra. Teh navedb namreč ni mogoče najti v zapisniku takratnega pregleda, ki smo ga pridobili po dostopu do informacij javnega značaja. Da so sami pod zemljo "našli" odpadke, so iz Kostaka sporočili šele po naši objavi serije fotografij.
Bo inšpektorat iskanje odpadkov prepustil kar Kostaku?
Odprto ostaja tudi vprašanje, kdo bo sploh iskal morebitne ostale zakopane odpadke. V Kostaku so tako inšpektoratu zagotovili, da "bodo v roku enega meseca preverili, ali so na tem mestu dejansko zakopani odpadki".
"Ko bodo začeli z izkopavanjem, bodo obvestili pristojno inšpektorico. Če bodo pri izkopu naleteli na odpadke, jih bodo odstranili in ustrezno obdelali. Ugotovitveni postopek je v še teku, zato ne vemo, kako oziroma s kakšnim aktom bomo postopek nadaljevali in zaključili niti ne moremo vnaprej napovedovati prihodnjih dejanj inšpektorja," so sporočili z inšpektorata.
Na ministrstvu za okolje so sicer precej odločno zatrjevali, da bo preglede z georadarjem izvedel njihov inšpektorat, ne pa Kostak.